Nahradí rivalitu Crosbyho a Ovečkina? Králové draftu rozjeli NHL ve velkém stylu

Daniel Poláček Daniel Poláček
31. 10. 2016 12:27
Nový ročník hokejové NHL s sebou přinesl také zápolení o cenu pro nejlepšího nováčka. Ucházejí se o ni i Češi, ale nejvíc pozornosti přitahuje někdo úplně jiný, konkrétně Američan Auston Matthews a Fin Patrik Laine, první dva muži posledního draftu. Vzplane mezi nimi podobná rivalita jako u Crosbyho s Ovečkinem?
V prvním vzájemném klání Matthewse a Laineho v NHL kraloval Fin. | Video: YouTube

Praha – Miláček Toronta Auston Matthews jel v prodloužení sám na gólmana, ale gól nedal. Proto na opačné straně dostal podobnou šanci Patrik Laine, jenž zamířil přesně, zkompletoval hattrick a rozjásal fanoušky Winnipegu. "Laine is better!" (Laine je lepší) skandovali.

Víc než vítězství domácích 5:4 rozproudilo vášně právě závěrečné představení zmiňovaných útočníků, prvních dvou mužů uplynulého draftu NHL. Už před jejich vzájemným střetem často padala otázka, zda mezi nimi vzplane stejná rivalita jako u Crosbyho s Ovečkinem.

Experti i fanoušci sledují kroky kanadské modly a ruského superkanonýra přes deset let. Hodnotí, porovnávají a věští, co bude dál. To však nepůjde donekonečna, oběma hvězdám je kolem 30 let a po výkonnostním úpadu, který dřív či později přijde, ustoupí do ústraní. Kdo tedy bude místo nich plnit novinové stránky?

Napětí ze "souboje" Taylora Halla a Tylera Seguina jaksi vyprchalo, domnělou rivalitu Connora McDavida a Jacka Eichela zase kazí zranění jednoho či druhého.

Poperou se o Calder Trophy

Proto jsou nejvíc na očích megastar posledního draftu. Matthews je stejně jako Crosby všestranný centr, křídelník Laine může Ovečkina připomínat fantastickou střelou. Jenže tady podobnosti končí. Zdatní junioři navíc pocházejí ze zemí, mezi nimiž neproběhlo studenoválečné jiskření. Když vyjedou na led hokejisté Spojených států a Finska, jde o standardní zápas.

"Já mám vlastní kariéru a on má tu svoji. Nemám zapotřebí, aby mezi námi byla nějaká rivalita. Prostě se soustředím na svou práci," řekl nedávno Laine stanici Sportsnet. Stejný přístup razí také Matthews. Zkrátka nic osobního. Minimálně v letošním ročníku však oba zasáhnou do boje o Calder Trophy pro nejlepšího nováčka ligy. V nedohlednu nemusí být ani cennější Maurice Richard Trophy udělovaná králi střelců.

Podle Ovečkina může Laine nasázet klidně 60 gólů. Zatím jich má na kontě šest z devíti zápasů. Kromě střelecké formy ho v kanadském Winnipegu doprovází také máma, všechno tudíž klape jako doma ve Finsku.

"Vaří mi, umývá nádobí, pere a tak dál. Prostě normální věci v domácnosti," komentuje soužití 18letý forvard. "Je dobré mít někoho, s kým můžete mluvit finsky. Doteď jsem bydlel jenom doma, všechno je pak jednodušší."

Bezmála dvoumetrový obr se stará pouze o dvě věci: "Prostě hraju hokej a videohry."

Bodování nováčků NHL:

Hráč Klub Pozice Záp. Góly Body
1. W. Nylander Toronto útočník 9 4 11
2. A. Matthews Toronto útočník 9 6 10
3. P. Laine Winnipeg útočník 9 6 8
4. T. Konecny Philadelphia útočník 10 1 7
5. J. Vesey Rangers útočník 9 5 6
6. Z. Werenski Columbus obránce 7 2 6
7. M. Marner Toronto útočník 9 1 6
8. D. Shore Dallas útočník 8 1 6
9. J. Eriksson Ek Minnesota útočník 5 2 5
10. A. Beauviller Islanders útočník 8 1 5
22. P. Zacha New Jersey útočník 8 0 3
31. L. Sedlák Columbus útočník 5 0 2

Babcock: Matthews se chová jako sedmadvacetiletý

Zatímco Laine působí jako bezstarostný kluk, který se baví hokejem, o půl roku starší Matthews se prezentuje vyzráleji. "Je to chlap. Sice mu je teprve devatenáct, ale chová se jako sedmadvacetiletý," říká lodivod Toronta Mike Babcock.

Uznávaný kouč zatím marně posouvá kanadský klub ke špičce soutěže, ale už vítá záblesky přívětivější budoucnosti. Když Toronto zkraje sezony padlo navzdory čtyřgólovému představení Matthewse, prohlásil: "Dnes jsme byli součástí historie. Od svého příchodu jsem tady nezažil lepší večer. Teď konečně máme příležitost."

Mekka hokeje vkládá do Američana s mexickými kořeny obrovskou důvěru. K tomu spoléhá i na další talentované mladíky – Williama Nylandera, Mitche Marnera či Morgana Riellyho.

První Stanley Cup od roku 1967 z toho ještě nekouká, ale cena pro nejlepšího nováčka může torontským fanouškům nabídnout alespoň částečnou útěchu. Moc prodloužit jejich utrpení jistě má Patrik Laine, ovšem výborný vstup do ligy se podařil i dalším, třeba obránci Zachu Werenskému z Columbusu.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Festival v San Sebastiánu spojí ceny pro nejlepšího herce a herečku

Mezinárodní filmový festival ve španělském San Sebastiánu bude nově udělovat genderově neutrální ceny. Od letošního září samostatné sošky pro nejlepšího herce a herečku nahradí jedno ocenění, Stříbrná mušle pro nejlepší herecký výkon, píše agentura AP. K podobnému kroku se nedávno odhodlala přehlídka Berlinale, pořádaná v německé metropoli.

"Změna vychází z přesvědčení, že pohlaví jakožto společenský a politický konstrukt už nadále není kritériem, kterým bychom se chtěli řídit," vysvětluje ředitel akce José Luis Rebordinos. "Úkolem poroty bude jednoduše rozlišovat dobré od špatných hereckých výkonů," dodává.

Letošní 69. ročník festivalu se koná od 17. do 25. září.

Zdroj: AP
Další zprávy