Dřív bary, teď videohry. Hvězdy NHL propadly návykové střílečce a znepokojují šéfy

Daniel Poláček Daniel Poláček
9. 9. 2018 10:18
Nepatřičné rozptýlení až posedlost. Hned několik klubů NHL má strach o nastupující generaci hokejistů. Zdrojem obav je populární videohra.
Mitch Marner a Auston Matthews jsou velkými fanoušky videohry Fortnite.
Mitch Marner a Auston Matthews jsou velkými fanoušky videohry Fortnite. | Foto: ČTK

Praha - Poměrně nedávno prošel prvním kolem draftu a na pódiu oblékl dres prominentního týmu. Do NHL však pravděpodobně nepronikne, neboť je závislý na videohrách. Před monitorem dokáže mačkat tlačítka až do ranních hodin, a tak mu později schází energie. V hokeji stagnuje.

Smutný příběh přinesl v květnu analytik stanice Sportsnet Jeff Marek, jenž zároveň zdůraznil, že jméno dotyčného nevyzradí. Pouze vyvrátil spekulace, že jde o vancouverskou naději Olliho Juoleviho.

Dalším mužem, který bude muset přehodnotit vztah k oblíbeným videohrám, je známý baseballista David Price, jemuž před časem diagnostikovali syndrom karpálního tunelu. Pro nadhazovače netypický problém. Častěji ho mívají profesionální počítačoví hráči. Byť doktoři nedokázali u Price určit jednoznačnou příčinu, diskuse o možném nepříznivém vlivu videoher zesílila.

Pokud jde o hokejisty, ti léta holdují sportovním hrám nebo akční klasice Call of Duty. Své šéfy ale znepokojují až teď, kdy ve velkém propadají střílečce Fortnite.

Podle zpravodaje TSN Ricka Westheada dokonce někteří hráči v juniorce dostali doporučení, aby o populárním titulu nepsali na sociálních sítích, protože některé kluby NHL ho považují za zdroj nepatřičného rozptýlení.

Novinář Renaud Lavoie pro Sportsnet podotkl, že s jedním generálním manažerem ze slavné ligy o Fortnite mluvil: "Řekl mi, že je to problém. Dřív chodili sportovci do barů. Nyní zůstávají na hotelu nebo doma a hodiny hrají videohry."

Fortnite

Fortnite

Diskutovaná videohra získala obří popularitu až díky módu battle royale, v němž sto hráčů za pomoci zbraní či elixírů bojuje o přežití. Kdo ve zmenšujícím se bitevním poli zůstane jako poslední, vyhrává. Výtvor studia Epic Games pracuje ve vizuálu s nadsázkou a je zdarma, díky čemuž už má přes 125 milionů hráčů. Fortnite lze hrát na stolním počítači, PlayStationu i Xboxu.

Samotní hokejisté hovoří o virtuální zábavě otevřeně. Když mladík Elias Pettersson, jenž ve švédské lize trhal ofenzivní rekordy, dostal otázku, co všechno stihl po příletu do Vancouveru, odvětil: "Hodně jsem hrál Fortnite."

Probíraná hra okouzlila rovněž kabinu Toronta. Lídr mužstva Auston Matthews v polovině minulé sezony prohlásil: "Když mám volno, tak z bytu vlastně moc nevycházím, protože chci relaxovat. Každý den se snažím zlepšit ve Fortnite, což se mi dost daří." 

Matthewsův parťák Mitch Marner později prozradil, jak trávil čas po ranním rozbruslení před rozhodujícím zápasem prvního kola play-off v Bostonu: "Abych byl upřímný, šel jsem domů, něco snědl, koukl na telefon, na Twitter, na videohry. Pak jsem sledoval, jak ostatní hrají Fortnite."

Videohře, která je stará jen něco přes rok, věnují dost času také Patrik Laine, Jack Eichel nebo Sebastian Aho. 

Trend neunikl ani Čechům, což ukázal třeba chomutovský brankář Aleš Stezka, jenž po výhře nad kazašskou Karagandou vytasil oslavu z Fortnite:

Populární střílečka však nemusí mít nutně špatný vliv jako v případě tajemného mladíka z prvního kola draftu. Některé kluby NHL s nálepkou "nepatřičné rozptýlení" podle všeho nesouhlasí. Toronto loni využívalo Fortnite k posílení týmového ducha. Carolina během nedávného rozvojového kempu dokonce navštívila studio Epic Games, kde diskutovaný titul vznikl.

Mladší bratr P. K. Subbana Jordan, který nově patří Torontu, tvrdí, že od manažera či trenéra nikdy nedostal doporučení, aby virtuální zábavu omezil: "Neřekl bych, že to někomu nahoře vadí, protože díky hraní jsou kluci doma a nechodí do barů a tak, což je dobře."

"Já se snažím hraní omezit, ale je to těžké," pokračuje Subban. "Zkrátka cítím, že v životě můžu dělat plodnější věci - třeba číst. Videohry ale miluju, mohl bych je hrát celý den."

Fortnite holdují především mladší hokejisté, oslavné tanečky jako Stezka dělá kdekdo. "Je to všude na sociálních sítích. Skoro se tomu nedá vyhnout," řekl pro Sportsnet útočník Anaheimu Adam Henrique.

Podle něj je při hraní důležitá skromnost: "Musíte si dávat pozor, jak dlouho u těch věcí sedíte. Někdy třeba zjistíte, že jsou dvě ráno a večer máte zápas. O ten ale jde především."

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy