"NHL od toho dává ruce pryč." Mikita v době smrti trpěl onemocněním mozku

ČTK ČTK
14. 9. 2019 11:51
Posmrtná studie mozku legendárního hokejového útočníka Stana Mikity prokázala, že člen Síně slávy trpěl v době úmrtí chronickou traumatickou encefalopatií (CTE). Toto onemocnění mozku je spojováno s opakovanými údery do hlavy a Mikita, který zemřel loni v srpnu ve věku 78 let, je dalším jménem na seznamu bývalých hráčů NHL, u něhož byla CTE odhalena.
Slovenský rodák Stan Mikita zemřel vloni v srpnu ve věku 78 let.
Slovenský rodák Stan Mikita zemřel vloni v srpnu ve věku 78 let. | Foto: ČTK

S nemocí, která je známá také jako "boxerská demence", se potýkali například bitkaři Derek Boogaard a Bob Probert nebo jiný dlouholetý hráč NHL Reggie Fleming.

I přesto šéf NHL Gary Bettman zastává dlouhodobě názor, že neexistuje přímá spojitost mezi otřesem mozku a CTE, jak dal naposledy najevo začátkem května při jednání s kanadskou vládou. Ta by ráda dosáhla celoplošného zavedení zápasových trestů pro hráče za jakýkoliv kontakt s hlavou soupeře ve snaze co nejvíce omezit riziko otřesů mozku a jejich následků.

"NHL od toho dává ruce pryč. Úplně popírají jakékoliv spojení a tím pádem se také zříkají jakékoliv odpovědnosti. Je zřejmé, že si tím jen kryjí záda," prohlásila neuroložka Ann McKeeová z Bostonské univerzity, která se problematikou dlouhodobě zabývá.

O Mikitově diagnóze informovala na charitativní večeři v Chicagu, a to na přání rodiny hokejové legendy, která během více než dvacetileté kariéry v NHL pomohla Chicagu v roce 1961 vyhrát Stanley Cup.

Hráči by podle McKeeové měli být pod výrazně větším drobnohledem v případě, že dostanou zásah do hlavy. "Je třeba opravdu velmi konzervativního přístupu, protože co se vám nebo třeba i mně může zdát jen jako malá rána, může být devastujícím úderem pro hráče. A my potřebujeme pro hráče zajistit bezpečí," uvedla McKeeová.

CTE, jež je příbuzná Alzheimerově chorobě, se projevuje ztrátou paměti, vznětlivostí či změnami nálad.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Inflace v EU i v eurozóně v srpnu prudce stoupla, je nejvýše za deset let

Míra inflace v Evropské unii i v eurozóně v srpnu prudce vzrostla a dostala se na nejvyšší hodnotu za téměř deset let. V celé sedmadvacítce unijních zemí inflace vystoupila na 3,2 procenta z červencové hodnoty 2,5 procenta. V 19 státech, které používají společnou měnu euro, pak inflace dosáhla tří procent. To je proti červenci nárůst o osm desetin procentního bodu. Ve své konečné zprávě to to v pátek oznámil evropský statistický úřad Eurostat.

Inflace tím poprvé výrazně překročila cíl Evropské centrální banky (ECB). Ta má v úmyslu růst cen v zájmu oživení ekonomiky udržovat na dvou procentech ročně.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Stát by mohl mít větší přehled o práci a odpočinku strojvedoucích, novelu schválili poslanci

Stát by mohl mít větší přehled o pracovní době a odpočinku strojvedoucích. Úřady budou moci pomocí monitoringu jejich licencí jednoznačně zjistit, jestli konkrétní strojvedoucí neřídí v rozporu s předpisy nad rámec směny u jednoho dopravce v době odpočinku například pro jiného dopravce. Počítá s tím vládní novela drážního zákona, kterou v pátek schválila Sněmovna. Nyní ji projedná Senát. Pokud by novelu z nějakého důvodu vrátil do Sněmovny, poslanci už by se jí kvůli volbám nestihli zabývat.

Podle dřívějšího vyjádření náměstka ministra dopravy Jakuba Kopřivy neví úřady doopravdy, zda jsou strojvedoucí přetěžováni, či nikoli. Navrhované opatření má pomoci státu zjistit, jestli tomu tak je. Vláda pak bude moci případně přijmout příslušná opatření.

Nehody na železnici byly velkým tématem loni v létě. Vyžádaly si i několik obětí a zraněných. Situací se zabývalo ministerstvo dopravy, které sestavilo bezpečnostní komisi pro řešení situace na železnici. Letos v létě vyvolala pozornost tragická nehoda u Domažlic, kde se srazil rychlík s regionálním vlakem. Nehoda si vyžádala tři životy a desítky zraněných.

Zdroj: ČTK
Další zprávy