Vymění Detroit Zadinu? hloubají v NHL. Český supertalent čelí kritice

Sport Sport
12. 11. 2019 21:37
Nadšení z Filipa Zadiny mírně opadlo. Jeden z největších talentů českého hokeje za poslední roky stále nevyčnívá a zámořskými médii už proudí spekulace o střelcově možné výměně z Detroitu.
Filip Zadina v dresu Detroitu Red Wings.
Filip Zadina v dresu Detroitu Red Wings. | Foto: ČTK

Když mladík Filip Chytil z Rangers zkraje sezony překvapivě putoval na farmu, rychle dokázal, že patří o patro výš. Díky devíti bodům v devíti kláních dostal laso z NHL.

O necelé tři měsíce mladší "farmář" Zadina zatím na povýšení čeká. A není vůbec jasné, kdy přijde. Brzy 20letý křídelník má ze 14 zápasů jen sedm bodů a v týmové produktivitě je sedmý.

Před draftem 2018 přitom poutal velkou pozornost. Expert stanice TSN Craig Button ho přirovnal k Davidu Pastrňákovi. Původně měl Zadina skončit v první pětce výběru nadějí, nakonec šel na řadu šestý. Zamířil do Detroitu, kde na sklonku minulého ročníku bodoval třikrát v devíti startech.

Jinak válčí na farmě za průměrné Grand Rapids.

Ač poslední dobou vcelku pravidelně boduje, celkově fanoušky Detroitu neohromuje. Proto by podle známého analytika Pierra McGuirea nebylo překvapivé, kdyby Steve Yzerman, generální manažer Red Wings, českou naději vyměnil.

"Je férové tuhle otázku nadhodit," řekl minulý týden rádiu TSN.

A začal rozebírat útočníkovy nedostatky: "Když jsem ho sledoval, všiml jsem si jedné věci - pokud puk mířil stejným směrem jako on, byl vážně dobrý. Jinak ale ne. Musíte bojovat, i když kotouč nemáte. Musíte ho chtít získat zpátky. Ne se vzdávat, což jsem u Zadiny viděl. Ale pořád je na začátku kariéry, takže uvidíme."

McGuireova slova dokládá statistika pobytu na ledě, v níž má český mladík deset minusových bodů, což ho v mužstvu řadí na druhé místo od konce.

Zadinovi může uškodit, že do Detroitu přišel ještě za éry manažera Kena Hollanda. Toho na jaře nahradil legendární Yzerman, jenž dřív úspěšně budoval kádr Tampy. V Detroitu, kde strávil hráčskou kariéru, se uvedl překvapivým výběrem Němce Moritze Seidera z šesté pozice na draftu.

"Pokud se změní management a vy jste byli draftováni tím předešlým, tak s novými chlápky nejste natolik obeznámení. Stejně tak oni s vámi. Obvykle, byť ne vždycky, to otvírá větší potenciál k výměnám," vykládal McGuire.

Není až tak překvapivé, že Zadina zatím neoslňuje. Z jeho draftového ročníku momentálně září v NHL jen čtyři hokejisté - jednička Rasmus Dahlin, dvojka Andrej Svečnikov, čtyřka Brady Tkachuk a sedmička Quinn Hughes.

"Soudit Zadinu takhle brzy není fér," myslí si Helene St. Jamesová z deníku Detroit Free Press. "Vezměte si takového (Anthonyho) Manthu, který v juniorce také sbíral plno bodů, ale pak potřeboval čtyři roky rozvoje, než se stal hrozbou pro soupeře v NHL."

"Dokud Zadina nebude dominovat na farmě, měl by tam zůstat," dodává St. Jamesová.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy