Dřív bary, teď videohry. Hvězdy NHL propadly návykové střílečce a znepokojují šéfy

Daniel Poláček Daniel Poláček
9. 9. 2018 10:18
Nepatřičné rozptýlení až posedlost. Hned několik klubů NHL má strach o nastupující generaci hokejistů. Zdrojem obav je populární videohra.
Mitch Marner a Auston Matthews jsou velkými fanoušky videohry Fortnite.
Mitch Marner a Auston Matthews jsou velkými fanoušky videohry Fortnite. | Foto: ČTK

Praha - Poměrně nedávno prošel prvním kolem draftu a na pódiu oblékl dres prominentního týmu. Do NHL však pravděpodobně nepronikne, neboť je závislý na videohrách. Před monitorem dokáže mačkat tlačítka až do ranních hodin, a tak mu později schází energie. V hokeji stagnuje.

Smutný příběh přinesl v květnu analytik stanice Sportsnet Jeff Marek, jenž zároveň zdůraznil, že jméno dotyčného nevyzradí. Pouze vyvrátil spekulace, že jde o vancouverskou naději Olliho Juoleviho.

Dalším mužem, který bude muset přehodnotit vztah k oblíbeným videohrám, je známý baseballista David Price, jemuž před časem diagnostikovali syndrom karpálního tunelu. Pro nadhazovače netypický problém. Častěji ho mívají profesionální počítačoví hráči. Byť doktoři nedokázali u Price určit jednoznačnou příčinu, diskuse o možném nepříznivém vlivu videoher zesílila.

Pokud jde o hokejisty, ti léta holdují sportovním hrám nebo akční klasice Call of Duty. Své šéfy ale znepokojují až teď, kdy ve velkém propadají střílečce Fortnite.

Podle zpravodaje TSN Ricka Westheada dokonce někteří hráči v juniorce dostali doporučení, aby o populárním titulu nepsali na sociálních sítích, protože některé kluby NHL ho považují za zdroj nepatřičného rozptýlení.

Novinář Renaud Lavoie pro Sportsnet podotkl, že s jedním generálním manažerem ze slavné ligy o Fortnite mluvil: "Řekl mi, že je to problém. Dřív chodili sportovci do barů. Nyní zůstávají na hotelu nebo doma a hodiny hrají videohry."

Fortnite

Fortnite

Diskutovaná videohra získala obří popularitu až díky módu battle royale, v němž sto hráčů za pomoci zbraní či elixírů bojuje o přežití. Kdo ve zmenšujícím se bitevním poli zůstane jako poslední, vyhrává. Výtvor studia Epic Games pracuje ve vizuálu s nadsázkou a je zdarma, díky čemuž už má přes 125 milionů hráčů. Fortnite lze hrát na stolním počítači, PlayStationu i Xboxu.

Samotní hokejisté hovoří o virtuální zábavě otevřeně. Když mladík Elias Pettersson, jenž ve švédské lize trhal ofenzivní rekordy, dostal otázku, co všechno stihl po příletu do Vancouveru, odvětil: "Hodně jsem hrál Fortnite."

Probíraná hra okouzlila rovněž kabinu Toronta. Lídr mužstva Auston Matthews v polovině minulé sezony prohlásil: "Když mám volno, tak z bytu vlastně moc nevycházím, protože chci relaxovat. Každý den se snažím zlepšit ve Fortnite, což se mi dost daří." 

Matthewsův parťák Mitch Marner později prozradil, jak trávil čas po ranním rozbruslení před rozhodujícím zápasem prvního kola play-off v Bostonu: "Abych byl upřímný, šel jsem domů, něco snědl, koukl na telefon, na Twitter, na videohry. Pak jsem sledoval, jak ostatní hrají Fortnite."

Videohře, která je stará jen něco přes rok, věnují dost času také Patrik Laine, Jack Eichel nebo Sebastian Aho. 

Trend neunikl ani Čechům, což ukázal třeba chomutovský brankář Aleš Stezka, jenž po výhře nad kazašskou Karagandou vytasil oslavu z Fortnite:

Populární střílečka však nemusí mít nutně špatný vliv jako v případě tajemného mladíka z prvního kola draftu. Některé kluby NHL s nálepkou "nepatřičné rozptýlení" podle všeho nesouhlasí. Toronto loni využívalo Fortnite k posílení týmového ducha. Carolina během nedávného rozvojového kempu dokonce navštívila studio Epic Games, kde diskutovaný titul vznikl.

Mladší bratr P. K. Subbana Jordan, který nově patří Torontu, tvrdí, že od manažera či trenéra nikdy nedostal doporučení, aby virtuální zábavu omezil: "Neřekl bych, že to někomu nahoře vadí, protože díky hraní jsou kluci doma a nechodí do barů a tak, což je dobře."

"Já se snažím hraní omezit, ale je to těžké," pokračuje Subban. "Zkrátka cítím, že v životě můžu dělat plodnější věci - třeba číst. Videohry ale miluju, mohl bych je hrát celý den."

Fortnite holdují především mladší hokejisté, oslavné tanečky jako Stezka dělá kdekdo. "Je to všude na sociálních sítích. Skoro se tomu nedá vyhnout," řekl pro Sportsnet útočník Anaheimu Adam Henrique.

Podle něj je při hraní důležitá skromnost: "Musíte si dávat pozor, jak dlouho u těch věcí sedíte. Někdy třeba zjistíte, že jsou dvě ráno a večer máte zápas. O ten ale jde především."

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy