Malkina pranýřují za americké občanství. Žijeme jak v 18. století, oponuje legenda

jzp jzp
7. 11. 2019 6:31
Hokejista Jevgenij Malkin ztratil u části Rusů status poloboha. Stačilo k tomu zjištění, že dvojnásobný mistr světa a trojnásobný vítěz Stanley Cupu čerpá výhody spojené s americkým občanstvím.
Jevgenij Malkin v dresu Ruska na mistrovství světa 2019.
Jevgenij Malkin v dresu Ruska na mistrovství světa 2019. | Foto: Milan Kammermayer

Když Artěmij Panarin v létě kritizoval Vladimira Putina, na obranu ruského prezidenta přispěchal také Malkin. Konkrétně prohodil: "Artěmij nemá rád, když mu fanoušci mluví do hokeje. My bychom se zase neměli plést do politiky, když se v ní nepohybujeme."

Teď je Malkin v podobné pozici jako Panarin, tedy pod palbou kritiky ze své vlasti. Vyšlo totiž na povrch, že má dvojí občanství.

Hvězdu zámořské NHL náhodou "odhalil" článek o problematické startupové společnosti, do níž dřív Malkin finančně vstoupil. Coby investor s americkým občanstvím. 

Mnohé Rusy informace zaskočila, jelikož Malkin dlouhodobě vystupuje jako ryzí vlastenec. Vstoupil do Putin Teamu založeného Alexandrem Ovečkinem, s ruským prezidentem hrál hokej, veřejně o něm mluvil pozitivně.

"A najednou se ukazuje, že jsou to slova člověka s americkým občanstvím," napsala v komentáři novinářka Darja Tubolcevová. "Člověka, který podle amerických zákonů musel složit slib věrnosti. Nezdá se vám, že je to pokrytecké?"

"Zároveň je to hloupé, protože slovům takového člověka už nikdy nebudete moct důvěřovat," doplnila Tubolcevová.

Hvězdu Pittsburghu kritizovaly rovněž hokejové persony. "Já jsem ze staré školy a nechápu, co je to dvojí občanství. Člověk patří tam, kde se narodil, kde žije. Měl by mít jednu vlast, ať už tady, nebo jinde, a nebýt pokrytec," prohlásil Vladimir Pljuščev, bývalý trenér ruské reprezentace.

Legendární obránce ze sovětské éry Vjačeslav Fetisov, jenž v 90. letech přešel do NHL, doplnil: "Já bych americké občanství nikdy nepřijal. Kvůli hokeji není nutné. Nevím, jak se k tomu mám postavit."

Malkin vysvětloval, že neudělal nic špatného, protože ruské zákony dvojí občanství umožňují. Pittsburgh v Pensylvánii označil za svůj druhý domov.

Zpravodajské agentuře Interfax později řekl: "Každé léto jezdím na dovolenou do Ruska, které mě formovalo jako osobnost a hráče. To značí, jaký mám vztah k vlasti. Americký pas beru jako dokument, který mě a mojí rodině pomáhá při vzniklých obtížích v zemi, kde trávím víc než devět měsíců ročně."

Malkin pochopitelně nevyvolal jednolitou vlnu kritiky. U řady krajanů našel pochopení. "Jako kdyby dřív nikdo neměl dvojí občanství," prohodil v rozhovoru pro deník Sport-Express bývalý vynikající centr Sergej Fjodorov. "Připadá mi, že nežijeme v 21. století, ale v 19. nebo 18."

"Tohle je běžná praxe, nikdo při ní ale nezanevře na svoje kořeny. Osobně s přijetím dalšího občanství nemám žádný problém," dodal.

Sprška kritiky vůči Malkinovi vadila rovněž Juriji Novikovovi. "Vždycky jsem naše kluky bránil, třeba reakce na Panarinovy výroky z léta jsem považoval za špatné," prohlásil kouč s takřka 30letou praxí. "Tihle kluci zůstávají v srdcích Rusové, ale my děláme všechno proto, aby na Rusko zanevřeli. Musíme je podporovat, ať už mají jakýkoliv pas."

Není jisté, zda druhé občanství vydrží Malkinovi navěky. Pavel Bure, kanonýr s dynamitem v nohách, dřív z praktičnosti také držel americký pas, nicméně po návratu do Ruska mu dal vale.

"Už jsem ho nepotřeboval. A nikdy jsem sám sebe nepovažoval za amerického občana," vysvětloval.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Policisté ukončili razii na brněnské radnici nad ránem

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) skončili razii na radnici městské části Brno-střed v úterý před 4:00. Na radnici bude od rána běžný provoz, řekla mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová. Policie zasahovala na radnici už loni kvůli možné korupci. Ve vazbě tehdy skončil radní a bývalý místostarosta Jiří Švachula (dříve ANO). Nynější zásah by měl mít podle některých médií spojitost s politiky ODS jako bývalým ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem nebo současnou primátorkou Markétou Vaňkovou.

Policisté zasahovali na radnici od pondělního rána a odešli v úterý kolem 3:45. Zavřený byl odbor investiční, ekonomický, bytový a správa nemovitostí. Podívali se také do archivu. "Policistům jsme poskytli maximální součinnost. Ráno bude už běžný provoz všech odborů," uvedla Dobešová. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej řekl, že útvar nebude k zásahu poskytovat žádné informace. Podle tajemníka Brna-středu Petra Štiky není získávání dokumentace namířeno proti úřadu městské části nebo jeho zaměstnancům.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na irácko-kuvajtské hranici explodoval konvoj se zbraněmi pro americkou armádu

Poblíž irácko-kuvajtské hranice explodoval v pondělí večer konvoj se zbrojními dodávkami pro americkou armádu. Agentuře Reuters to sdělily irácké bezpečnostní složky. Zatím není jasné, zda v něm cestovali příslušníci amerických vojenských jednotek ani zda byl při výbuchu někdo zraněn.

Vozidla překračující tento přechod bývají vojenským materiálem naložena často, uvedly zdroje Reuters. Náklad se obvykle nakládá nebo vykládá před vstupem nebo výstupem z Iráku. Bezpečnost jim podle iráckých zdrojů zajišťují smluvně vázané zahraniční společnosti.

Bezpečnostní zdroje dříve uvedly, že za výbuchem stojí irácké šíitské muslimské milice a jeho terčem měla být blízká americká vojenská základna. Exploze si podle nich vyžádala i zraněné z řad jejích zaměstnanců. Jiné zdroje ale později uvedly, že napaden byl konvoj, nikoli základna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy