Česku "potají" roste ofenzivní bek pro NHL. Bývalý útočník září na farmě, v USA leccos nechápe

Daniel Poláček Daniel Poláček
24. 3. 2018 11:37
Českému hokeji zoufale chybí top ofenzivní obránci. V budoucnu by s tím mohl něco udělat Filip Hronek.
Filip Hronek na juniorském mistrovství světa 2017.
Filip Hronek na juniorském mistrovství světa 2017. | Foto: ČTK

Praha - Jediným českým zadákem v zámořské NHL, který se alespoň trochu blíží průměru půl bodu na zápas, je Jan Rutta. Velkou nadějí z juniorky je Libor Hájek.

Mužem, o němž se tolik nemluví, ale má podobný potenciál, je 20letý Hronek. I on ví, jak podpořit ofenzivu. Ještě aby ne, vždyť v minulosti nastupoval v útoku.

Hronek letos odehrál za Grand Rapids, farmu Detroitu, 58 zápasů a nastřádal 31 bodů (8+23), což ho mezi obránci-nováčky řadí na druhé místo v AHL. Za sebou nechává starší krajany Radima Šimka (19 bodů) či Jakuba Zbořila (12).

"Zatím jsem spokojený, ale mohlo by to být lepší," říká Hronek pro Aktuálně.cz.

Vcelku spokojený je podle všeho i Detroit, který potřebuje nové tváře, aby obnovil svou slávu z přelomu tisíciletí. Českého beka pečlivě sleduje. "Před další sezonou chceme zkusit zabudovat do týmu dva tři mladé hráče," prohlásil nedávno Ken Holland, generální manažer Red Wings. "Například chceme vidět, co dokáže Hronek."

"Tohle slyším poprvé," reaguje odchovanec Hradce Králové na Hollandova slova. "Jsem rád, že se o mně mluví v souvislosti s NHL, ale ta je ještě daleko. Furt je na čem pracovat."

Především na slabší obraně.

Novinář Corey Pronman, jenž píše o mladých hokejistech, Hronka vychválil. Dokonce ho označil za druhou největší naději Red Wings, ale pak přešel k obráncovým rezervám: "Někdy je málo důrazný. Musí zlepšit defenzivu. Také by mohl být trošku výbušnější."

"Určitě to tak je," souhlasí Hronek. "Na obraně pořád pracuju, tam je velká rezerva."

"Už to ale není tak hrozné," dodává s tím, že chyby mu při rozborech u videa pomáhá odstraňovat zkušenější spoluhráč, konkrétně 27letý Američan Brian Lashoff.

Z útoku do obrany

Slabší defenziva pramení z toho, že Hronek dlouho nastupoval v útoku. Do obrany přešel v hradeckém starším dorostu. "Už ani nevím, jak přesně k tomu došlo," vypráví. "Seběhlo se to kolem play-off. Měli jsme zraněné beky a trenéry napadlo, že bych do obrany šel já. Tak jsem šel." 

Nejenže tam dohrál sezonu, ale novou pozici už neopustil.

S odstupem času považuje za výhodu, že hrával jako forvard: "Určitě mi to pomohlo, nejsem tak upjatý na bránění a umím zaútočit. Ofenzivní instinkty bych se teď nenaučil."

Hronek už má za sebou kompletní sezonu v české extralize (40 zápasů, 4 asistence). Nedlouho poté, co ji v roce 2016 dokončil, prošel druhým kolem draftu NHL. A odešel do zámořské juniorky, kde dominoval. Očividně mu sedl i profesionální hokej na farmě.

"Hodně mi pomohlo, že jsem si v juniorce zvykl na úzké hřiště," popisuje přechod mezi dospělé, který mnohým dělá potíže. "Jinak jsem si ale nepřipouštěl, že to bude něco jiného. Snažil jsem se hrát svojí hru - hodně útočit. Samozřejmě je to tady těžší, víc taktické, ale furt je to hokej."

Hronek se v listopadu blýskl gólem z půlky hřiště:

Filip Hronek letos vstřelil osm gólů. Na ten z půlky hřiště jen tak nezapomene. | Video:

Armáda, kam se podíváš

Hradecký rodák si zároveň uvědomil důležitost angličtiny. Když za Atlantik dorazil, potřeboval u rozhovorů překladatele. Teď si vystačí sám. "V klidu se domluvím," vykládá. "Jazyk je podstatný i na ledě. Musíte se spoluhráči mluvit o tom, co se děje."

Pouze anglicky debatoval s parťáky až donedávna, teď sem tam využívá češtinu, protože do Grand Rapids dorazil z druhé farmy brankář Matěj Machovský.

Ten před dvěma týdny přiznal, že život ve Spojených státech mu zcela nesedl. Serveru iDnes.cz například řekl: "Zapneš televizi na deset minut, z toho máš devět minut reklamu - většinu na fastfoody a Coca Colu, zbytek na léky nebo armádu. Vymývání mozků na denním pořádku."

"Člověk se nemůže divit, že mají zelené mozky. Mají armádu po celém světě a pořád vzdávají hold kdekomu, kdo hlídal kus pláže," dodal Machovský na adresu Američanů.

"Máme na to podobný názor," říká Hronek a neskrývá pobavení: "Armádu tady uctívají neskutečným způsobem. Je to zvláštní, z domova nic takového neznám. Zkrátka jiná mentalita."

Ani Hronek nevnímá USA ve srovnání s Českem jako dokonalou zemi: "Je tady levný benzín. Auto vám může žrát, kolik chce, protože natankujete skoro zadarmo, ale že bych vyzdvihl jinou stránku života, to asi ne."

Nakonec přeci jen přidává: "Hokej je tady fakt dobrý."

A o něj jde v tomto případě především. 20letý obránce momentálně myslí na postup do play-off. Náznaky, že by mohl v nejbližší době obléknout dres Red Wings, nemá.

O tom, zda je na zápolení s nejlepšími hráči planety připravený, tak může jenom přemýšlet: "Když koukáte na zápas v televizi, tak je lehké říkat: 'Jo, tohle bych zvládl. A tohle měl udělat jinak.' V té rychlosti přímo na ledě je to ale něco jiného. Takže těžko říct, jestli už na NHL mám."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy