Největší výměna od přesunu Jágra. Karlsson rozzáří San José, Thornton zaklel radostí

Daniel Poláček Daniel Poláček
14. 9. 2018 12:41
Přesun Karlssona do San José je podle stanice TSN největší výměnou od roku 2001, kdy Jaromír Jágr opustil Pittsburgh.
2017 NHL All Star Game: Erik Karlsson, Ottawa
2017 NHL All Star Game: Erik Karlsson, Ottawa | Foto: Reuters

Praha - Měsíce spekulací jsou u konce. Jeden z nejlepších hokejových obránců Erik Karlsson míří z Ottawy do San José, což mění rozložení sil v NHL. Sharks, za něž nastupuje i Tomáš Hertl, značně posílili svou šanci na Stanleyův pohár.

Karlsson zapadne v Kalifornii mezi hvězdné beky Brenta Burnse a Marca-Édouarda Vlasica. Tahle trojka v uplynulé sezoně nasbírala 161 bodů, o dost více než všichni čeští obránci za poslední dva roky.

San Jose už na Twitteru sebevědomě zašermovalo slovy: "Můžou tenhle rok vyhrát Norrisovu trofej (cena pro nejlepšího beka ligy, pozn. red.) tři hráči?"

Nadšení fanoušků Sharks přetrvává i po zveřejnění všech okolností výměny. S Karlssonem míří do Kalifornie ještě útočník z farmy Francis Perron. Opačným směrem putuje centr Chris Tierney, solidní zadák Dylan DeMelo, devatenáctka předposledního draftu Josh Norris, nadějný Lotyš Rudolfs Balcers a plno zbraní do draftu.

Konkrétně Ottawa získala volbu ve druhém kole 2019 a v prvním kole 2019, nebo 2020 (pokud Sharks projdou do play off, tak 2020).

Jestliže Karlsson v San Jose prodlouží smlouvu, dostanou Senators ještě výběr ve druhém kole 2021 (nakonec z toho může být i první kolo, pokud Sharks postoupí do příštího finále). Další volbu v prvním kole může Ottawa získat v případě, že 28letý Švéd skončí po výměně ve Východní konferenci.

Seznam položek za možná nejlepšího ofenzivního obránce na světě je dlouhý a trochu složitý, ale ne extra cenný. San José nemuselo poslat pryč Hertla ani Tima Meiera. Někteří škodolibě připomínají, že Karlsson vlastně vyšel levněji než podstatně méně hvězdný Adam Larsson, za něhož Edmonton před lety obětoval Taylora Halla.

Také je ale nutné podotknout, že Karlssonovi za rok vyprší smlouva. Sharks sice věří, že vyjednají novou, ale jistotu nemají.

"Je extrémně vzácné, že hokejista takového kalibru je k mání," řekl k nové akvizici generální manažer San Jose Doug Wilson. "Hodně se používá slovo 'elitní', ale Erikovo nadání a schopnosti zapadají do téhle definice jako u málokoho jiného."

Veterán Joe Thornton, jenž spolupráci s klubem prodloužil o další rok, zhodnotil trejd přímočařeji. "Je to k--va fantastické!" napsal jednomu z novinářů.

Podle kanadské stanice TSN je čtvrteční výměna tou nejvýznamnější od roku 2001, kdy Jaromír Jágr odešel v nejlepších letech z Pittsburghu do Washingtonu.

Zatímco Shakrs jsou nadšení, že v honu na Karlssona trumfli Dallas či Vegas, fanoušci Ottawy upadají do ještě větší deprese. Opět pálí do neoblíbeného majitele Eugena Melnyka, který dal k odchodu kapitána týmu svolení už v únoru. "Tehdy jsme se sešli. A u Erika jsme si slibovali, že za něj při možné přestavbě dostaneme nejvyšší protihodnotu," prozradil generální manažer Pierre Dorion.

Karlsson o výměnu nikdy nepožádal. Zároveň ale nedostal finančně odpovídající nabídku na prodloužení smlouvy. A Senators, kteří momentálně nemají peněz nazbyt, nechtěli dopustit, aby o švédského mága přišli bez náhrady.

"Udělali jsme správné rozhodnutí. Je dobré pro všechny zúčastněné," myslí si Dorion. "Dostali jsme se do bodu, kdy to nešlo řešit jinak."

Karlsson opouští hlavní město Kanady jako třetí nejproduktivnější hráč v historii Senators. Byť opakuje, že nikdy odejít nechtěl, podvědomě možná cítí, že je čas na změnu. Poslední rok v Ottawě totiž protrpěl i v osobním životě. Oplakával syna Axela, který se narodil mrtvý, a spolu s manželkou Melindou čelil kyberšikaně, za níž měla stát přítelkyně (dnes už bývalého) ottawského forvarda Mikea Hoffmana.

"Monika Caryková opakovaně prohlásila, že mému nenarozenému dítěti přeje smrt," uvedla Karlssonová. "Také projevila přání, abych zemřela i já a aby někdo mému muži ukončil kariéru." Smutná kauza, kterou obě strany řeší právně, zatím nemá vyústění.

Jedna éra Senators každopádně skončila. Ve čtvrtek si Karlsson potřásl rukou se všemi přítomnými novináři a opustil tiskovkou konferenci k megavýměně.

Po posledním domácím utkání minulé sezony si Karlsson schoval puk. Zřejmě tušil, co může v létě nastat:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy