Udělejte z Francouze jedničku, zní v NHL. Český gólman uhranul rekordním startem

jzp jzp
6. 8. 2020 19:54
Po návratu z "koronavirového" odpočinku ještě nedostal gól. Pavel Francouz září v bráně hokejového Colorada natolik, že by ho někteří rádi viděli jako klubovou jedničku.
Pavel Francouz
Pavel Francouz | Foto: Reuters

V půlce přípravného zápasu, do něhož zasáhl, zůstal nepřekonaný a stejně si Francouz vedl ve středeční ostré bitvě proti Dallasu. 27 zákroky vychytal hladkou výhru 4:0, čímž přiblížil Colorado k lepší výchozí pozici v dalším kole Stanley Cupu.

Navíc se stal prvním brankářem v 41leté historii klubu (se započítáním Quebecu), který při premiéře v play off vychytal čisté konto. Tím trumfl například slavného Patricka Roye.

V celé historii NHL svedlo totožný kousek jenom 15 mužů.

Proto není překvapivé, že když trenér Colorada Jared Bednar po utkání českého brankáře popisoval, použil přívlastek "úžasný". Podobně ovšem mluvil i o týmové jedničce Philippu Grubauerovi. "Máme dva mimořádně schopné chlápky, před nimiž můžeme hrát sebevědomě," doplnil.

Byť Francouz ve vyřazovacích bojích NHL nikdy předtím nechytal, necítil žádnou nervozitu. "Opravdu ne, což mě trochu vystrašilo, protože obvykle jsem nervózní dost," líčil. "Ale i když jsem se trochu bál, řekl bych, že můj výkon to neovlivnilo. Nevím proč, ale cítil jsem se v pohodě."

Možná hrálo roli, že Colorado v aktuálním kole nemůže vypadnout. Hraje "jen" o to, z jakého místa půjde do osmifinále. 

Dalšími faktory mohli být diváci, respektive jejich absence, či brankářovy zkušenosti. Ve 30 letech už jich má na rozdávání.

Francouz v každém případě navázal na výtečnou fazónu ze základní části, v níž vytáhl procentuální úspěšnost zákroků na číslo 92,3, páté nejlepší v lize. Dokonce překonal týmového kolegu Grubauera, který loni postupně sebral práci Semjonu Varlamovovi a povýšil do role jedničky. Mužstvo málem dotáhl do konferenčního finále.

"Stále ho považuji za naši jedničku vzhledem k tomu, co u nás v krátké historii dokázal," vyzdvihl Němce kouč Bednar. "Za mě si tuhle pozici musíte zasloužit každodenní prací. A on to dělá. Za ty dva roky nás nepodržel jen párkrát. Faktem je, že Frankie (Francouz, pozn. red.) na něj svými výkony tlačí, aby chytal ještě lépe. Funguje to i naopak."

Statistiky dvou nejvytíženějších gólmanů Colorada v základní části:

Brankář Zápasy Výhry Góly/zápas Úspěšnost Nuly
P. Francouz 34 21 2,41 92,3 % 1
P. Grubauer 36 18 2,63 91,6 % 2

Pokud je ovšem Francouz dvojkou, tak jen těsně. Při zraněních Grubauera předvedl, že ho dokáže víc než dobře zastoupit. Stejně tak může jít do akce, když o dva roky mladší Němec klopýtne, nebo při nabitém programu.

"Pokud se jeden z kluků trápí, nasadíme toho druhého," prohlásil Bednar.

"Není to raketová věda," doplnil. "Jde o to, že věříme oběma klukům, přičemž někdo do brány jít musí. A jestliže odvede dobrou práci, nejspíš ho tam necháme."

Podle některých komentářů by však měl mít přednost český brankář. "Pavel Francouz, nebo Philipp Grubauer? To je teď nejzásadnější otázka u Avalanche," napsal Mark Kiszla z významného deníku Denver Post. "Já hlasuji pro Frankieho, protože fyzické zatížení a emoční stres z dlouhého pobytu v play off by měl zvládnout lépe."

"Ovšem tím, že Bednar chce nebo potřebuje můj pohled, si už tak jistý nejsem," pokračoval Kiszla. Podle něj vidí trenér Colorada jako muže číslo jedna lépe placeného Němce: "Popadněte tužku a napište si Grubauera jako jedničku. V případě problémů se ale Avalanche bez obav obrátí na Francouze."

 

Právě se děje

před 21 minutami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 42 minutami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy