Dřív bary, teď videohry. Hvězdy NHL propadly návykové střílečce a znepokojují šéfy

Daniel Poláček Daniel Poláček
9. 9. 2018 10:18
Nepatřičné rozptýlení až posedlost. Hned několik klubů NHL má strach o nastupující generaci hokejistů. Zdrojem obav je populární videohra.
Mitch Marner a Auston Matthews jsou velkými fanoušky videohry Fortnite.
Mitch Marner a Auston Matthews jsou velkými fanoušky videohry Fortnite. | Foto: ČTK

Praha - Poměrně nedávno prošel prvním kolem draftu a na pódiu oblékl dres prominentního týmu. Do NHL však pravděpodobně nepronikne, neboť je závislý na videohrách. Před monitorem dokáže mačkat tlačítka až do ranních hodin, a tak mu později schází energie. V hokeji stagnuje.

Smutný příběh přinesl v květnu analytik stanice Sportsnet Jeff Marek, jenž zároveň zdůraznil, že jméno dotyčného nevyzradí. Pouze vyvrátil spekulace, že jde o vancouverskou naději Olliho Juoleviho.

Dalším mužem, který bude muset přehodnotit vztah k oblíbeným videohrám, je známý baseballista David Price, jemuž před časem diagnostikovali syndrom karpálního tunelu. Pro nadhazovače netypický problém. Častěji ho mívají profesionální počítačoví hráči. Byť doktoři nedokázali u Price určit jednoznačnou příčinu, diskuse o možném nepříznivém vlivu videoher zesílila.

Pokud jde o hokejisty, ti léta holdují sportovním hrám nebo akční klasice Call of Duty. Své šéfy ale znepokojují až teď, kdy ve velkém propadají střílečce Fortnite.

Podle zpravodaje TSN Ricka Westheada dokonce někteří hráči v juniorce dostali doporučení, aby o populárním titulu nepsali na sociálních sítích, protože některé kluby NHL ho považují za zdroj nepatřičného rozptýlení.

Novinář Renaud Lavoie pro Sportsnet podotkl, že s jedním generálním manažerem ze slavné ligy o Fortnite mluvil: "Řekl mi, že je to problém. Dřív chodili sportovci do barů. Nyní zůstávají na hotelu nebo doma a hodiny hrají videohry."

Fortnite

Fortnite

Diskutovaná videohra získala obří popularitu až díky módu battle royale, v němž sto hráčů za pomoci zbraní či elixírů bojuje o přežití. Kdo ve zmenšujícím se bitevním poli zůstane jako poslední, vyhrává. Výtvor studia Epic Games pracuje ve vizuálu s nadsázkou a je zdarma, díky čemuž už má přes 125 milionů hráčů. Fortnite lze hrát na stolním počítači, PlayStationu i Xboxu.

Samotní hokejisté hovoří o virtuální zábavě otevřeně. Když mladík Elias Pettersson, jenž ve švédské lize trhal ofenzivní rekordy, dostal otázku, co všechno stihl po příletu do Vancouveru, odvětil: "Hodně jsem hrál Fortnite."

Probíraná hra okouzlila rovněž kabinu Toronta. Lídr mužstva Auston Matthews v polovině minulé sezony prohlásil: "Když mám volno, tak z bytu vlastně moc nevycházím, protože chci relaxovat. Každý den se snažím zlepšit ve Fortnite, což se mi dost daří." 

Matthewsův parťák Mitch Marner později prozradil, jak trávil čas po ranním rozbruslení před rozhodujícím zápasem prvního kola play-off v Bostonu: "Abych byl upřímný, šel jsem domů, něco snědl, koukl na telefon, na Twitter, na videohry. Pak jsem sledoval, jak ostatní hrají Fortnite."

Videohře, která je stará jen něco přes rok, věnují dost času také Patrik Laine, Jack Eichel nebo Sebastian Aho. 

Trend neunikl ani Čechům, což ukázal třeba chomutovský brankář Aleš Stezka, jenž po výhře nad kazašskou Karagandou vytasil oslavu z Fortnite:

Populární střílečka však nemusí mít nutně špatný vliv jako v případě tajemného mladíka z prvního kola draftu. Některé kluby NHL s nálepkou "nepatřičné rozptýlení" podle všeho nesouhlasí. Toronto loni využívalo Fortnite k posílení týmového ducha. Carolina během nedávného rozvojového kempu dokonce navštívila studio Epic Games, kde diskutovaný titul vznikl.

Mladší bratr P. K. Subbana Jordan, který nově patří Torontu, tvrdí, že od manažera či trenéra nikdy nedostal doporučení, aby virtuální zábavu omezil: "Neřekl bych, že to někomu nahoře vadí, protože díky hraní jsou kluci doma a nechodí do barů a tak, což je dobře."

"Já se snažím hraní omezit, ale je to těžké," pokračuje Subban. "Zkrátka cítím, že v životě můžu dělat plodnější věci - třeba číst. Videohry ale miluju, mohl bych je hrát celý den."

Fortnite holdují především mladší hokejisté, oslavné tanečky jako Stezka dělá kdekdo. "Je to všude na sociálních sítích. Skoro se tomu nedá vyhnout," řekl pro Sportsnet útočník Anaheimu Adam Henrique.

Podle něj je při hraní důležitá skromnost: "Musíte si dávat pozor, jak dlouho u těch věcí sedíte. Někdy třeba zjistíte, že jsou dvě ráno a večer máte zápas. O ten ale jde především."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 1 hodinou

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy