Forbes: Satoranský vydělal čtvrt miliardy a poprvé je nejlépe placeným sportovcem

Forbes: Satoranský vydělal čtvrt miliardy a poprvé je nejlépe placeným sportovcem
1. Tomáš Satoranský.
Výdělek: 242 milionů Kč. Sport: Basketbal. Tým: Chicago Bulls
2, Jakub Voráček.
Výdělek: 223 milionů Kč. Sport: Hokej. Tým: Philadelphia Flyers
3. David Pastrňák.
Výdělek: 182 milionů Kč. Sport: Hokej. Tým: Boston Bruins
4. David Krejčí.
Výdělek: 167 milionů Kč. Sport: Hokej. Tým: Boston Bruins
Foto: Reuters
Sport Sport
27. 8. 2020 17:00
Petr Čech a Jakub Voráček. Pouze dvě jména se střídala v čele pořadí nejlépe placených českých sportovců, jak jej sestavuje magazín Forbes. Letos k nim přibylo třetí: basketbalista Tomáš Satoranský, který si v sezoně 2019/20 přišel díky kontraktu v Chicagu na 242 milionů korun.

Nejlepší desítku sportovců si můžete projít v následující galerii, celý žebříček Forbesu Top 25 nejlépe placených sportovců pak najdete pod odkazem ZDE.

Satoranský, který si v minulém ročníku přišel podle propočtů Forbesu na 242 milionů korun, se na čelo žebříčku vyhoupl díky loňskému přestupu z Washingtonu Wizards do Chicaga Bulls. Ve slavném klubu podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů (714 milionů korun). Kromě toho mu příjmy plynou také od sponzorů, jako jsou Adidas, Mastercard či Xiaomi.

Jednička finančního žebříčku z roku 2017, hokejista Philadelphia Flyers Jakub Voráček, se s ročním příjmem 223 milionů korun umístil stejně jako v loni na druhé příčce. Za ním se seřadila hokejová dvojice z Boston Bruins - Davidové Pastrňák (182 milionů) a Krejčí (167 milionů).

Nejzajímavější případem letošního ročníku je umístění hokejisty Martina Hanzala na sedmé příčce. Útočník Dallas Stars si v uplynulé sezoně NHL vydělal čtyři miliony dolarů, aniž by kvůli táhnoucímu se zranění zad odehrál jediný zápas. Vděčí za to mocné kolektivní smlouvě. Podobnou zkušenost má z ročníku 2016/2017 obránce Ladislav Šmíd, jenž tehdy v Calgary Flames rovněž bez jediného startu inkasoval plný plat.

Mezi 25 nejvíce vydělávajících sportovců Česka se letos zařadilo patnáct hokejistů, šest fotbalistů, dva basketbalisté a dvě tenistky. Spodní hranici představoval roční příjem 56 milionů korun v hrubém. Touto částkou žebříček uzavřela Petra Kvitová, která si poslední rok pohoršila. Z šesté příčky žebříčku WTA klesla na dvanáctou pozici a nevyhrála jediný velký turnaj. Mezi nejvýdělečnější pětadvacítku se dostala především díky partnerstvím se společnostmi Nike, Wilson, L’Oreal či ALO Diamonds. 

Mnohem lépe na tom letos byla její kolegyně na antuce Karolína Plíšková. Ta se s 93 miliony korun umístila na osmé příčce žebříčku. Vydělala si hlavně na Turnaji mistryň v Šen-Čenu, kde si jako prize money odnesla bezmála milion dolarů. Zároveň za ní stojí štědří sponzoři jako ČSA nebo Fila, pro kterou je Karolína mezinárodní tváří. 

Při sestavování žebříčku nejlépe placených českých sportovců počítá Forbes Česko po vzoru amerického Forbesu hrubé příjmy sportovců z platu od klubu (případně prize money) a peněz od sponzorů, a to za období od července 2019 do června 2020.

Forbes Česko nejlépe placené sportovce Česka sleduje od roku 2014. Od té doby se jedničkou žebříčku stal pětkrát fotbalista Petr Čech a jednou hokejista Jakub Voráček shodně s basketbalistou Tomášem Satoranským.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy