Vymění Detroit Zadinu? hloubají v NHL. Český supertalent čelí kritice

Sport Sport
12. 11. 2019 21:37
Nadšení z Filipa Zadiny mírně opadlo. Jeden z největších talentů českého hokeje za poslední roky stále nevyčnívá a zámořskými médii už proudí spekulace o střelcově možné výměně z Detroitu.
Filip Zadina
Filip Zadina | Foto: ČTK

Když mladík Filip Chytil z Rangers zkraje sezony překvapivě putoval na farmu, rychle dokázal, že patří o patro výš. Díky devíti bodům v devíti kláních dostal laso z NHL.

O necelé tři měsíce mladší "farmář" Zadina zatím na povýšení čeká. A není vůbec jasné, kdy přijde. Brzy 20letý křídelník má ze 14 zápasů jen sedm bodů a v týmové produktivitě je sedmý.

Před draftem 2018 přitom poutal velkou pozornost. Expert stanice TSN Craig Button ho přirovnal k Davidu Pastrňákovi. Původně měl Zadina skončit v první pětce výběru nadějí, nakonec šel na řadu šestý. Zamířil do Detroitu, kde na sklonku minulého ročníku bodoval třikrát v devíti startech.

Jinak válčí na farmě za průměrné Grand Rapids.

Ač poslední dobou vcelku pravidelně boduje, celkově fanoušky Detroitu neohromuje. Proto by podle známého analytika Pierra McGuirea nebylo překvapivé, kdyby Steve Yzerman, generální manažer Red Wings, českou naději vyměnil.

"Je férové tuhle otázku nadhodit," řekl minulý týden rádiu TSN.

A začal rozebírat útočníkovy nedostatky: "Když jsem ho sledoval, všiml jsem si jedné věci - pokud puk mířil stejným směrem jako on, byl vážně dobrý. Jinak ale ne. Musíte bojovat, i když kotouč nemáte. Musíte ho chtít získat zpátky. Ne se vzdávat, což jsem u Zadiny viděl. Ale pořád je na začátku kariéry, takže uvidíme."

McGuireova slova dokládá statistika pobytu na ledě, v níž má český mladík deset minusových bodů, což ho v mužstvu řadí na druhé místo od konce.

Zadinovi může uškodit, že do Detroitu přišel ještě za éry manažera Kena Hollanda. Toho na jaře nahradil legendární Yzerman, jenž dřív úspěšně budoval kádr Tampy. V Detroitu, kde strávil hráčskou kariéru, se uvedl překvapivým výběrem Němce Moritze Seidera z šesté pozice na draftu.

"Pokud se změní management a vy jste byli draftováni tím předešlým, tak s novými chlápky nejste natolik obeznámení. Stejně tak oni s vámi. Obvykle, byť ne vždycky, to otvírá větší potenciál k výměnám," vykládal McGuire.

Není až tak překvapivé, že Zadina zatím neoslňuje. Z jeho draftového ročníku momentálně září v NHL jen čtyři hokejisté - jednička Rasmus Dahlin, dvojka Andrej Svečnikov, čtyřka Brady Tkachuk a sedmička Quinn Hughes.

"Soudit Zadinu takhle brzy není fér," myslí si Helene St. Jamesová z deníku Detroit Free Press. "Vezměte si takového (Anthonyho) Manthu, který v juniorce také sbíral plno bodů, ale pak potřeboval čtyři roky rozvoje, než se stal hrozbou pro soupeře v NHL."

"Dokud Zadina nebude dominovat na farmě, měl by tam zůstat," dodává St. Jamesová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Agrární komora a Zemědělský svaz svolávají na čtvrtek protest formou jízdy zemědělské techniky v celé zemi. Vadí jim změny v dotační politice.

Agrární komora a Zemědělský svaz svolávají na čtvrtek protest formou jízdy zemědělské techniky v celé zemi. Vadí jim změny v dotační politice.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

DPP dokončil geologický průzkum metra D za 1,8 miliardy korun a čeká na stavební povolení. Stavba má začít na jaře.

DPP dokončil geologický průzkum metra D za 1,8 miliardy korun a čeká na stavební povolení. Potíže bránící stavbě průzkum neodhalil. Stavba má začít na jaře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy