"NHL od toho dává ruce pryč." Mikita v době smrti trpěl onemocněním mozku

ČTK ČTK
14. 9. 2019 11:51
Posmrtná studie mozku legendárního hokejového útočníka Stana Mikity prokázala, že člen Síně slávy trpěl v době úmrtí chronickou traumatickou encefalopatií (CTE). Toto onemocnění mozku je spojováno s opakovanými údery do hlavy a Mikita, který zemřel loni v srpnu ve věku 78 let, je dalším jménem na seznamu bývalých hráčů NHL, u něhož byla CTE odhalena.
Slovenský rodák Stan Mikita zemřel vloni v srpnu ve věku 78 let.
Slovenský rodák Stan Mikita zemřel vloni v srpnu ve věku 78 let. | Foto: ČTK

S nemocí, která je známá také jako "boxerská demence", se potýkali například bitkaři Derek Boogaard a Bob Probert nebo jiný dlouholetý hráč NHL Reggie Fleming.

I přesto šéf NHL Gary Bettman zastává dlouhodobě názor, že neexistuje přímá spojitost mezi otřesem mozku a CTE, jak dal naposledy najevo začátkem května při jednání s kanadskou vládou. Ta by ráda dosáhla celoplošného zavedení zápasových trestů pro hráče za jakýkoliv kontakt s hlavou soupeře ve snaze co nejvíce omezit riziko otřesů mozku a jejich následků.

"NHL od toho dává ruce pryč. Úplně popírají jakékoliv spojení a tím pádem se také zříkají jakékoliv odpovědnosti. Je zřejmé, že si tím jen kryjí záda," prohlásila neuroložka Ann McKeeová z Bostonské univerzity, která se problematikou dlouhodobě zabývá.

O Mikitově diagnóze informovala na charitativní večeři v Chicagu, a to na přání rodiny hokejové legendy, která během více než dvacetileté kariéry v NHL pomohla Chicagu v roce 1961 vyhrát Stanley Cup.

Hráči by podle McKeeové měli být pod výrazně větším drobnohledem v případě, že dostanou zásah do hlavy. "Je třeba opravdu velmi konzervativního přístupu, protože co se vám nebo třeba i mně může zdát jen jako malá rána, může být devastujícím úderem pro hráče. A my potřebujeme pro hráče zajistit bezpečí," uvedla McKeeová.

CTE, jež je příbuzná Alzheimerově chorobě, se projevuje ztrátou paměti, vznětlivostí či změnami nálad.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ryanair má rekordní ztrátu, letectví se už ale zotavuje z pandemie

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair vykázala za uplynulý finanční rok bez mimořádných položek rekordní ztrátu 815 milionů eur (20,8 miliardy Kč) po zisku více než jedné miliardy eur v předchozím roce. Omezení související s pandemií donutila firmu zrušit více než 80 procent letů. Aerolinky ale ve své výsledkové zprávě dnes také uvedly, že v odvětví letecké dopravy už vidí signály začínajícího oživení. Finanční rok skončil v březnu.

Ztráta byla nižší, než čekali analytici. Ti ji podle agentury Reuters odhadovali na 834 milionů eur. Počet cestujících, které firma přepravila, klesl na 27,5 milionu ze 149 milionů v předchozím roce. Loňský rok přitom největší nízkonákladová letecká společnost v Evropě označila za nejnáročnější ve své historii. Výnosy jí klesly o 81 procent na 1,64 miliardy eur.

Ryanair potvrdil předchozí výhled, že v současném fiskálním roce přepraví 80 až 120 milionů cestujících, i když pravděpodobnější je, že tento počet bude spíše na dolním konci rozpětí. Za duben až červen by měl Ryanair přepravit pět až šest milionů cestujících. Dodal ale, že je nemožné poskytnout oficiální výhled zisku na celý rok, předpokládá nicméně, že by mohl vykázat téměř vyrovnané hospodaření, pokud v EU postoupí očkování.

Růst týdenních rezervací z poslední doby podle generálního ředitele Michaela O'Learyho naznačuje, že "oživení už začalo". Počet rezervací na začátku dubna vzrostl na 1,5 milionu týdně z předchozích zhruba 500.000 týdně.

Další zprávy