Hertl třemi body dovedl San Jose k obratu. Kořenář a Vaněček hvězdami zápasu

Aktualizováno 6. 5. 2021 8:58
Český hokejový útočník Tomáš Hertl pomohl San Jose třemi body za dva góly a asistenci k výhře 3:2 nad Coloradem a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Josef Kořenář si v brance Sharks připsal 30 zásahů. V duelu New York Rangers proti Washingtonu asistovali Libor Hájek a Filip Chytil, jejich nahrávky ale nezabránily prohře Rangers 2:4. Vítek Vaněček v brance Capitals kryl 19 střel.
Radost Tomáše Hertla s parťáky ze San Jose
Radost Tomáše Hertla s parťáky ze San Jose | Foto: Reuters

Hertl ve svém 500. utkání v NHL potvrdil formu z posledních zápasů a po třech prohrách dovedl Sharks k vítězství. Český centr bodoval posedmé z posledních osmi zápasů (6+7) a s 19 brankami se s Davidem Pastrňákem dělí o pozici nejlepšího českého střelce. "Nevím, čím to je, ale mám pocit, že mi druhá polovina sezony vychází každý rok o něco lépe než ta první," komentoval Hertl své bodové vzepětí.

V zápase mezi Sharks a Avalanche se na branky čekalo až do 36. minuty, kdy poslal Colorado do vedení Tyler Jost. O tři minuty později zvýšil na 2:0 Andre Burakovsky, San Jose ale dokázalo ještě v závěru druhé části snížit. Dvanáct sekund před druhou sirénou se Hertl dostal společně s Evanderem Kanem za obranu Lavin a snížil na 1:2.

Po necelých třech minutách třetí části se odchovanec pražské Slavie zorientoval na brankovišti, obhodil si Philippa Grubauera a svou druhou brankou v utkání vyrovnal. Obrat Sharks dokončil v 50. minutě po Hertlově asistenci Erik Karlsson.

Josef Kořenář kryl 30 střel hráčů Colorada a odchytal jeden z nejlepších zápasů v dosavadní kariéře v NHL. Český brankář nastoupil od první minuty do sedmého utkání a vychytal svému týmu třetí výhru.

Ve vypjaté první třetině duelu newyorských Rangers s Washingtonem hřiště připomínalo boxerský ring. Za prvních pět minut byly k vidění hned tři bitky, přičemž poprvé hráči shodili rukavice ihned po úvodním vhazování. Newyorčané se mstili za zákeřný zákrok Toma Wilsona na Pavla Bučněviče z pondělního střetnutí, což se projevilo na počtu udělených trestných minut. Rozhodčí jich za celý zápas rozdali 141.

"Když je jeden z vašich elitních hráčů faulován takovým způsobem, nezáleží na tom, jaký typ týmu máte. Myslím si, že naše reakce byla přiměřená. Jsem na kluky hrdý. Řekl bych, že to o nás hodně vypovídá," uvedl Ryan Strome, centr třetí formace Rangers.

Branky začaly padat ve druhé části. Dvakrát se prosadil T. J. Oshie, jeden gól vstřelil Nic Dowd a Capitals vedli 3:0. Na začátku třetího dějství snížil po Chytilově přihrávce před prázdnou branku Alexis Lafreniere, ale minutu a čtyřicet sekund před závěrečnou sirénou Oshie trefil odkrytou branku Rangers a poslal Capitals zpět do třígólového vedení. Americký útočník, kterému několik hodin před utkáním zemřel otec, zkompletoval čtvrtý hattrick v kariéře.

"Jeho výkon byl neuvěřitelný. Po tom, čím si prošel odehrál fantastický zápas. Jen dokazuje, co pro náš tým znamená," hodnotil Oshieho výkon trenér Peter Laviolette.

Čtyřiadvacet sekund po čtvrté brance Capitals snížil svou první trefou v NHL kanadský útočník Morgan Barron, více už ale Rangers nestihli. Washington porazil newyorský tým podruhé za sebou a vrátil se do čela Východní divize.

Dallas v repríze loňského finále Stanley Cupu podlehl Tampě Bay 2:6 a ztratil důležité body v boji o postup do play off. Třemi body (1+2) se pod výhru Lightning podepsal slovenský bek Erik Černák Stars tři zápasy před koncem ztrácí čtyři body na čtvrtý Nashville a mají zápas k dobru. Tampa se díky výhře posunula v divizi na druhé místo.

Nashville, nejbližší konkurent Stars v boji o postup do vyřazovací fáze, prohrál v Columbusu 2:4. Dvěma góly a jednou asistencí pomohl Blue Jackets dánský útočník Oliver Bjorkstrand.

Také na Západě se ještě bojuje o poslední volné místo pro play off. I přes domácí prohru s Anaheimem 2:3 po samostatných nájezdech ho s náskokem šesti bodů drží St. Louis. Jediný tým, který může Blues ohrozit, je šesté Los Angeles, které po výhře 4:2 v Arizoně pět zápasů před koncem základní části ztrácí osm bodů.

V Severní divizi mohl stvrdit postup Montreal, ale Canadiens podlehli Ottawě 1:5. Třemi asistencemi dovedl Senators k výhře švédský útočník Erik Brännström. Zaváhání Montrealu nedokázalo využít páté Calgary, které prohrálo na ledě Winnipegu 0:4.

Bitky v utkání mezi Rangers a Capitals | Video: AP

Výsledky NHL:

Tampa Bay - Dallas 6:2 (1:1, 2:0, 3:1)

Branky: 3. Johnson, 37. Killorn, 40. Point, 52. Černák, 57. Colton, 60. Sergačjov - 20. Seguin, 51. Sekera. Střely na branku: 20:22. Diváci: 4200 (omezený počet. Hvězdy zápasu: 1. B. Point, 2. Killorn, 3. Vasilevskij (všichni Tampa Bay).

Ottawa - Montreal 5:1 (1:1, 2:0, 2:0)

Branky: 12. Pinto, 24. B. Tkachuk, 40. Paul, 45. Brown, 51. Formenton - 20. Edmundson. Střely na branku: 34:31. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Brännström, 2. Paul, 3. Forsberg (všichni Ottawa).

NY Rangers - Washington 2:4 (0:0, 0:3, 2:1)

Branky: 42. Lafreniere (Chytil), 59. Barron (Hájek) - 21. 29. a 59. Oshie, 35. Dowd. Střely na branku: 21:35. Vítek Vaněček odchytal za Washington 59 minut a 57 sekund, inkasoval dvě branky z 21 střel a úspěšnost zásahů měl 90,5 procenta. Diváci: 1800 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Oshie, 2. Orlov, 3. Vaněček (všichni Washington).

Columbus - Nashville 4:2 (0:1, 2:1, 2:0)

Branky: 40. a 60. Bjorkstrand, 23. Roslovic, 54. Grigorenko - 4. Jeannot, 38. Järnkrok. Střely na branku: 27:32. Diváci: 4084 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Bjorkstrand, 2. Grigorenko, 3. Lehtonen (všichni Columbus).

Minnesota - Vegas 2:3 v prodl. (0:0, 0:1, 2:1 - 0:1)

Branky: 52. a 54. Kaprizov - 29. Stephenson, 56. Smith, 62. Pietrangelo. Střely na branku: 28:34. Diváci: 3000 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Pietrangelo (Vegas), 2. Kaprizov (Minnesota), 3. M.-A. Fleury (Vegas).

St. Louis - Anaheim 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)

Branky: 12. Hoffman, 46. Clifford - 33. Jones, 43. H. Fleury, rozh. náj. Terry. Střely na branku: 26:35. Hvězdy zápasu: 1. Backes (Anaheim), 2. Binnington, 3. Hoffman (oba St. Louis).

San Jose - Colorado 3:2 (0:0, 1:2, 2:0)

Branky: 40. a 43. Hertl, 50. E. Karlsson (Hertl) - 36. Jost, 39. Burakovsky. Střely na branku: 33:32. Josef Kořenář odchytal za San Jose celý zápas, inkasoval dva góly z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 93,8 procenta. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Hertl, 2. E. Kane, 3. Kořenář (všichni San Jose).

Calgary - Winnipeg 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)

Branky: 2. a 26. Lowry, 39. a 44. Wheeler. Střely na branku: 32:19. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Lowry, 2. Wheeler, 3. Hellebuyck (všichni Winnipeg).

Arizona - Los Angeles 2:4 (2:2, 0:0, 0:2)

Branky: 2. Ekman-Larsson, 18. Chychrun - 5. a 45. Vilardi, 14. Anderson-Dolan, 60. S. Walker. Střely na branku: 30:22. Diváci: 6964 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Kopitar, 2. Vilardi (oba Los Angeles), 3. Garland (Arizona).