V základní části dominoval Boston natolik, že podle téměř všech předpovědí měl vyhrát Stanley Cup nebo se k němu alespoň přiblížit. Jak je ale známo, vypadl hned v prvním kole play off s Floridou.
"Jestliže Bruins nezískají Stanleyův pohár v roce 2024 nebo někdy v blízké budoucnosti, tak je srdcervoucí porážka z letoška bude strašit navěky," napsal k tomu novinář Nick Goss ze stanice NBC Sports.
Otázkou je, jestli Bruins právě nepromarnili poslední velkou šanci na dlouhé roky dopředu. Současný kádr totiž nemají šanci udržet.
Čísla jsou neúprosná. Pro příští sezonu má Boston pod smlouvou sedm útočníků včetně největší hvězdy Davida Pastrňáka, sedm obránců a jednoho brankáře za 74,1 milionu amerických dolarů. K tomu se do dalšího ročníku přelijí výkonnostní bonusy v hodnotě 4,5 milionu pro Davida Krejčího a Patrice Bergerona.
Pokud se platový strop zvýší o pouhý milion na 83,5 milionu, jak uvádějí poslední prognózy, tak generální manažer Bostonu Don Sweeney bude mít na nákupy ani ne pět milionů.
Aby přitom udržel celý současný kádr, potřeboval by tak pětkrát šestkrát víc.
Smlouva končí hokejistům, kteří přišli těsně před březnovou uzávěrkou přestupů, tedy obránci Dmitriji Orlovovi a křídelníkům Tylerovi Bertuzzimu s Garnetem Hathawayem.
Z mužů, kteří v Bostonu působí déle, mohou volný trh vyzkoušet centr Tomáš Nosek, křídelník Nick Foligno a obránce Connor Clifton. Samozřejmě i Krejčí s Bergeronem, ale u nich lze předpokládat, že se buď rozhodnou pro další jednoletou smlouvu s Bruins, nebo s hokejem nadobro skončí.
Dále má manažer Sweeney tři důležité chráněné volné hráče, kteří zatím můžou jednat o smlouvě jen s ním, a to brankáře Jeremyho Swaymana a útočníky Trenta Frederica s Jakubem Laukem.
Někteří z výše zmíněných už uvedli, že by v hlavním městě státu Massachusetts rádi setrvali, třeba Nosek.
"Chci tady zůstat, je to moje priorita číslo jedna. Miluju Boston. Moje rodina miluje Boston. Pokud se naskytne šance tady podepsat další smlouvu, udělám to," prohlásil třicetiletý Čech.
V této sezoně zabíral pod platovým stropem 1,75 milionu dolarů, nyní si může říct o víc. Zářil totiž na buly s úspěšností přes 59 procent a i díky jeho skvělé defenzivě měli Bruins nejlepší oslabení v lize. Kluby však do centrů čtvrté lajny investují obezřetně.
Záleží na Sweeneyho prioritách. Pokud se například rozhodne udržet Bertuzziho, jenž byl v play off s deseti body (5+5) v sedmi kláních nejproduktivnějším hráčem týmu, už mu nezbydou peníze na nikoho dalšího.
Takto titěrný prostor mu svazuje ruce. Proto manažer nejspíš sáhne k jedné či více výměnám, aby alespoň trochu místa uvolnil. Podle spekulací vícero zámořských médií může říznout do přeplněné levé strany obrany, kde jsou první na ráně relativně štědře placení beci Matt Grzelcyk, Derek Forbort a Mike Reilly.
Často vysedávajícímu českému obránci Jakubu Zbořilovi, který vzhledem k držení hole také pasuje na levou stranu, by se tak mohlo uvolnit místo v základu.
To samé platí pro energického křídelníka Jakuba Lauka, jenž v posledních měsících pendloval mezi farmou a hlavním týmem a s největší pravděpodobností prodlouží smlouvu. Má šanci využít toho, že konkurence ve třetí a čtvrté lajně se oproti nynějšku sníží, ať už Sweeney udělá cokoliv.
Povýšit by mohl také Pavel Zacha, klidně do pozice prvního centra. Záleží na dosavadních vládcích středu útoku Bergeronovi a Krejčím. Ukončí kariéru oba? Jeden? Či snad žádný?
Kádr Bostonu tak či onak zažije otřes.