Francouz vychytal Coloradu další výhru, Kaše si připsal přihrávku

19. 12. 2019 6:48
Brankář Pavel Francouz přispěl v NHL 31 zákroky k výhře Colorada 4:1 v Chicagu a v jeho posledních devíti startech získal tým 17 z 18 možných bodů. Český gólman se posunul v lize na třetí místo v procentuální úspěšnosti zásahů (93,4) a na čtvrté v průměru inkasovaných branek na zápas (2,16). Ondřej Kaše připravil jediný gól Anaheimu, který prohrál v New Jersey 1:3.
Brankář Colorada Pavel Francouz
Brankář Colorada Pavel Francouz | Foto: Reuters

Obránce Colorada Ian Cole otevřel skóre střelou od modré čáry, v desáté minutě překonal Francouze z pravého kruhu Ryan Carpenter. Český brankář měl v úvodu druhé třetiny štěstí, když Patrick Kane trefil tyč. Zhruba v polovině utkání dali slepené góly Nathan MacKinnon a André Burakovsky. Francouz ve třetí třetině vytěsnil na tyč tečovanou střelu Dylana Stromea a výhru stvrdil v závěru Mikko Rantanen gólem do prázdné branky.

Francouz si připsal desátou výhru v sezoně a druhou v Chicagu, kde koncem listopadu zastavil 34 střel při vítězství 5:2. "Je zábava tady hrát. Fanoušci jsou od začátku divocí a šílení. V obou zápasech jsme hráli dobře a až mě překvapilo, jak jsme dnes v první třetině dominovali, byli jsme mnohem lepším týmem. Oni měli štěstí, že je podržel Crawford, chytil hodně šancí," uvedl Francouz.

Colorado přestřílelo soupeře v úvodní třetině 19:6, ale stav byl nerozhodný 1:1. "Pro mě to byla snadná třetina, moc zásahů jsem neměl. Bohužel mi ale jedna střela prošla a necítil jsem se moc dobře. Ale hoši vstřelili ve druhé třetině dva góly a potom už jsme zápas velmi dobře kontrolovali," dodal český gólman.

Colorado je i díky Francouzovým výkonům na druhém místě Západní konference, o tři body za St. Louis, které ale odehrálo o dva zápasy více. Obhájce titulu ve středu zdolal doma Edmonton 2:1. První gól zápasu dal z úniku Brayden Schenn, ve třetí třetině zvýšil MacKenzie MacEachern. Brankář Jake Allen, který chytil 35 střel a byl vyhlášen první hvězdou zápasu, přišel o čisté konto v předposlední minutě. Při power play se prosadil z dorážky James Neal.

Anaheim vedl od čtvrté minuty. Kaše předložil puk v brejku Adamu Henriquemu, který skóroval do odkryté branky. New Jersey hrálo poprvé od výměny svého nejproduktivnějšího hráče Taylora Halla a výsledek otočilo dvěma góly ve druhé třetině. Vstřelili je Nico Hischier a Kyle Palmieri, kteří nastupovali s Hallem v jedné lajně. Vedení pojistil v úvodní minutě třetí třetiny Sami Vatanen.

Hallův odchod ukázal, že by mohla vzrůst role Hischierovi, jedničce draftu 2017. Mladý Švýcar odstartoval gólem obrat. "Chce být rozdílovým hráčem. Myslím si, že v této fázi kariéry a s Taylorovým odchodem k tomu směřuje. Není sice jednoduché být lídrem, když vám je 21 let, ale jde si za tím a bude se jen zlepšovat," řekl trenér New Jersey Alain Nasreddine. "Žil trochu v Hallově stínu, ale je to výjimečný a neuvěřitelný hráč. Každý to ví," dodal Palmieri.

Výsledky NHL:

New Jersey - Anaheim 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)

Branky: 22. Hischier, 32. Palmieri, 41. Vatanen - 4. Henrique (O. Kaše). Střely na branku: 20:27. Diváci: 13.936. Hvězdy zápasu: 1. Hischier, 2. Palmieri, 3. Blackwood (všichni New Jersey).

Chicago - Colorado 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Branky: 10. Carpenter - 9. Cole, 28. MacKinnon, 31. Burakovsky, 58. Rantanen. Střely na branku: 32:36. Pavel Francouz odchytal za Colorado celý zápas, inkasoval jeden gól z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 96,88 procent. Diváci: 21.481. Hvězdy zápasu: 1. MacKinnon, 2. Landeskog, 3. Burakovsky (všichni Colorado).

St. Louis - Edmonton 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

Branky: 29. B. Schenn, 47. MacEachern - 59. Neal. Střely na branku: 44:36. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. Allen, 2. B. Schenn, 3. Bouwmeester (všichni St. Louis).

před 19 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann. Třetí čtvrtinu Češi vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

před 53 minutami

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian