Hokejová Kanada? Ottawu dusí prázdné sedačky, vzpoura proti majiteli a Karlsson na rozcestí

Daniel Poláček Daniel Poláček
13. 4. 2018 18:09
Hned pět ze sedmi kanadských klubů nepostoupilo do play off NHL. Nejhůř jsou na tom ottawští Senators.
Není jisté, zda Erik Karlsson bude nadále oblékat dres Ottawy.
Není jisté, zda Erik Karlsson bude nadále oblékat dres Ottawy. | Foto: ČTK

Praha - Když Ottawa hrála zkraje dubna poslední domácí utkání sezony, chtěla svým fanouškům udělat radost. Náhodně vybraným šťastlivcům tak věnovala dárkovou kartu do fastfoodu.

Ti, kteří se chtěli najíst zadarmo hned po zápase, však měli smůlu. Na kartě neměli předpokládaný desetidolarový kredit, ale nulu. Trapas klubu virálně rozšířil jeden z diváků.

Šlo o pouhou technickou chybu (později napravenou), s sebou však nesla určitou symboliku.

Senators zažili tragický ročník plný přehmatů. V lize skončili předposlední a měli špatnou návštěvnost, na kanadský tým skoro až ostudnou. Nepopulární majitel Eugene Melnyk navíc rozčílil fanoušky tak, že proti němu spustili billboardovou kampaň.

Klub, za nějž nastupuje český útočník Filip Chlapík, se jednoduše nachází v kritickém stavu.

Kdy chaos skončí, do jisté míry závisí na Eriku Karlssonovi. Kapitán mančaftu a jeden z nejlepších beků planety vyhlíží poslední rok smlouvy. O jejím prodloužení začnou obě strany jednat v létě. Jestliže si neplácnou, přijde dříve či později obří výměna. 

Ottawa chce hvězdného Švéda udržet, a tak mu pravděpodobně připraví osmiletý kontrakt. S částkou ale nepůjde do kosmických výšin. "Pokud za Erikem přijdeme s férovou nabídkou a on odmítne, budeme koukat po jiných možnostech. Míč bude na jeho straně hřiště," prohlásil generální manažer klubu Pierre Dorion.

"Existuje možnost, že odejdu," připustil Karlsson. "Doufám ale, že k tomu nedojde."

Fanoušci jsou spíš pesimističtí, neboť jim neunikl moment z posledního domácího utkání sezony. Karlsson dojel k bráně, sklonil se, sebral puk a strčil si ho za kalhoty. Na památku? "Doufám, že ne," bránil se 27letý Švéd velkým závěrům.

Nejlepší bek NHL z let 2012 a 2015 odehrál - na své poměry - slabší sezonu. Nashromáždil sice 62 bodů (9+53), ovšem v hodnocení +/- propadl (-25). Nesrovnatelně smutnější etapu zažil v osobním životě, kde ho zasáhla ztráta nenarozeného syna Axela.

Přes léto se Karlsson musí zmátořit a učinit zásadní rozhodnutí. Aby v Ottawě setrval, nestačí mu jen adekvátní nabídka. Potřebuje vidět, že klub kráčí správným směrem.

A tady může nastat problém.

Senators léta trpí tím, že hrají v hale umístěné zhruba 30 kilometrů od centra. S cestováním mají problém hlavně fanoušci bez auta, kteří musí před zápasem a po něm absolvovat přibližně hodinovou cestu hromadnou dopravou. Není divu, že když mužstvo tápe, tribuny řídnou.

Letos na Ottawu chodilo v průměru 15 829 diváků, což je na kanadský tým NHL mizerné číslo. Pořadatelé někdy museli zakrýt část sedaček, aby celkový obrázek nevypadal tak špatně.

Majitel Melnyk byl pochopitelně roztrpčený. V prosinci dokonce prohlásil, že pokud se návštěvnost (a tím pádem i finanční situace) nezlepší, zváží přestěhování klubu.

Tím namíchl věrné příznivce Senators, kteří se složili na několik billboardů hlásajících vzkaz "MelnykOut" (Melnyk ven).

Billboard, kterým část fanoušků Ottawy "vyhazuje" majitele klubu Melnyka.
Billboard, kterým část fanoušků Ottawy "vyhazuje" majitele klubu Melnyka. | Foto: ČTK

Přestože s paradoxním vyhazováním majitele klubu nesouhlasili všichni, heslo se šířilo napříč celou ligou. Bylo k vidění i na zápasech, v nichž Ottawa nehrála. 

Aby si Melnyk fanoušky udobřil, uspořádal s nimi v tomto týdnu setkání. První od roku 2003, kdy klub přebíral. Svá dřívější slova o potenciálním stěhování hodil na novináře: "To, co se psalo v novinách, jsem neřekl."

Pak přeci jen dodal: "Pokud to všem udělá dobře, tak se omlouvám, že jsem se špatně vyjádřil."  

58letý Melnyk mluvil rovněž o Karlssonovi či světlejší budoucnosti, kterou spojuje s výstavbou nové arény. Ta už je předběžně domluvená s radnicí a má stát v širším centru města.

V novém domově by Senators mohli hrát od sezony 2021/22. Otázkou je, jak silný tým tou dobou budou mít.

 

Právě se děje

Další zprávy