Noste vlčí mák, vyzval imigranty legendární komentátor. A dostal vyhazov

jzp jzp
Aktualizováno 11. 11. 2019 22:08
Kanada je na nohou, a to kvůli slovům výstředního hokejového komentátora Dona Cherryho. Ten vyzval imigranty v zemi, aby nosili vlčí mák, který je symbolem Dne válečných veteránů. Za své poznámky dostal od stanice Sportsnet vyhazov.
Televizní komentátor Don Cherry.
Televizní komentátor Don Cherry. | Foto: ČTK

Má zálibu v bizarních oblecích a mnohdy zaujímá nekompromisní stanoviska, přičemž neřeší, jestli zrovna mluví o NHL, nebo velkých společenských tématech. Teď však narazil.

V sobotu Don Cherry vypustil další ze svých "bomb". V televizním přenosu, během své chvilky zvané Coach's Corner, si začal stěžovat, že v centru - silně multikulturního - Toronta nevidí spoluobčany s připnutým květem vlčího máku. Zejména lidé z Commonwealthu, do něhož patří i Kanada, ho nosí dva týdny před Dnem válečných veteránů, aby uctili padlé vojáky v první světové válce.

Za údajnou absenci známého symbolu v centru Toronta podle Cherryho zřejmě můžou imigranti, kterým vzkázal: "Milujete náš způsob života, naše mléko a strdí, a tak byste aspoň mohli zaplatit pár babek za vlčí mák."

A s odkazem na padlé dodal: "Tihle chlapi zaplatili za život, který si v Kanadě užíváte, tu nejvyšší cenu."

Adresáty svého projevu označil "you people" (vy lidé).

Cherry vyvolal bouřlivou reakci. Twitter hned v neděli zaplavily hashtagy #FireDonCherry (vyhoďte Dona Cherryho) či #DonCherryMustGo (Don Cherry musí jít).

A skutečně - v pondělí dostal Cherry vyhazov. Po dlouhých letech. Tváří Coach's Corner byl od roku 1982. Předtím ho veřejnost znala jako trenéra Bostonu.

"Sport lidi spojuje, ne rozděluje," napsal v prohlášení ředitel stanice Sportsnet Bart Yabsley. "Po dalších diskuzích jsme došli k závěru, že je načase, aby Don Cherry neprodleně odstoupil. Během sobotního vysílání vyřkl poznámky, které rozdělují společnost a nereprezentují naše hodnoty."

Yabsley zároveň podotkl, že Cherry je synonymem pro hokej. Komentátorské legendě poděkoval za její podíl při rozvoji této hry. 

Cherry své propuštění komentoval pro deník Toronto Sun. "Žádný problém," prohodil.

Dodal, že ho odchod bolí, zvlášť v Den válečných veteránů, ale dodatečně se neomluvil: "Vím, co jsem řekl, a stojím si za tím. Všichni v Kanadě by měli nosit vlčí mák, aby uctili naše padlé vojáky. Neproměním se v ochočeného robota, jen abych si udržel práci."

To Cherryho šéf Yabsley přispěchal s omluvou už v neděli: "Donovy diskriminující komentáře jsou urážlivé a nereprezentují naše hodnoty. S Donem jsme o vážnosti celé věci mluvili a za jeho poznámky, které rozdělují společnost, se upřímně omlouváme."

Cherryho kolega Ron MacLean popsal proslov svého parťáka jako "zraňující a předsudečný".

Reagovali také politici, třeba starostka jedné z předměstských částí Toronta Bonnie Crombieová, reprezentující Liberální stranu, uvedla: "Aby Don Cherry řekl, že ti, které označil jako 'vy lidé', nerespektují naše veterány, to je opovrženíhodné. Jsme pyšní na naše rozmanité kulturní dědictví a vždycky se za něj postavíme. Noví imigranti obohacují naši zemi. Všichni jsme Kanaďané a hrdě nosíme vlčí mák."

Po propuštění 85letého Cherryho hojně volali novináři, jedním z nich byl Chris Korman z deníku USA Today. Ve svém komentáři ostře zkritizoval zmiňovaný výraz "vy lidé": "Tohle je rasistické. A xenofobní. Taková věc by se neměla vysílat během sobotního hokejového zápasu, který sledují děti napříč celou zemí."

Část Kanady, kterou lze těžko upřesnit, nicméně Cherryho výroky chápe. Novinář Joe Warmington z listu Toronto Sun označil rozhořčené reakce za přehnané.

"(Cherrymu) je jedno, jestli jste se tady narodil, nebo jste do země přišel," napsal Warmington v komentáři. "Akorát nechce, aby lidé zapomněli, že zdejší způsob života se zárukou bezpečí a prosperity je možný díky těm, kteří bojovali a zemřeli ve válce."

Ostatně sám Cherry po svém vyhazovu vzkazuje: "Nezapomeňte nosit vlčí mák."

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy