Sekáč bere jako Dacjuk. Platy v Rusku ale spadnou, kvůli novince hrozí úprk do NHL

jzp jzp
22. 10. 2019 6:38
Kontinentální liga od příštího ročníku zavádí tvrdý platový strop, což někteří kluboví předáci vyhlížejí s mírným zděšením. Prezident Omsku očekává úprk hokejistů do zámořské NHL.
Hvězdný hokejový veterán Pavel Dacjuk.
Hvězdný hokejový veterán Pavel Dacjuk. | Foto: Luboš Vácha

Bohatý Petrohrad byl ještě nedávno zvyklý dávat svým hráčům až 2,5 miliardy rublů. Od příští sezony však musí výplaty seškrtat na 900 milionů (asi 325 milionů korun).

Razantní krok, s nímž ligové vedení přišlo letos na jaře, má mimo jiné přinést úsporu peněz. Zodpovědnější chování KHL dříve inicioval ruský prezident Vladimir Putin. "Máme od něj instrukce, podle nichž by se profesionální sport měl uživit sám," prozradil před dvěma a půl roky šéf ruské soutěže Dmitrij Černyšenko.

Už nyní nemají kluby zcela volné ruce. Musejí se vejít do "měkkého" platového stropu 800 milionů. Pokud ho překročí, zaplatí pokutu ve výši 30 procent.

Ohlášený "tvrdý" strop 900 milionů půjde překročit jen různými bonusy až do souhrnné částky 1,2 miliardy. KHL tím chce ušetřit a snížit rozdíly mezi bohatými a chudými. Stále si udrží náskok nad platy v evropských ligách.

Částku 900 milionů momentálně překračuje hned osm klubů. Nejštědřejší v odměňování hokejistů jsou Petrohrad s moskevským CSKA (1,75 miliardy) a Magnitogorsk (1,5), kde na začátku této sezony skončil český kouč Josef Jandač.

Naproti tomu Vladivostok a lotyšská Riga mají rozpočet na platy "jen" kolem 250 milionů rublů. Pro porovnání - nejskromnější účastníci české extraligy jsou zhruba na třetině této částky.

Z novinky nejsou nadšené zejména bohaté ruské kluby. Maxim Sušinskij, prezident Omsku a bývalý vynikající útočník, předpokládá nežádoucí důsledky: "Dost hráčů odejde do NHL, protože platy hodně spadnou." 

Nejlépe vydělávajícím hráčem KHL je Sergej Mozjakin z Magnitogorsku, který ročně pobírá 180 milionů rublů (asi 65 milionů korun). Po sezoně mu končí smlouva, ale teoreticky by z budoucího platového rozpočtu ubíral 20 procent. Connor McDavid, nejštědřeji placený muž NHL, ukrajuje z prostředků Edmontonu necelých 17 procent.

Mezi padesátkou nejlépe placených hokejistů Kontinentální ligy jsou podle deníku Sport-Express dva Češi.

Útočník Jiří Sekáč drží dělenou desátou pozici. Od CSKA ročně dostává 100 milionů rublů (asi 36 milionů korun), v přepočtu 1,5 milionu dolarů, což na poměry NHL není nijak závratná částka. Stejný plat pobírá v Jekatěrinburgu hvězdný veterán Pavel Dacjuk.

O něco méně, 90 milionů rublů (32,3 milionů korun), vydělává Dacjukův parťák Jakub Kovář, který tak je spolu s Iljou Sorokinem nejlépe placeným brankářem v soutěži.

Zatímco někteří ruští komentátoři vnímají zavedení "tvrdého" platového stropu kladně, jiní si myslí, že zvyklosti z NHL nepřinesou v Rusku stejný výsledek, tedy vyrovnanost ligy.

"Naše země nabízí úplně jiné podmínky, v nichž sport funguje," tvrdí Anatolij Kuragin z listu Sport-Express.

Předpokládá, že bohaté kluby se kvůli platovému stropu vzdají některých opor, na které však chudší konkurence stejně nebude mít peníze.

"NHL má jasný obchodní model, manažeři se při budování týmu drží dlouhodobé strategie. Její součástí je fungující draft (KHL ho také zavedla, ale později zrušila, pozn. red.), který čas od času zapříčiní rozvoj daného klubu," pokračuje Kuragin. "My nic z toho nemáme. Všechno záleží na jediné věci - jestli vám dají peníze, nebo ne. A pokud ano, nechme kluby, ať je utratí."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy