Loni Jágr, letos Marchessault. Elitní lajnu Floridy zkraje táhne nevysoký outsider

Daniel Poláček Daniel Poláček
2. 11. 2016 12:23
Hokejová Florida už měla lepší formu. Stejně jako její elitní lajna, v níž však naplno září Jonathan Marchessault. Muž, kterého před letošní sezonou znal málokdo, suverénně vládne týmovému bodování.
Jaromír Jágr a Jonathan Marchessault.
Jaromír Jágr a Jonathan Marchessault. | Foto: ČTK

Praha – Jaromír Jágr nesází góly, Florida nevede divizi a v deseti duelech získala devět bodů. Jako by Panthers po slibném startu odvrátili tvář, kterou ukazovali v uplynulém ročníku.

Ve skutečnosti však není důvod k panice. Klub z města Sunrise sice naposledy dokráčel k nejúspěšnější základní části ve své historii, ale podobně jako letos odstartoval vlažně. Z úvodních deseti zápasů vydoloval jedenáct bodů. Slušné, ale nikterak ohromující.

Nezářila ani elitní lajna, alespoň ne celá. Jágr bezpochyby upoutal statistikou 6+4, ale třeba Jonathan Huberdeau v říjnu neskóroval a celkově moc nebodoval. Aleksander Barkov navíc po sedmi kláních odešel na marodku kvůli zlomené ruce.

Všechno neklape ideálně ani tentokrát. Huberdeau bude půl sezony léčit poraněnou Achillovou šlachu a 44letý Jágr se rozjíždí pomalu. Centr Barkov však nevěší hlavu, protože nový parťák, kterého dostal pod křídla, má životní formu. Přitom to není tak dávno, co Jonathana Marchessaulta nikdo neznal.

Prvních deset zápasů elitní lajny Floridy:

Góly Body +/- Střely Čas na ledě
A. Barkov 2 5 3 15 19:17
J. Jágr 1 4 1 25 17:36
J. Marchessault 6 11 6 33 18:06

Nyní je Marchessault podle NHL třetí hvězdou měsíce října, a tak se může ušklíbnout dřívějším proroctvím. Už od dětství slýchával, že stabilní místo v nejlepší lize světa nikdy nezíská.

"Opakovalo se to každý rok," řekl 25letý Kanaďan. "Podle ostatních jsem nikdy neměl být takhle produktivní, nikdy jsem to neměl dotáhnout takhle daleko. Na podobné řeči jsem už zvyklý."

Marchessault vždy doplácel na nízký vzrůst (nyní měří 173 centimetrů), nakonec ani neprošel draftem. O místo mezi smetánkou proto musel o to tvrději bojovat ve farmářské AHL. Šlo to ztuha. Za čtyři roky nastoupil za Columbus či Tampu pouze čtyřikrát.

Výrazný posun zažil až loni, kdy v dresu Tampy odehrál 45 duelů se statistikou 7+11. Poté jako volný hráč odešel ke konkurenční Floridě, kde cítil víc prostoru na ledě. "V životě zkrátka zkoušíte štěstí. Když pracujete tvrdě, vrátí se vám to," zpětně okomentoval přesun.

Huberdeaua vystrnadí jen těžko

Původně pochopitelně počítal s místem ve třetí či čtvrté formaci, ale když si Huberdeaua vzali do péče lékaři, dostal životní šanci, kterou využívá znamenitě. V deseti duelech vedle Barkova a Jágra nastřádal 11 bodů (6+5) a jasně vévodí týmové produktivitě. U hokejisty s ročním platem 750 tisíc dolarů výrazný nadplán.

"Hodně to prožívám. Když nevíte, jestli vůbec budete hrát, dokud ráno nepřijdete do arény, není to zrovna sranda. Teď jsem v sestavě nastálo, což je úžasné," podotýká Marchessault. "Navíc nastupuji s dobrými hráči, kteří mi všechno ulehčují."

Jenže až ohlásí návrat Huberdeau, může být vše při starém. Objev Floridy sice má šikovné ruce a nesporné ofenzivní nadání, ale… "Ještě to není Huberdeau," jasně říká floridský trenér Gerard Gallant. "Ale přál bych si při návratu Huberdeaua řešit, koho nasadit."

Dokáže Marchessault během několika měsíců hokejově vyrůst natolik, aby odsunul hvězdu mužstva? A kdy Florida začne naplňovat vysoké ambice?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V kádru Běloruska pro MS je Šarangovič z New Jersey, Andrej Kosticyn chybí

Útočník Jegor Šarangovič z New Jersey je hlavní hvězdou sedmadvacetičlenné nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa. Vedle jediné posily z NHL jsou v kádru také tři naturalizovaní Kanaďané a dva Američané. Chybí útočník Andrej Kosticyn z Pardubic, který se v přípravě na šampionát zranil.

Nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Alexej Kolosov, Danny Taylor (oba Dinamo Minsk/KHL), Konstantin Šostak (Čerepovec/KHL),

obránci: Stěpan Falkovskij, Vladislav Jerjomenko, Ilja Solovjov, Ilja Šinkevič, Dmitrij Znacharenko (všichni Dinamo Minsk/KHL), Dmitrij Koronov, Jevgenij Lisovec (oba Ufa/KHL), Andrej Antonov (Junosť Minsk), Nick Bailen (Čeljabinsk/KHL), Kristian Chenkel (Kazaň/KHL),

útočníci: Arťom Děmkov, Francis Paré, Shane Prince (všichni Dinamo Minsk/KHL), Sergej Drozd, Stanislav Lopačuk, Michail Stefanovič (Junosť Minsk), German Něstěrov (Gomel), Andrej Bělevič (Nižnij Novgorod/KHL), Vladislav Kodola (Čerepovec/KHL), Nikita Komarov (Omsk/KHL), Sergej Kosticyn (Bratislava Capitals/ICEHL), Geoff Platt (Ufa/KHL), Jegor Šarangovič (New Jersey/KHL), Danila Klimovič (Zubři Minsk).

před 1 hodinou

AT&T v mnohamiliardové transakci spojí mediální součást s firmou Discovery

Americká telekomunikační společnost AT&T spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery. Vznikne tak samostatný mediální podnik, jenž bude schopen konkurovat i firmám Netflix a Walt Disney.

AT&T podle odhody získá asi 43 miliard USD (901,5 miliardy Kč) a její akcionáři budou mít v nově sloučené skupině většinový podíl, uvedla agentura Reuters.

Další zprávy