NHL zvažuje bezprecedentní krok. "Superdraft" by spojil české defenzivní hvězdičky

jzp jzp
10. 3. 2021 13:43
Má velkou šanci na první kolo, ale kdy nadějný český bek Stanislav Svozil draftem NHL projde, netuší. Zámořská liga uvažuje o posunutí dražby talentů až o rok.
Stanislav Svozil je největší českou nadějí pro nadcházející draft NHL.
Stanislav Svozil je největší českou nadějí pro nadcházející draft NHL. | Foto: ČTK

Loni draft nestandardně proběhl v říjnu, letos je naplánovaný na červenec místo obvyklého června.

Některé kluby ale protestují. Přijde jim, že za čtyři měsíce by při investování do své budoucnosti akorát střílely naslepo. Neví, jak na tom jednotliví mladíci vlastně jsou. Řada z nich sice normálně nastupuje, ale někteří kvůli koronavirovým restrikcím ještě nehráli a další se soutěžně "sklouzli" jen párkrát.

Chaos potvrzují draftové žebříčky. Zatímco loni byl jasnou jedničkou Alexis Lafrenière a předloni na Jacka Hughese dotíral Kaapo Kakko, tentokrát nikdo netuší, kdo by měl jít první.

Co žebříček, to jiný favorit. Američan Luke Hughes, Kanaďan Owen Power, Švéd William Eklund… Jen si vyberte. Například kanadský obránce Brandt Clarke, který kvůli stojící OHL prchl na Slovensko, je podle mínění jedné skautské organizace budoucí jedničkou, ale jiná ho má až na sedmém místě.

Kluby tak logicky chtějí víc času na rozmyšlenou. "Doufám, že liga draft odloží a dá nám šanci, abychom všechny kluky viděli v akci," prohlásil generální manažer Detroitu Steve Yzerman.

Starost mají hlavně slabší týmy, které budou táhnout vysoko. Nechtějí cennou volbu promrhat.

Jednou z diskutovaných možností je přesun dražby talentů na prosinec či leden. Ještě větší podporu má pak mít odložení akce o celý rok. Na červen 2022. V takovém případě by proběhly dva drafty najednou, respektive by je dělilo jen pár dní, což NHL ještě nezažila.

Defenzivní hvězdičky Česka

Pokud projde roční odklad, s čímž ale musí souhlasit také hráčské odbory, Česko by v jednom roce mohlo mít dva beky v prvním kole (byť ve dvou různých draftech). To se naposledy stalo krátce po olympijském Naganu, kdy Martin Škoula a Jiří Fischer skončili na 17. a 25. místě.

Tentokrát by mohli zazářit Stanislav Svozil z Komety a o téměř rok mladší David Jiříček z Plzně. Šlo by o vzpruhu, neboť právě produkce elitních obránců Česku v poslední době vázne.

Svozilovi některé skautské organizace předpovídají 14. příčku, ale například server The Athletic ho v prvním kole nevidí a přiřkl mu 40. místo. Což je pokles o devět příček oproti předsezonní prognóze.

Tehdy autor Scott Wheeler o Svozilovi napsal: "Hraje jednoduše a nenápadně. Díky schopnosti číst hru, na kterou hodně spoléhá, dokáže přerušit kombinaci soupeře a sám nahrát spoluhráčům do správných míst. Hráč s takovou zkušeností z profesionálního hokeje by normálně byl v žebříčku výš, ale u Svozila panuje nejistota ohledně ofenzivního potenciálu."

Obránce brněnské Komety hrál v uplynulé základní části o něco méně než loni, zhruba 13 a půl minuty za zápas. Ani produktivitu nezvedl. Ve 30 startech bodoval třikrát (1+2). Pořád ale patřil k nejvytěžovanějším juniorům v lize.

Žebříčky pro draft 2022 ještě k dispozici nejsou, ale Jiříček by mohl jít vysoko. Pozornost už upoutal například tím, že se v 16 letech stal historicky nejmladším reprezentantem českého áčka. Sice mu pomohlo, že Karjala Cup v tu chvíli osvěžila vlna juniorů, ale pořád jde o velký úspěch. Jiříček navíc zazářil v extraligové Plzni, kde posbíral devět bodů (3+6).

"Je to chytrý, tvrdě pracující a urostlý bek, který kromě bránění zvládá i hru dopředu," ohodnotil Jiříčka skaut Spokane, které si českého beka vybralo v juniorském draftu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy