Nejlepší 19letý hráč, jakého Gretzky viděl. Edmonton s McDavidem odmítá roli otloukánka

Daniel Poláček Daniel Poláček
26. 10. 2016 12:31
Edmonton, který dlouhodobě končí mezi nejhoršími týmy hokejové NHL, zažívá nejlepší start sezony za posledních 31 let. V nové aréně nerozdává body lacino a spoléhá na Connora McDavida, juniora, z něhož jednou může být nejlepší hráč planety.
Connor McDavid při utkání pod širým nebem.
Connor McDavid při utkání pod širým nebem. | Foto: ČTK

Praha – "Sezonu jsme začali ledabyle," řekl kouč Edmontonu Todd McLellan po posledním utkání svých svěřenců. Bez pohledu na tabulku NHL by jeden řekl, že Oilers znovu nastoupili do role ligových otloukánků.

Jenže tentokrát je realita jiná, McLellanova slova značí spíš přísnost, vždyť kanadský klub zažívá nejlepší start za posledních 31 let. Zatímco v posledních sezonách dosáhl na pátou výhru nejdřív ve 12. duelu sezony, nyní má "hotovo" po šestém.

Pět výher, jediná porážka a pozice jednoho z lídrů soutěže. Byť se základní část teprve rozjíždí, ve fanoušcích Edmontonu vzplála naděje, že mužstvo jejich srdce tentokrát nebude přikované ke dnu tabulky a že po černé dekádě postoupí do bojů o Stanley Cup.

Jako by s sebou přinesla štěstí nová aréna, do níž Oilers zamířili, ale pádnější důvod (možného) vzestupu má v rukách Connor McDavid.

Nejmladší kapitán v historii

Do sezony vkročil ďábelsky, v prvních dvou kláních posbíral šest bodů (3+3). Žádný hráč Edmontonu dlouho nepředvedl podobně produktivní start, naposledy Wayne Gretzky v 80. letech. Jak symbolické! McDavid má jednou být podobnou legendou, tíživé poslání už ostatně začal naplňovat. Třeba tím, že se v 19 letech stal nejmladším kapitánem v historii NHL.

Nejde o laciné gesto, fenomenální junior je jasným lídrem týmu – z šesti zápasů vydoloval úctyhodnou statistiku 4+5, přičemž mnohými akcemi vyvolal aplaus publika. Málokdo v lize má šikovnější ruce a rychlejší nohy.

McDavid už má zlato ze seniorského MS, získal ho letos v Rusku. V 10 zápasech posbíral 9 bodů.
McDavid už má zlato ze seniorského MS, získal ho letos v Rusku. V 10 zápasech posbíral 9 bodů. | Foto: Reuters

"Hned jsem se naučil, že když se proti němu dostanete do situace jeden na jednoho, je lepší předstírat pád než pak vypadat ještě hloupěji," prohlásil McDavidův nový parťák Adam Larsson pro švédský deník Norran.

Bek Larsson přišel do mrazivého Edmontonu výměnou, další významné posily proudily jinými cestami. Milan Lucic podepsal jako volný hráč lukrativní smlouvu a další forvard Jesse Puljujärvi prošel draftem.

Jiní útočníci však odešli. Za zmínku stojí Lauri Korpikoski, Nail Jakupov a především hvězdný Taylor Hall. Díky McDavidovi zapomínají fanoušci rychleji.

Gretzky: Nejlepší 19letý hokejista, jakého jsem kdy viděl

Z výjimečného kanadského centra je odvázaný i Gretzky: "Vedle tohohle kluka bych mohl nastřílet 60 gólů. Není pochyb o tom, že Connor je nejlepší 19letý hokejista, jakého jsem kdy viděl. Přitom jsem viděl Messiera, Lemieuxe, Lafleura."

Nutno dodat, že muž přezdívaný The Great One už není nezávislým pozorovatelem. Stal se partnerem majitele Edmontonu Oilers a místopředsedou klubu.

I proto věří, že McDavid ze sebe v budoucnu dostane ještě víc: "Pořád mu je teprve devatenáct, ale má všechno, co potřebuje, aby se stal nejlepším hráčem v NHL a vyhrál s Oilers nějaké tituly."

Ta doba možná přijde, ale ještě je daleko. Alespoň podle názoru edmontonského lodivoda McLellana, který mužstvo plné talentu vidí střízlivě: "Děláme chyby? Samozřejmě. Proto jsem rád, že máme gólmana (Cama Talbota, pozn. red.), který dokáže udělat dost dobré zákroky. Momentálně nás nepovažuji za kandidáty na titul nebo tak něco, ale máme potenciál."

To platilo i v minulosti, ale zdá se, že až McDavid může kanadský klub přiblížit dávné slávě.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 4 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy