Malkina pranýřují za americké občanství. Žijeme jak v 18. století, oponuje legenda

jzp jzp
7. 11. 2019 6:31
Hokejista Jevgenij Malkin ztratil u části Rusů status poloboha. Stačilo k tomu zjištění, že dvojnásobný mistr světa a trojnásobný vítěz Stanley Cupu čerpá výhody spojené s americkým občanstvím.
Jevgenij Malkin v dresu Ruska na mistrovství světa 2019.
Jevgenij Malkin v dresu Ruska na mistrovství světa 2019. | Foto: Milan Kammermayer

Když Artěmij Panarin v létě kritizoval Vladimira Putina, na obranu ruského prezidenta přispěchal také Malkin. Konkrétně prohodil: "Artěmij nemá rád, když mu fanoušci mluví do hokeje. My bychom se zase neměli plést do politiky, když se v ní nepohybujeme."

Teď je Malkin v podobné pozici jako Panarin, tedy pod palbou kritiky ze své vlasti. Vyšlo totiž na povrch, že má dvojí občanství.

Hvězdu zámořské NHL náhodou "odhalil" článek o problematické startupové společnosti, do níž dřív Malkin finančně vstoupil. Coby investor s americkým občanstvím. 

Mnohé Rusy informace zaskočila, jelikož Malkin dlouhodobě vystupuje jako ryzí vlastenec. Vstoupil do Putin Teamu založeného Alexandrem Ovečkinem, s ruským prezidentem hrál hokej, veřejně o něm mluvil pozitivně.

"A najednou se ukazuje, že jsou to slova člověka s americkým občanstvím," napsala v komentáři novinářka Darja Tubolcevová. "Člověka, který podle amerických zákonů musel složit slib věrnosti. Nezdá se vám, že je to pokrytecké?"

"Zároveň je to hloupé, protože slovům takového člověka už nikdy nebudete moct důvěřovat," doplnila Tubolcevová.

Hvězdu Pittsburghu kritizovaly rovněž hokejové persony. "Já jsem ze staré školy a nechápu, co je to dvojí občanství. Člověk patří tam, kde se narodil, kde žije. Měl by mít jednu vlast, ať už tady, nebo jinde, a nebýt pokrytec," prohlásil Vladimir Pljuščev, bývalý trenér ruské reprezentace.

Legendární obránce ze sovětské éry Vjačeslav Fetisov, jenž v 90. letech přešel do NHL, doplnil: "Já bych americké občanství nikdy nepřijal. Kvůli hokeji není nutné. Nevím, jak se k tomu mám postavit."

Malkin vysvětloval, že neudělal nic špatného, protože ruské zákony dvojí občanství umožňují. Pittsburgh v Pensylvánii označil za svůj druhý domov.

Zpravodajské agentuře Interfax později řekl: "Každé léto jezdím na dovolenou do Ruska, které mě formovalo jako osobnost a hráče. To značí, jaký mám vztah k vlasti. Americký pas beru jako dokument, který mě a mojí rodině pomáhá při vzniklých obtížích v zemi, kde trávím víc než devět měsíců ročně."

Malkin pochopitelně nevyvolal jednolitou vlnu kritiky. U řady krajanů našel pochopení. "Jako kdyby dřív nikdo neměl dvojí občanství," prohodil v rozhovoru pro deník Sport-Express bývalý vynikající centr Sergej Fjodorov. "Připadá mi, že nežijeme v 21. století, ale v 19. nebo 18."

"Tohle je běžná praxe, nikdo při ní ale nezanevře na svoje kořeny. Osobně s přijetím dalšího občanství nemám žádný problém," dodal.

Sprška kritiky vůči Malkinovi vadila rovněž Juriji Novikovovi. "Vždycky jsem naše kluky bránil, třeba reakce na Panarinovy výroky z léta jsem považoval za špatné," prohlásil kouč s takřka 30letou praxí. "Tihle kluci zůstávají v srdcích Rusové, ale my děláme všechno proto, aby na Rusko zanevřeli. Musíme je podporovat, ať už mají jakýkoliv pas."

Není jisté, zda druhé občanství vydrží Malkinovi navěky. Pavel Bure, kanonýr s dynamitem v nohách, dřív z praktičnosti také držel americký pas, nicméně po návratu do Ruska mu dal vale.

"Už jsem ho nepotřeboval. A nikdy jsem sám sebe nepovažoval za amerického občana," vysvětloval.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Zaveďme jeden volební obvod pro volby do sněmovny, navrhuje Hamáček. Chce posílit autoritu předsedů

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček by chtěl změnit systém voleb do Poslanecké sněmovny. Místo 14 volebních obvodů by byl jediný stejně jako u voleb do Evropského parlamentu. Hamáček do řekl v rozhovoru pro sobotní vydání Lidových novin. Podle něj by takový systém posílil autoritu předsedů politických stran.

"Při jednom obvodu bychom měli jednoho lídra dvěstěčlenné kandidátky. Odpadly by debaty o potřebném množství hlasů ke zvolení," řekl vicepremiér s odkazem na fakt, že počet hlasů nutných ke zvolení poslance se nyní kraj od kraje liší. Změna by měla dopad i dovnitř stran, v nichž by oslabili regionální bossové.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Armáda hlásí nárůst počtu vojáků, loni jich přibylo téměř osm set

Na ministerstvu obrany sloužilo a pracovalo na začátku roku o 874 zaměstnanců více než před rokem. Celkem měl resort 33 958 zaměstnanců. Nejvíce přibylo profesionálních vojáků, zvýšil se i počet občanských zaměstnanců. Přibylo také příslušníků aktivní zálohy. Letošní náborový cíl profesionálních vojáků je podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové stanoven na 2000 mužů a žen. Každoročně zároveň několik set vojáků odchází.

Na ministerstvu obrany k letošnímu 1. lednu pracovalo 25 899 vojáků z povolání, 6896 občanských zaměstnanců a 1163 státních zaměstnanců. Počet vojáků z povolání se tak za poslední rok zvýšil o 794 a počet občanských zaměstnanců o 100. Naopak státních zaměstnanců o 20 ubylo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy