Chytilmanie: českému juniorovi skládají komplimenty. Kuzněcov chtěl zostudit Pavelce, ale minul

Daniel Poláček Daniel Poláček
27. 3. 2018 15:50
Do hokejového klání mezi Rangers a Washingtonem naskočilo pět Čechů. Filip Chytil si připsal první bod v NHL, Ondřej Pavelec čelil lakrosové fintě.
Ondřej Pavelec málem dostal od Kuzněcova "lakrosový" gól. | Video: YouTube

Praha - Takovou sestavu Rangers vidí fanoušci zřídkakdy. Slavný klub poprvé od roku 1974 poslal do hry dva teenagery. Oba naznačili, že v nich dřímá velký potenciál.

19letý Lias Andersson skóroval, o rok mladší Filip Chytil asistoval. Díky tomu se stal po 19 letech prvním 18letým hokejistou, který za Rangers bodoval. Navázal na Mannyho Malhotru.

Chytil naskočil do svého třetího zápasu NHL, ale zatímco v úvodu sezony absolvoval jen pár střídání, tentokrát dostal relativně hodně prostoru. Vedl druhý útok s Kevinem Hayesem a Matsem Zuccarellem. Právě jemu nahrál ve třetí třetině na gól. Nutno dodat, že poněkud kostrbatě. "Možná to byla přihrávka, možná střela. Nevím," smál se před novináři český centr.

Na ledě strávil přes 14 minut. Vyhrál jenom 36 procent vhazování, na druhou stranu šestkrát vystřelil, čímž předčil všechny parťáky.

"Při mém prvním střídání dal soupeř gól, takže nic moc," popisoval Chytil své vystoupení. "Ale pak jsem se do toho postupně dostal."

Vskutku. Stejně jako Andersson slyšel komplimenty. "Hráli dobře. Rozhodně mají velký potenciál," zhodnotil mladíky trenér Alain Vigneault. Útočník Chris Kreider o nich prohlásil: "Dost mě zaujali tím, jak zvládali všechny detaily." A s nadsázkou dodal: "Když mně bylo osmnáct, tak jsem za moc nestál."

Chytil od draftu neustále překvapuje. V přípravném kempu Rangers zaujal natolik, že sezonu odstartoval v hlavním týmu. Pak válel na farmě v Hartfordu, kde ze 45 zápasů vydoloval 31 bodů (11+20). Do mateřského Zlína už se nevrátil, čehož nelituje: "Chtěl jsem zůstat v Americe, kde máte do NHL blíž."

V české extralize by nebyl tolik na očích představitelům newyorského klubu, navíc by nepřilnul k zámořskému stylu hry.

Farmářská AHL je podle Chytila rychlejší než extraliga: "Hlavně v útočné třetině, takže je to celkově trochu náročnější. V české lize nastupuje hodně starších hráčů, není tak rychlá."

Nadaný centr piloval za mořem i angličtinu, zvykal si na jiný styl života. Bez rodiny. Pomáhali mu také čeští brankáři. V New Yorku Pavelec, v Hartfordu Marek Mazanec. 

Chytil by měl za Rangers odehrát zbytek základní části, tedy sedm duelů. Nasbírá zkušenosti, ale nezačne mu platit nováčkovský kontrakt.

CHYTILMANIE. Fanoušci Rangers upínají své naděje na mladé hráče včetně Filipa Chytila.
CHYTILMANIE. Fanoušci Rangers upínají své naděje na mladé hráče včetně Filipa Chytila. | Foto: ČTK

V noci ze středy na čtvrtek čeká Newyorčany odveta ve Washingtonu. Připravený by už mohl být takřka uzdravený gólman Henrik Lundqvist.

Místo něj chytal v pondělí Alexandar Georgiev. 22letý Bulhar, jenž poslední dobou zastiňoval své české kolegy, však vůbec nezvládl úvodní minuty. Ze šesti střel inkasoval třikrát a odjel střídat. Mezi tyčemi tak zakotvil Pavelec, jenž podal solidní výkon, leč prohru 2:4 neodvrátil.

"Přišel ze střídačky a vytáhl pár důležitých zákroků," hodnotil vytáhlého Čecha trenér Vigneault. "Je to vážně dobrý spoluhráč, celou dobu podporuje Alexe (Georgieva). Jsem rád, že se mu dařilo."

Jediný gól dostal od Jevgenije Kuzněcova. Za hosty bodoval i Jakub Jeřábek (0+1). Michal Kempný a Jakub Vrána se neprosadili.

Kuzněcov mohl v jednu chvíli zvýšit na 5:0, navíc dost senzačním způsobem. Za bránou si nabral puk na hokejku a lakrosovým způsobem ho sunul k tyči. Pavelec nic netušil, ovšem ruskému šikulovi na poslední chvíli kotouč sjel z čepele. Potupa se nekonala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

V budoucí chilské vládě usedne většina žen, poprvé obsadí i resort obrany či vnitra

Budoucí chilský prezident Gabriel Boric, který se ujme úřadu v březnu, v pátek představil svou vládu. Většinu v ní budou mít ženy, které obsadí 14 z 24 křesel. Žena poprvé bude řídit ministerstvo vnitra a v čele ministerstva obrany stane vnučka bývalého prezidenta Salvadora Allendeho, kterého v roce 1973 svrhl armádní puč vedený generálem Augustem Pinochotem. Kabinet nového prezidenta je poměrně mlády a různorodý, uvedla agentura AFP.

Boric, kterému bude v únoru 36 let, avizoval, že plánuje velké reformy. Do nové vlády jmenoval řadu lidí, kteří se podobně jako on angažovali v protestech a hnutí za sociální spravedlnost. Mluvčí vlády se například stane bývalá vůdkyně studentského hnutí a komunistická zákonodárkyně Camilla Vallejová. Bývalá šéfka lékařské komory Izkia Sichesová se stane ministryní vnitra a rezort zahraničí obsadí právnička se zaměřením na lidská práva Antonia Urrejolaová. Ministerstvo obrany bude řídit vnučka bývalého prezidenta Allendeho Maya Fernándezová.

"Tato vláda má za úkol položit základy velkých reforem," uvedl ve svém proslovu Boric, kterého část politologů označuje za krajně levicového politika. Během předvolební kampaně slíbil například reformy ve zdravotnictví, školství či v penzijním systému a posílení role státu v těchto oblastech. Boric tak vychází vstříc požadavkům, které v posledních letech vznesly časté protesty v chilských ulicích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy