Temná tvář českého rekordu. Francouze zastínil náhradník, Carolině Mrázek nestačí

jzp jzp
7. 9. 2020 6:19
Do play off hokejové NHL nikdy nenaskočilo víc českých brankářů než letos. Poslední události však ukazují, že nejde o velkou výhru.
Petr Mrázek v dresu Caroliny.
Petr Mrázek v dresu Caroliny. | Foto: Reuters

Po vyřazení Colorada nezbývá v zámořských bojích o Stanleyův pohár žádný český gólman.

Ale i kdyby Avalanche zůstali ve hře, Pavel Francouz by dost možná nechytal. Trápily ho zdravotní komplikace a také nepodával příliš přesvědčivé výkony. Ve skupině o umístění sice zazářil natolik, že ho někteří pasovali na jedničku, ale když po zranění Philippa Grubauera dostal šanci, nevyužil ji. Ve čtvrtfinále proti Dallasu držel úspěšnost zákroků jen lehce nad 86 procenty.

Trenér Jared Bednar médiím bez okolků vykládal, že Francouz musí chytat lépe.

Colorado nakonec sérii, v níž prohrávalo 1:3, málem otočilo, ale díky třetímu brankáři Michaelu Hutchinsonovi, jehož média označovala za nečekaného zachránce. K postupu nakonec chyběl krůček - zvládnuté prodloužení v sedmém klání.

Česká brankářská škola tak "bubliny" v Torontu a Edmontonu opustila. Měla hned čtyři zástupce, nejvíc v historii. Nikdo ale vyloženě nezazářil. Francouz odchytal z Čechů nejvíc zápasů (šest), ale trápil se. Petr Mrázek měl nejvyšší úspěšnost zákroků (skoro 93 procent), ale často se střídal s Jamesem Reimerem. David Rittich a Daniel Vladař nakoukli pouze do jednoho utkání.

Zásadní posun tedy nenastal. Česko nadále postrádá svého Andreje Vasilevského či Cartera Harta, jasnou jedničku, s níž by měl klub větší šanci na Stanley Cup.

Posledním Čechem, který v play off odchytal alespoň deset zápasů a měl úspěšnost přes 90 procent, byl Tomáš Vokoun před sedmi lety. Tehdy z původní pozice zkušeného náhradníka nečekaně vytáhl Pittsburgh až do konferenčního finále.

Předtím stejný kousek zvládli Roman Turek, Roman Čechmánek a Dominik Hašek. S nastavením přísnějších měřítek je seznam ještě chudší. Přes desítku zápasů a 93procentní úspěšnost se přehoupli akorát "Dominátor" a Vokoun.

Současní čeští brankáři však stále můžou slavné krajany napodobit. Vladař má smlouvu na další tři roky, Francouz na dva, Mrázek s Rittichem na jeden.

Z farmy pak vzhlíží k pozici dvojky v hlavním mančaftu Vítek Vaněček a Josef Kořenář. 

Všichni však můžou v týmové hierarchii naopak klesnout, záleží na volném trhu, který letos slibuje zajímavé brankářské otřesy. Smlouva končí Robinu Lehnerovi, Jacobu Markströmovi a hlavně Bradenu Holtbymu, jenž je navzdory nepovedenému ročníku stále považovaný za hvězdu.

Zaujmou také veteráni Corey Crawford, Anton Chudobin a možná i Henrik Lundqvist, pokud ho Rangers vyplatí ze smlouvy.

Osud Čechů můžou poznamenat rovněž výměny. Carolina, které zřejmě nestačí dvojice Mrázek - Reimer, usiluje podle stanice Sportsnet o torontského Frederika Andersena, spolehlivého brankáře, jemuž příští rok končí smlouva. Jelikož ale Maple Leafs nemají adekvátní náhradu, musejí počkat, co přinese trh s volnými hráči.

Každoroční šílenství, které promění ligu nejen na brankářských postech, tentokrát odstartuje až v říjnu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Demokraté a republikáni oznámili krach jednání o policejní reformě

Rozhovory demokratů a republikánů v americkém Kongresu o podobě policejní reformy skončily neúspěchem. Podle agentury AP to oznámili hlavní vyjednavači obou stran. Jednání započatá v návaznosti na loňský smrtící zákrok policisty proti Afroameričanovi Georgi Floydovi se nepodařilo přivést k průlomu posledních několik měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy