Komentář: Zlato z olympiády? Zapomeňte. V zámoří už Česko odepsali rok předem

Daniel Poláček Daniel Poláček
15. 2. 2021 17:41
Olympiáda v čínském Pekingu, pokud na ni dorazí hvězdy NHL, potvrdí nové hokejové pořádky. Velká šestka, do níž patřilo Česko, je minulostí. Nově bude mít reálnou šanci na zlato jen pět zemí.
Hokejový turnaj na olympiádě s účastí hvězd NHL naposledy proběhl v Soči 2014.
Hokejový turnaj na olympiádě s účastí hvězd NHL naposledy proběhl v Soči 2014. | Foto: Reuters

Do zimní olympiády už zbývá jen rok, a tak přibývají spekulace, jak by mohly vypadat hokejové sestavy jednotlivých států.

Trendu se podřídila také některá významná média. Například server The Athletic podrobně rozebral sílu všech favoritů - Kanady, Spojených států, Ruska, Švédska a Finska.

O Česku ani zmínka.

Nejde o žádný výpadek paměti, ale o dlouhodobý pohled zpoza oceánu. Když se diskutuje o příštím Světovém poháru v šestičlenném složení, Češi jsou v lepším případě vykreslení jako největší outsider. V horším případě mají zapadnout do společného evropského výběru mezi Němce, Švýcary či Slováky.

Zatím není jisté, jestli na příští olympiádě naskočí hvězdy NHL, ale všechno tomu napovídá. Kanada už dala dohromady ambiciózní manažerský tým a slavná liga si plácla s hráčskými odbory. Ještě je třeba usednout ke stolu s IIHF a Mezinárodním olympijským výborem.

Jestli všechno klapne, uvidíme srovnání nejlepších hokejistů pod pěti kruhy po dlouhých osmi letech. Hvězdami nablýskaný turnaj - na rozdíl od toho posledního v Jižní Koreji - naplno odhalí, jaký pokrok český hokej za téměř dekádu udělal.

Už teď je ale důvod k obavám.

Pohled na potenciální ofenzivu přitom může vzbuzovat nadšení. Střelci David Pastrňák, Jakub Vrána a Dominik Kubalík, centři Tomáš Hertl a David Krejčí, tvůrce Jakub Voráček, všestranný Ondřej Palát, vycházející hvězda Martin Nečas…  I hokejový laik by z takového seznamu vytvořil dva parádní útoky. Problém nebude ani s těmi ostatními.

Také kvalitního brankáře Češi seženou. Aktuálně sice v NHL nemají žádnou nezpochybnitelnou jedničku, ale mužů, kteří v nejlepší formě dokážou konkurovat těm nejlepším, je dost.

Na olympiádě v Jižní Koreji, kde nastoupili jen hokejisté hrající v Evropě, skončili Češi čtvrtí, když v utkání o bronz podlehli Kanadě.
Na olympiádě v Jižní Koreji, kde nastoupili jen hokejisté hrající v Evropě, skončili Češi čtvrtí, když v utkání o bronz podlehli Kanadě. | Foto: ČTK

Obranný val však vyloženě děsí, což je hlavní rozdíl oproti ruské olympiádě 2014, dosud poslední, kvůli níž NHL pozastavila svůj stroj na peníze.

Tehdejší šéf české střídačky Alois Hadamczik vybíral v zámořské lize z jedenácti obránců. Všichni v průměru hráli alespoň 15 minut za zápas. Sedm z nich mělo icetime přes 17 minut, tři překročili dvacítku (vůbec nejvytěžovanějšího beka Jana Hejdu však nominace kupodivu minula).

Do současného ročníku NHL naskočilo šest českých zadáků. Pouze Filip Hronek z Detroitu pravidelně tráví na ledě přes 20 minut a jen tři další obránci (Jakub Zbořil, Radko Gudas a Jan Rutta) překročili icetime 15 minut. Radim Šimek a Libor Hájek zatím tolik důvěry nemají.

Ve výčtu chybí Michal Kempný, který rehabilituje po operaci utržené achilovky, ale to nic nemění na faktu, že čistě ze zdrojů NHL Češi obranu nesloží. Stejně jako Švýcaři nebo Němci.

Rok čekání s touto nouzí výrazně nezahýbe, protože také na farmě je český zadák vzácným úkazem.

Kdo v posledních letech sledoval draft, musel aktuální krizi očekávat. Od olympijských her v Soči si zámořské kluby rozebraly jedenáct českých obránců a jen Zbořil šel na řadu v prvním kole.

Jde o naprosto tristní číslo i v porovnání s Finskem, které ještě relativně nedávno drželo s Českem basu a rovněž bylo tím méně zdatným favoritem. Od ruské olympiády však draftem prošlo 43 finských beků, osm v prvním kole. 

I to dokládá, že z "velké šestky", neoficiálního spolku hokejových velmocí, už je spíš "velká pětka". Bez Česka. To má sice stále šanci na medaili i v konkurenci těch nejlepších, ale zlato už si nárokují větší dravci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy