Noste vlčí mák, vyzval imigranty legendární komentátor. A dostal vyhazov

jzp jzp
Aktualizováno 11. 11. 2019 22:08
Kanada je na nohou, a to kvůli slovům výstředního hokejového komentátora Dona Cherryho. Ten vyzval imigranty v zemi, aby nosili vlčí mák, který je symbolem Dne válečných veteránů. Za své poznámky dostal od stanice Sportsnet vyhazov.
Televizní komentátor Don Cherry.
Televizní komentátor Don Cherry. | Foto: ČTK

Má zálibu v bizarních oblecích a mnohdy zaujímá nekompromisní stanoviska, přičemž neřeší, jestli zrovna mluví o NHL, nebo velkých společenských tématech. Teď však narazil.

V sobotu Don Cherry vypustil další ze svých "bomb". V televizním přenosu, během své chvilky zvané Coach's Corner, si začal stěžovat, že v centru - silně multikulturního - Toronta nevidí spoluobčany s připnutým květem vlčího máku. Zejména lidé z Commonwealthu, do něhož patří i Kanada, ho nosí dva týdny před Dnem válečných veteránů, aby uctili padlé vojáky v první světové válce.

Za údajnou absenci známého symbolu v centru Toronta podle Cherryho zřejmě můžou imigranti, kterým vzkázal: "Milujete náš způsob života, naše mléko a strdí, a tak byste aspoň mohli zaplatit pár babek za vlčí mák."

A s odkazem na padlé dodal: "Tihle chlapi zaplatili za život, který si v Kanadě užíváte, tu nejvyšší cenu."

Adresáty svého projevu označil "you people" (vy lidé).

Cherry vyvolal bouřlivou reakci. Twitter hned v neděli zaplavily hashtagy #FireDonCherry (vyhoďte Dona Cherryho) či #DonCherryMustGo (Don Cherry musí jít).

A skutečně - v pondělí dostal Cherry vyhazov. Po dlouhých letech. Tváří Coach's Corner byl od roku 1982. Předtím ho veřejnost znala jako trenéra Bostonu.

"Sport lidi spojuje, ne rozděluje," napsal v prohlášení ředitel stanice Sportsnet Bart Yabsley. "Po dalších diskuzích jsme došli k závěru, že je načase, aby Don Cherry neprodleně odstoupil. Během sobotního vysílání vyřkl poznámky, které rozdělují společnost a nereprezentují naše hodnoty."

Yabsley zároveň podotkl, že Cherry je synonymem pro hokej. Komentátorské legendě poděkoval za její podíl při rozvoji této hry. 

Cherry své propuštění komentoval pro deník Toronto Sun. "Žádný problém," prohodil.

Dodal, že ho odchod bolí, zvlášť v Den válečných veteránů, ale dodatečně se neomluvil: "Vím, co jsem řekl, a stojím si za tím. Všichni v Kanadě by měli nosit vlčí mák, aby uctili naše padlé vojáky. Neproměním se v ochočeného robota, jen abych si udržel práci."

To Cherryho šéf Yabsley přispěchal s omluvou už v neděli: "Donovy diskriminující komentáře jsou urážlivé a nereprezentují naše hodnoty. S Donem jsme o vážnosti celé věci mluvili a za jeho poznámky, které rozdělují společnost, se upřímně omlouváme."

Cherryho kolega Ron MacLean popsal proslov svého parťáka jako "zraňující a předsudečný".

Reagovali také politici, třeba starostka jedné z předměstských částí Toronta Bonnie Crombieová, reprezentující Liberální stranu, uvedla: "Aby Don Cherry řekl, že ti, které označil jako 'vy lidé', nerespektují naše veterány, to je opovrženíhodné. Jsme pyšní na naše rozmanité kulturní dědictví a vždycky se za něj postavíme. Noví imigranti obohacují naši zemi. Všichni jsme Kanaďané a hrdě nosíme vlčí mák."

Po propuštění 85letého Cherryho hojně volali novináři, jedním z nich byl Chris Korman z deníku USA Today. Ve svém komentáři ostře zkritizoval zmiňovaný výraz "vy lidé": "Tohle je rasistické. A xenofobní. Taková věc by se neměla vysílat během sobotního hokejového zápasu, který sledují děti napříč celou zemí."

Část Kanady, kterou lze těžko upřesnit, nicméně Cherryho výroky chápe. Novinář Joe Warmington z listu Toronto Sun označil rozhořčené reakce za přehnané.

"(Cherrymu) je jedno, jestli jste se tady narodil, nebo jste do země přišel," napsal Warmington v komentáři. "Akorát nechce, aby lidé zapomněli, že zdejší způsob života se zárukou bezpečí a prosperity je možný díky těm, kteří bojovali a zemřeli ve válce."

Ostatně sám Cherry po svém vyhazovu vzkazuje: "Nezapomeňte nosit vlčí mák."

 

Právě se děje

před 37 minutami

Slavná sopranistka tvrdí, že s ní francouzská policie jednala jako se zločincem

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende tvrdí, že s ní francouzští policisté při kontrole na letišti Charlese de Gaulla v Paříži zacházeli jako se zločincem. "Svlékli mě a prohledali, jako bych byla zločinec, a umístili mě do cely," tvrdí zpěvačka.

Ta podle policistů přicestovala v pondělí z Milána na jihoafrický pas, v němž neměla vízum. "Nebyl tam ani v jedné chvíli žádný incident," tvrdí policejní zdroj a popírá, že by se sopranistka kvůli letištní kontrole musela svléknout. Z místnosti, kde čekala na vyřízení případu, vyšla po hodině a půl s vízem, které jí povolovalo vstup na francouzské území, a barva její kůže nehrála žádnou roli, řekl zdroj z letiště agentuře AFP. "Pro lidi, jako jsem já, je policejní násilí skutečné," tvrdí naopak pěvkyně. Do Francie přiletěla proto, že zpívá Belliniho operu Náměsíčná v Théâtre des Champs-Élysées.

Zdroj: ČTK/AFP
před 40 minutami

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce trati za 2,6 miliardy Kč

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce železniční trati, díky níž tudy vlaky budou moci projíždět až stošedesátikilometrovou rychlostí. Zrychlí se tak cestování mezi Prahou a Plzní. Součástí akce byla i obnova berounského nádraží a stanice Králův Dvůr a modernizace zabezpečovacího zařízení. Náklady jsou přes 2,6 miliardy bez DPH, tři čtvrtiny pokryla dotace z Evropské unie.

Podle generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody se zlepšil komfort pro cestující a vznikl i bezbariérový přístup na nástupiště v Berouně i Králově Dvoře. "Zvýšila se traťová rychlost na 160 kilometrů v hodině a zkrátily se jízdní doby. Myslím si, že se už skutečně jedná o koridorovou trať se vším všudy," řekl Svoboda při dnešním slavnostním ukončení prací. Poukázal na to, že nyní je hotová rekonstrukce celého třetího koridoru z Berouna až do Chebu, včetně průjezdu plzeňským uzlem.

Práce na 5,7 kilometru dlouhém úseku mezi Berounem a Královým Dvorem začaly v roce 2016. V první etapě stavbaři opravili osobní nádraží v Berouně. Součástí byla obnova kolejiště, vznikl nový podchod, nástupiště a přístřešky. Přístup na nástupiště pro handicapované zajišťují výtahy. Železniční stanice byla také vybavena informačním systémem pro slabozraké a nevidomé. Dělníci vyměnili technologická zařízení a obnovili kolejiště na seřaďovacím nádraží.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Průměrný obrat regionálních obchodních center loni klesl o 25,5 procenta

Průměrný roční obrat regionálních obchodních center (OC), vyjma Prahy, loni po šesti letech růstu podle analýzy společnosti CBRE meziročně klesl o 25,5 procenta. Nejvíce byly v centrech zasažené gastronomické provozy, u kterých propad proti roku 2019 činil 36 procent. Návštěvnost regionálních OC se v uplynulém roce meziročně snížila o 29 procent, lidé ale v centrech více utráceli. Hodnota průměrného nákupního koše vzrostla o 5,7 procenta na 233 korun za jednu návštěvu. Vyplývá to z analýzy Shopping Centre Index, kterou letos podeváté připravila společnost CBRE.

Gastronomie byla v nákupních centrech podle CBRE nejdynamičtějším odvětvím posledních tří let, jež v minulosti zaznamenávalo dvouciferný růst. Prostor pro stravovací provozy se v centrech rozšiřoval. Podle vedoucího maloobchodního sektoru a oddělení správy OC v CBRE Tomáše Míčka byla gastronomie v minulém roce v důsledku protiepidemických opatření uzavřená zhruba 130 dní.

"Vloni sehrál rozhodující roli podíl, jaký měly na celkové ploše obchodních center ty obchody a služby, které mohly být i přes vládní omezení v provozu. Právě tito nájemci nakonec ovlivňovali celkovou návštěvnost centra i jeho ekonomické výsledky," řekl Míček.

Móda, která je na nákupní ploše typického regionálního centra (bez započítání Prahy) zastoupená nejvíce, když zaujímá 37 procent plochy, loni zaznamenala propad obratu o 34 procent, hned za ní byly doplňky s poklesem zhruba 32 procent. U těchto kategorií podle CBRE sehrála roli sezonnost. Prodejci kvůli zásobám neprodaných kolekcí neměli dostatek peněz na nákup nového zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy