Jágra předčil gólem Palát a Florida padla s Tampou po nájezdech, prosadili se také Hertl a Frolík

Aktualizováno 19. 10. 2016 8:54
Florida poprvé padla ve třetím zápase nové sezony. Proti Tampě Bay padl tým okolo Jaromíra Jágra po nájezdech 4:3. V brance Panterů dostal poprvé před Robertem Luongem šanci James Reimer, kterého mimo jiné překonal i Ondřej Palát, Jágr nebodoval. V dalších nočních zápasech se z Čechů prosadil Tomáš Hertl ze San Jose, který pomohl k vítězství 3:2 s Coloradem, a Michael Frolík se zase gólově podílel na vítězství Calgary 4:3 po nájezdech nad Buffalem.
Ondřej Palát a Vladislav Namestnikov
Ondřej Palát a Vladislav Namestnikov | Foto: Reuters

New York – Český útočník Ondřej Palát přispěl v úterním utkání NHL premiérovým gólem v sezoně k výhře Tampy Bay 4:3 po nájezdech nad Floridou. První trefu v novém ročníku si připsal taky Tomáš Hertl, který se San Jose uspěl na ledě New Yorku Islanders 3:2. Debut Martina Frka v soutěži nebyl vítězný, neboť s Carolinou podlehl v Edmontonu 2:3.

Palát se pohyboval ve správný čas na správném místě, když odražený kotouč poslal nekompromisně pod horní tyčku a dostal Tampu Bay do vedení 2:1. Hosté ale ve třetí části dvěma trefami skóre otočili a těsné vedení drželi až do času 59:54. Šest sekund před třetí sirénou poslal Steven Stamkos zápas do prodloužení, ve kterém sice domácí nepotrestali vyloučení Jaromíra Jágra, ale i tak získali druhý bod díky nájezdu Braydena Pointa v šesté sérii rozstřelu.

Dobrá práce Hertla na brankovišti

Hertl ke své trefě na 2:2 nepotřeboval ani hokejku. Český útočník sváděl na hranici brankoviště souboj s protihráčem a přihrávka Joe Thorntona se odrazila od jeho nohy za záda Jaroslava Haláka. Nerozhodný stav pak zlomil až v 58. minutě Hertlův spoluhráč Joe Pavelski, který zařídil San Jose výhru 3:2.

Frk, jehož Carolina získala pár dní před startem soutěže z listiny volných hráčů, kam ho dal Detroit, odehrál deset minut. Připsal si tři hity i záporný bod za účast na ledě při gólu Tylera Pitlicka. Ten na začátku druhé třetiny zvýšil náskok Edmontonu na 3:0. Hosté, poprvé i s Jakubem Nakládalem v sestavě, dvěma góly Lee Stempniaka zápas jen zdramatizovali.

"Na tento okamžik jsem čekal dlouho. Od doby, kdy jsem si uvědomil, co v životě chci dokázat," řekl ještě před zápasem třiadvacetiletý útočník Frk, jenž nastupoval ve čtvrté formaci.

Hossa se dočkal 500. gólu

Calgary třikrát smazalo těsný náskok Buffala. Frolík se o to postaral poprvé a v prodloužení Flames vydřeli výhru 4:3. Moc ale nechybělo, aby Frolíkův gól nebyl uznán. Padl zároveň s hvizdem píšťalky. Sudí si totiž mysleli, že puk leží pod tělem brankáře Robina Lehnera, zatímco Frolík ho viděl volný a doklepl ho do prázdné klece. Po krátké poradě gól platil.

Špatný večer prožil v Chicagu brankář Michal Neuvirth. Zatímco v prvním zápase sezony Philadelphii podržel, v úterý byl už ve 26. minutě po trefě Mariána Hossy na 4:0 střídán. Slovenský útočník si připsal bekhendovým pokusem z úhlu mezi Neuvirthovy betony pětistou branku v NHL.

"Cítím se skvěle. Povedlo se mi ji dát před našimi fanoušky, vyhráli jsme. Jsem taky rád, že padl ze hry a ne při power play do prázdné branky. Nemůžu být šťastnější," radoval se Hossa. Hranici 500 gólů pokořil jako 44. hokejista v soutěži. Z aktivních hráčů to jsou jen Alexandr Ovečkin (526), Jarome Iginla (612) a Jágr (749).

Flyers se po gólu slovenského útočníka vzchopili a s přispěním dvou asistencí Jakuba Voráčka skóre srovnali. V závěrečné desetiminutovce ale opět vládlo Chicago a Philadelphii porazilo 7:4.

NHL:

New Jersey – Anaheim 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)

Branky: 33. a 37. Hall - 10. Vatanen. Střely na branku: 28:24. Diváci: 16.514. Hvězdy zápasu: 1. Hall, 2. Cammalleri, 3. Auvitu (všichni New Jersey).

NY Islanders – San Jose 2:3 (0:1, 2:1, 0:1)

Branky: 30. Beauvillier, 32. Lee - 6. M. Karlsson, 39. Hertl, 58. Pavelski. Střely na branku: 23:27. Hvězdy zápasu: 1. Burns (San Jose), 2. Beauvillier (NY Islanders), 3. Thornton (San Jose).

Washington – Colorado 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky: 32. a 54. Oshie, 16. Ovečkin. Střely na branku: 40:18. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Grubauer, 2. Oshie, 3. Ovečkin (všichni Washington).

Montreal – Pittsburgh 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)

Branky: 33. a 54. Desharnais, 1. Pacioretty, 45. Radulov. Střely na branku: 32:36. Diváci: 21.288. Hvězdy zápasu: 1. Montoya, 2. Pacioretty, 3. Desharnais (všichni Montreal).

Ottawa – Arizona 7:4 (2:1, 1:0, 4:3)

Branky: 14. Ryan, 16. Pyatt, 34. Smith, 48. Kelly, 49. Stone, 59. Turris, 60. E. Karlsson - 51. a 59. Martinook, 13. Rieder, 42. Ekman-Larsson. Střely na branku: 42:35. Diváci: 11.061. Hvězdy zápasu: 1. Pyatt, 2. Hoffman (oba Ottawa), 3. Martinook (Arizona).

Tampa Bay – Florida 4:3 po sam. nájezdech (0:0, 2:1, 1:2 - 0:0)

Branky: 27. Killorn, 37. Palát, 60. Stamkos, rozhodující sam. nájezd Point - 23. Sceviour, 46. Trocheck, 56. Matheson. Střely na branku: 28:31. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Stamkos, 2. Killorn (oba Tampa Bay), 3. Trocheck (Florida).

Nashville – Dallas 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

Branky: 25. Fisher - 23. Cracknell, 50. Spezza. Střely na branku: 28:37. Diváci: 17.113. Hvězdy zápasu: 1. Rinne (Nashville), 2. Spezza, 3. Cracknell (oba Dallas).

Minnesota – Los Angeles 6:3 (2:1, 3:0, 1:2)

Branky: 2. Haula, 20. Pominville, 33. Coyle, 37. Koivu, 38. Pulkkinen, 58. Spurgeon - 1. a 55. Pearson, 47. Kopitar. Střely na branku: 26:30. Diváci: 18.644. Hvězdy zápasu: 1. Haula, 2. Pominville (oba Minnesota), 3. Kopitar (Los Angeles).

Chicago – Philadelphia 7:4 (3:0, 1:1, 3:3)

Branky: 19. a 57. Panarin, 51. a 60. Anisimov, 1. P. Kane, 18. Rasmussen, 26. Hossa - 39. a 41. Read (na první Voráček), 42. Couturier, 44. Simmonds (Voráček). Střely na branku: 28:27. Brankář Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii 25:04 minuty, inkasoval čtyři branky ze 16 střel a úspěšnost zásahů měl 75 procent. Diváci: 21.263. Hvězdy zápasu: 1. Hossa, 2. Anisimov, 3. Panarin (všichni Chicago).

Calgary – Buffalo 4:3 v prodl. (1:1, 0:1, 2:1 - 1:0)

Branky: 17. Frolík, 42. Ferland, 45. Tkachuk, 63. Monahan - 8. Girgensons, 32. O'́Reilly, 44. Foligno. Střely na branku: 34:21. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. Monahan, 2. Tkachuk (oba Calgary), 3. O'́Reilly (Buffalo).

Edmonton – Carolina 3:2 (2:0, 1:0, 0:2)

Branky: 2. Slepyšev, 10. Eberle, 23. Pitlick - 44. a 45. Stempniak. Střely na branku: 28:33. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. Slepyšev, 2. Talbot (oba Edmonton), 3. Stempniak (Carolina).

Vancouver – St. Louis 2:1 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)

Branky: 58. Horvat, 62. H. Sedin - 31. Tarasenko. Střely na branku: 26:24. Diváci: 17.568. Hvězdy zápasu: 1. Horvat (Vancouver), 2. Tarasenko (St. Louis), 3. Markström (Vancouver).

před 8 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice.

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.