Dodatečný los proběhl, neboť v tom původním vystoupal na nejvyšší příčku "tým E", tedy jeden z poražených klubů v kvalifikačním kole Stanley Cupu.
To skončilo o víkendu. Neuspěli v něm Pittsburgh, Edmonton, Toronto, Florida, Nashville, Rangers, Winnipeg a Minnesota. Všichni měli stejnou šanci na zisk první volby - 12,5 procenta.
Loterii nicméně předcházely kontroverze. Zvítězit v ní mohl i relativně silný mančaft jako Pittsburgh, který v základní části skončil sedmý. Za normálních okolností bere nejlepšího mladíka outsider, aby liga alespoň částečně vyvážila nepoměr sil mezi kluby.
Jenže letošní kvalifikace, vymyšlená kvůli dlouhé koronavirové přestávce, zavedené pořádky změnila. Favoritovi stačilo prohrát jednu rychlou sérii hranou na tři vítězné zápasy, aby vstoupil do hry o Lafreniera.
Nakonec však hlasy o nespravedlnosti zeslábly. Slaví Rangers, kteří byli v základní části 18. Při jejím řádném dokončení by do play off dost možná nepostoupili.
Takhle dostali šanci v kvalifikaci, odkud je ale vystrnadila Carolina hned po třech kláních.
Teď můžou Rangers Petru Mrázkovi a spol. poděkovat. Míček s jejich logem si při losu našel cestu na vrchol, čemuž přihlížel ligový šéf Gary Bettman.
"Sníme?" oznámil newyorský klub šťastnou novinku na sociální síti. Rangers budou vybírat z nejvyšší pozice poprvé od roku 1965. Draft začne 9. října, ovšem neproběhne v Montrealu, jak bylo původně v plánu, ale jen virtuálně.
Takhle budou kluby táhnout na draftu 2020. Zbylé pořadí vzejde z výsledků bojů o Stanley Cup:
The @NYRangers hold the No. 1 pick in the 2020 #NHLDraft.
— NHL Public Relations (@PR_NHL) August 10, 2020
They have made the No. 1 selection once in Draft history (Andre Veilleux in 1965) but will have the opportunity to do so for the first time since the universal draft was adopted in 1969 (all eligible juniors available). pic.twitter.com/QKEoGlJgom
Už nyní je jasné, na koho Rangers ukážou. O Lafrenierovi dost vypovídá skutečnost, že hned dvakrát vyhrál trofej pro nejlepšího hokejistu CHL, která zastřešuje tři elitní zámořské juniorky. Předtím stejný kousek zvládl akorát Sidney Crosby.
"Na Alexisovi se nám nejvíc líbí jeho schopnosti a soutěživost," zářil generální manažer newyorského klubu Jeff Gorton. "Má přesně ten talent, který hledáme. Stačí si vzpomenout na jeho výkony na posledním světovém šampionátu dvacítek."
Lafreniere v Ostravě dominoval. Nerozhodily ho ani poraněné vazy v levém koleni, k úžasu parťáků marodil jen chvíli. Nakonec v necelých pěti kláních posbíral deset bodů (4+6) a dovedl Kanadu ke zlatu coby nejužitečnější hráč turnaje.
V kanadské juniorce získal za 112 bodů (35+77) pět individuálních trofejí a pochopitelně se vešel do prvního All-Star týmu.
Má takřka všechno, čeho si skauti cení. Díky robustní postavě dokáže sázet "bolestivé" góly z brankoviště, parádně střílí, slušně brání, hravě překonává obránce v soubojích jeden na jednoho. Jen bruslením málokoho vyloženě ohromuje.
Dva roky nazpět zahájili Rangers přestavbu. Po letech neúspěšného honu na Stanleyův pohár jim došla šťáva, a tak pořádali výprodej s cílem získat nadějné mladíky. Už jich mají víc než dost - Kaapa Kakka, dvojku minulého draftu, brankáře Igora Šesťorkina, beka Adama Foxe, Čechy Filipa Chytila a Libora Hájka. Navíc přivedli hvězdného Artěmije Panarina, kandidáta na Hart Trophy pro nejužitečnějšího muže NHL.
"Vážně dobrá zpráva," reagoval Lafreniere na výsledek pondělní loterie. "Rangers sídlí ve vážné pěkném městě a mají neskutečné mužstvo s hodně dobrými hráči. Jsem fakt rád."
"V dalších letech budou slavit hodně úspěchů," předpověděl 18letý Kanaďan.