Chytil z Rangers si připsal první bod v NHL, Hertl pomohl gólem k výhře

27. 3. 2018 6:28
Toronto už nevylepší klubový rekord v počtu domácích výher. Kanadský klub, který na svém ledě nenašel v předchozích třinácti utkáních přemožitele, připravil o sérii paradoxně nejhorší tým soutěže.
Filip Chytil.
Filip Chytil. | Foto: ČTK

New York - Hokejový útočník Filip Chytil si připsal ve třetím startu v NHL první bod, když asistencí zmírnil porážku New Yorku Rangers 2:4 s Washingtonem. Do branky domácích se postavil Ondřej Pavelec za stavu 0:3 a v dresu vítězů přihrál na úvodní gól Jakub Jeřábek.

V pondělním programu soutěže se mezi střelce zapsal Tomáš Hertl, který gólem pomohl San Jose k výhře 4:3 po samostatných nájezdech v Chicagu.

Chytil debutoval v NHL na začátku této sezony a před svými osmnáctými narozeninami stihl ještě i druhý zápas, než ho vedení klubu poslalo na farmu do Hartfordu. Na další šanci čekal zlínský odchovanec více než pět měsíců, během kterých se podle svých slov herně zlepšil a adaptoval na zámořský styl.

Chytil byl se šesti pokusy nejpilnějším střelcem Rangers a za aktivitu byl odměněn ve 45. minutě. Rodák z Kroměříže se dostal před brankou k odraženému puku, který mu při střelě sjel z čepele tak šťastně, že prošel až k nekrytému Matsu Zuccarellovi. Norský útočník bez problémů skóroval do prázdné branky a snížil na konečných 2:4.

"Každým střídáním jsem se cítil lépe a lépe. Byl to dobrý zápas, až na výsledek. Raději bych vyhrál," prohlásil Chytil a měl radost, že se prosadil i další nováček Lias Andersson, který ve své premiéře skóroval. "Byl to pro oba velmi emotivní večer, ale zvládli ho. Jsou velmi šikovní a hráli dobře," pochválil oba teenagery trenér Alain Vigneault.

Washington rozhodl na ledě Rangers už v první třetině, po které vedl o čtyři góly. Pavelec vystřídal v desáté minutě v brance Alexandara Georgijeva a ve svém prvním startu od 9. února kryl 26 střel.

"Předvedl několik vynikajících zákroků. Tým to povzbudilo. Odchytal dobrý zápas, je příjemné ho mít zase zpátky," uvedl Vigneault na adresu Pavelce, který se před týdnem vrátil do sestavy po zranění kolena. Českého brankáře překonal pouze Jevgenij Kuzněcov, který se prosadil v oslabení. Na úspěšném úvodním dějství z pohledu Washingtonu se podílel přihrávkou Jeřábek, jenž založil útok, který zakončil T. J. Oshie.

Hertl, třetí hvězda zápasu, přiblížil San Jose k výhře už v základní části. Odchovanec pražské Slavie vybojoval v útočném pásmu u pravého hrazení puk, šikovným manévrem se natlačil před branku a vstřelil v 56. minutě gól na 3:2.

Český útočník si tím připsal 21. branku v sezoně, kterou vyrovnal své maximum ze sezony 2015/16 a ještě má pět utkání k dobru, aby si osobní rekord vylepšil. Chicago ale zanedlouho vyrovnalo. Bonusový bod a osmou výhru v řadě zařídil hostům v rozstřelu Kevin Labanc.

Toronto už klubový rekord v počtu domácích výher nevylepší. Kanadský klub, který na svém ledě nenašel třináct utkání přemožitele, připravil o sérii paradoxně nejhorší tým soutěže. Buffalo dvěma trefami ve třetí třetině otočilo skóre a zvítězilo 3:2. K vyrovnání pomohl hostům nechtěně i Roman Polák, od jehož brusle se odrazila do branky střela Caseyho Nelsona od modré čáry.

V dresu Toronta zaznamenal Tomáš Plekanec ve statistice +/- dva záporné body stejně jako Ondřej Palát, který s Tampou Bay podlehl Arizoně 1:4. Vedoucí tým Východní konference postrádal lídra Stevena Stamkose, jehož zranění ale není podle trenéra Jona Coopera vážné.

Výsledky NHL:

Toronto - Buffalo 2:3 (0:1, 2:0, 0:2)

Branky: 38. Kadri, 39. Marleau - 4. a 50. Eichel, 48. C. Nelson. Střely na branku: 41:27. Diváci: 19.108. Hvězdy zápasu: 1. Eichel (Buffalo), 2. Marleau (Toronto), 3. Girgensons (Buffalo).

NY Islanders - Florida 0:3 (0:1, 0:2, 0:0)

Branky: 12. Yandle, 22. Bjugstad, 27. Dadonov. Střely na branku: 32:41. Diváci: 10.951. Hvězdy zápasu: 1. Reimer, 2. Yandle, 3. Dadonov (všichni Florida).

Carolina - Ottawa 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Branky: 19. Foegele, 35. Zykov, 37. B. McGinn, 59. Aho - 30. B. Ryan. Střely na branku: 30:20. Diváci: 10.817. Hvězdy zápasu: 1. Foegele, 2. C. Ward, 3. D. Ryan (všichni Carolina).

NY Rangers - Washington 2:4 (0:4, 1:0, 1:0)

Branky: 34. Andersson, 45. Zuccarello (Chytil) - 3. Oshie (Jeřábek), 6. Niskanen, 9. Ovečkin, 17. Kuzněcov. Střely na branku: 30:33. Ondřej Pavelec odchytal za NY Rangers 48:42 minuty, inkasoval jeden gól z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 96,3 procenta. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin, 2. Kuzněcov, 3. Bäckström (všichni Washington).

Montreal - Detroit 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)

Branky: 25. a 30. Gallagher, 19. Byron, 56. Galchenyuk - 5. Nyquist, 34. Bertuzzi. Střely na branku: 31:28. Diváci: 21.302. Hvězdy zápasu: 1. Gallagher, 2. Byron, 3. Galchenyuk (všichni Montreal).

Tampa Bay - Arizona 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)

Branky: 55. Kučerov - 31. T. Murphy, 38. Chychrun, 51. Perlini, 60. Keller. Střely na branku: 20:35. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Chychrun, 2. T. Murphy, 3. Raanta (všichni Arizona).

Chicago - San Jose 3:4 po sam. nájezdech (2:1, 0:1, 1:1 - 0:0)

Branky: 16. DeBrincat, 17. C. Murphy, 58. Sharp - 10. Sörensen, 37. E. Kane, 56. Hertl, rozhodující sam. nájezd Labanc. Střely na branku: 31:38. Diváci: 21.712. Hvězdy zápasu: 1. E. Kane (San Jose), 2. DeBrincat (Chicago), 3. Hertl (San Jose).

Vegas - Colorado 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)

Branky: 25. Tuch, 35. Marchessault, 42. Theodore, 60. W. Karlsson - 34. E. Johnson. Střely na branku: 30:29. Diváci: 18.326. Hvězdy zápasu: 1. Marchessault, 2. Theodore, 3. Tuch (všichni Vegas).

Los Angeles - Calgary 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Branky: 25. Phaneuf, 32. Kopitar, 49. Carter. Střely na branku: 29:24. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Quick, 2. Kopitar, 3. Phaneuf (všichni Los Angeles).