NHL zvažuje bezprecedentní krok. "Superdraft" by spojil české defenzivní hvězdičky

jzp jzp
10. 3. 2021 13:43
Má velkou šanci na první kolo, ale kdy nadějný český bek Stanislav Svozil draftem NHL projde, netuší. Zámořská liga uvažuje o posunutí dražby talentů až o rok.
Stanislav Svozil je největší českou nadějí pro nadcházející draft NHL.
Stanislav Svozil je největší českou nadějí pro nadcházející draft NHL. | Foto: ČTK

Loni draft nestandardně proběhl v říjnu, letos je naplánovaný na červenec místo obvyklého června.

Některé kluby ale protestují. Přijde jim, že za čtyři měsíce by při investování do své budoucnosti akorát střílely naslepo. Neví, jak na tom jednotliví mladíci vlastně jsou. Řada z nich sice normálně nastupuje, ale někteří kvůli koronavirovým restrikcím ještě nehráli a další se soutěžně "sklouzli" jen párkrát.

Chaos potvrzují draftové žebříčky. Zatímco loni byl jasnou jedničkou Alexis Lafrenière a předloni na Jacka Hughese dotíral Kaapo Kakko, tentokrát nikdo netuší, kdo by měl jít první.

Co žebříček, to jiný favorit. Američan Luke Hughes, Kanaďan Owen Power, Švéd William Eklund… Jen si vyberte. Například kanadský obránce Brandt Clarke, který kvůli stojící OHL prchl na Slovensko, je podle mínění jedné skautské organizace budoucí jedničkou, ale jiná ho má až na sedmém místě.

Kluby tak logicky chtějí víc času na rozmyšlenou. "Doufám, že liga draft odloží a dá nám šanci, abychom všechny kluky viděli v akci," prohlásil generální manažer Detroitu Steve Yzerman.

Starost mají hlavně slabší týmy, které budou táhnout vysoko. Nechtějí cennou volbu promrhat.

Jednou z diskutovaných možností je přesun dražby talentů na prosinec či leden. Ještě větší podporu má pak mít odložení akce o celý rok. Na červen 2022. V takovém případě by proběhly dva drafty najednou, respektive by je dělilo jen pár dní, což NHL ještě nezažila.

Defenzivní hvězdičky Česka

Pokud projde roční odklad, s čímž ale musí souhlasit také hráčské odbory, Česko by v jednom roce mohlo mít dva beky v prvním kole (byť ve dvou různých draftech). To se naposledy stalo krátce po olympijském Naganu, kdy Martin Škoula a Jiří Fischer skončili na 17. a 25. místě.

Tentokrát by mohli zazářit Stanislav Svozil z Komety a o téměř rok mladší David Jiříček z Plzně. Šlo by o vzpruhu, neboť právě produkce elitních obránců Česku v poslední době vázne.

Svozilovi některé skautské organizace předpovídají 14. příčku, ale například server The Athletic ho v prvním kole nevidí a přiřkl mu 40. místo. Což je pokles o devět příček oproti předsezonní prognóze.

Tehdy autor Scott Wheeler o Svozilovi napsal: "Hraje jednoduše a nenápadně. Díky schopnosti číst hru, na kterou hodně spoléhá, dokáže přerušit kombinaci soupeře a sám nahrát spoluhráčům do správných míst. Hráč s takovou zkušeností z profesionálního hokeje by normálně byl v žebříčku výš, ale u Svozila panuje nejistota ohledně ofenzivního potenciálu."

Obránce brněnské Komety hrál v uplynulé základní části o něco méně než loni, zhruba 13 a půl minuty za zápas. Ani produktivitu nezvedl. Ve 30 startech bodoval třikrát (1+2). Pořád ale patřil k nejvytěžovanějším juniorům v lize.

Žebříčky pro draft 2022 ještě k dispozici nejsou, ale Jiříček by mohl jít vysoko. Pozornost už upoutal například tím, že se v 16 letech stal historicky nejmladším reprezentantem českého áčka. Sice mu pomohlo, že Karjala Cup v tu chvíli osvěžila vlna juniorů, ale pořád jde o velký úspěch. Jiříček navíc zazářil v extraligové Plzni, kde posbíral devět bodů (3+6).

"Je to chytrý, tvrdě pracující a urostlý bek, který kromě bránění zvládá i hru dopředu," ohodnotil Jiříčka skaut Spokane, které si českého beka vybralo v juniorském draftu.

 

Právě se děje

před 43 minutami

V Praze bude sídlit středoevropský projekt na výzkum dezinformací

V Praze bude sídlit středoevropský projekt, který se zaměřuje na výzkum dezinformací. Vybrala ho Evropská komise a bude jedním z osmi stejně orientovaných středisek v Evropské unii, sdělila mluvčí Českého vysokého učení technického (ČVUT) Andrea Vondráková. Odborníci z ČVUT a Univerzity Karlovy podle ní program povedou.

Středisko bude součástí evropského projektu, který bojuje s dezinformacemi. Regionální centra mají hledat způsoby odhalování a šíření dezinformací, jejich vliv na populaci a vytvářet metodiku i pro veřejné instituce. Chtějí k tomu spojit společensko-vědní a technický výzkum. Cílem je například zjišťování zkreslených informací pomocí umělé inteligence či posilování digitální a mediální gramotnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy