NHL v Praze je jednou za život, říká Hertl. Shánění vstupenek je pro něj nejhorší

ČTK ČTK
3. 10. 2022 11:29
Hokejový útočník Tomáš Hertl se těší, že se v dresu San Jose představí v pražské O2 areně, kde jako hráč Slavie zahájil seniorskou kariéru. Sharks v české metropoli v pátek zahájí nový ročník NHL soubojem s Nashvillem. Oba týmy se v Praze utkají i v sobotu.
Tomáš Hertl
Tomáš Hertl | Foto: Reuters

"Nikdy jsem si nepředstavoval, že se s NHL podívám do Prahy a hrozně si vážím, že mám tuhle šanci zahrát si před celou rodinou. Že mě uvidí všichni najednou. Nejen v Česku, ale i v O2 areně, kde jsem hrál první dvě profesionální sezony za Slavii. Po deseti letech se vrátím tam, kde jsem hrál. Bude to speciální," uvedl Hertl v nahrávce pro média od agentury Sport Invest, která jej zastupuje.

Osmadvacetiletý odchovanec Slavie hrál v O2 areně v letech 2011 až 2013, o dva roky později zde s českou reprezentací odehrál i mistrovství světa. V San Jose s ním působí obránce Radim Šimek, i proto Hertl věří, že tým bude mít v zápasech podporu fanoušků.

"Máme v týmu dva Čechy a budu hrát v hale, kde jsem hrál. Budou tam fanoušci obou týmů a věřím, že bude dobrá atmosféra. Hlavně ale chci, abychom vyhráli, protože každý bod je důležitý, a předvedli hezký hokej. Aby si to lidi užili. Doufám, že podpora bude za námi," řekl Hertl. "Budu se snažit to zvládnout a užít si to, protože něco podobného mohu zažít třeba jen jednou za život," doplnil.

Rodák z Prahy před zápasy zajišťoval vstupenky pro své blízké. "Vstupenky je to nejhorší, co jde. Celkově to nemusím. Člověk se chce postarat hlavně o rodinu a nejbližší kamarády. Plno lidem jsem říkal, že bych to nedal, kdybych se měl o všechno starat," uvedl bronzový medailista z letošního světového šampionátu.

Hertl je hlavní tváří pražské akce NHL Global Series a čeká ho náročný program. "Bude to rychlé a krátké. Moc dní v Praze nebudeme. Přijedeme ve středu odpoledne z Německa. Máme naplánovanou týmovou večeři, další den je dopoledne volno a odpoledne máme trénink pro fanoušky. Snažím se vyhýbat tomu, co mi říkají, ale vypadá to, že toho bude hodně. Jsou tam věci od českých médií, od NHL a vedle toho se člověk musí připravovat na zápas," vylíčil Hertl.

Spoluhráčům radí, kam v Praze vyrazit. "Když se mě kluci ptali, tak jsem jim říkal jen hlavní místa. V Praze je ale výhoda, že když člověk jde od jednoho místa, tak toho vidí spoustu. Třeba od Karlova mostu nahoru. Člověk se snaží pomoct restauracemi a podobně. Času ale moc není. Něco jsem doporučil, tak snad se to bude líbit. Někteří kluci už v Praze byli a ti se těší zpět," uvedl Hertl.

Se San Jose letos podepsal novou osmiletou smlouvu, která mu zajišťuje celkový příjem 65,1 milionu dolarů. Je druhým nejlépe placeným hráčem týmu, i proto cítí odpovědnost za výsledky Sharks.

"Příprava byla dobrá, dařilo se nám a vyhrávali jsme zápasy. Máme nový (herní) systém, vše kolem týmu je nové. Myslím si, že jsme hráli dobrý hokej. Teď to ale musíme přenést do soutěže," řekl Hertl. I sám se cítil dobře. "Fyzicky jsem připravený. Znám své silné stránky, hlavně chci ale pomoct vyhrávat týmu. Samozřejmě, člověk chce vždy pomoct góly a nahrávkami, ale pro mě je důležité, aby se vyhrávalo a po třech těžkých letech jsme se vrátili do play off. I když se nám tolik nevěří," uvedl.

Ještě před cestou do Prahy se San Jose představí v Berlíně, kde se v úterý utká s místními Eisbären. "Nezvyk bude, že se tam hraje na velkém kluzišti a my pak hrajeme celou sezonu na jiném. Navíc systém, který hrajeme, by moc na velkém nešel. Fyzicky by to nešlo. Nebude to lehký soupeř. Oni budou vyhecovaní, budou za nimi stát fanoušci a pro nás to bude generálka. Nikdo se ale nechce zranit," řekl Hertl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

ČOV nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na olympijských hrách 2024 v Paříži

Český olympijský výbor (ČOV) nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na hrách 2024 v Paříži. Je pro zachování platných sankcí, které by sportovce z těchto zemí o olympiádu připravily.

Zdůraznil to na svém webu v dalším vyjádření k aktuální snaze Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který hledá cesty, jak by se někteří jednotlivci z těchto zemí mohli jako neutrální olympijských soutěží zúčastnit. I kdyby se tak stalo, ČOV o bojkotu neuvažuje a rozhodnutí o účasti na hrách chce nechat na jednotlivých sportovcích.

Úvahy MOV vyvolaly ostré reakce z okupované Ukrajiny i dalších zemí, které hovoří o možném bojkotu, pokud by sportovci z Ruska a Běloruska v Paříži startovali. Ani ČOV není těmto plánům nakloněn.

"Český olympijský výbor i nadále podporuje sankce vůči Rusku a Bělorusku, které Mezinárodní olympijský výbor přijal v loňském roce a jež jsou stále platné. Nevidíme důvod je měnit. Ruští a běloruští sportovci na olympijských hrách startovat nemohou," uvedl.

Bojkot ČOV odmítá. Olympijská charta ho zavazuje zajistit účast českých sportovců pod pěti kruhy a navíc nechce opakovat neblahou zkušenost z roku 1984, kdy tehdejší komunističtí politici rozhodli o tom, že se českoslovenští sportovci nezúčastní OH 1984 v Los Angeles.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína přiznala, že balón nad Latinskou Amerikou je rovněž její

Čína přiznala, že balón, který byl pozorován nad Latinskou Amerikou a Karibikem, je její - stejně jako balón sestřelený v sobotu Spojenými státy. Peking dodal, že se do oblasti dostal nedopatřením a jeho využití je civilní, informovala britská stanice BBC. Létající objekt podobný balónu objevila ve svém vzdušném prostoru v pátek Kolumbie.

Kolumbie uvedla, že objekt nepovažuje za hrozbu pro národní bezpečnost a že jej sledovala do doby, než opustil její vzdušný prostor. Balón, který se vznášel nad Latinskou Amerikou, se podle mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning odchýlil od své původní trasy. Důvodem podle ní byla jeho "omezená řiditelnost" a povětrnostní podmínky.

"Čína je zodpovědná země a vždy přísně dodržovala mezinárodní právo a informovala všechny zúčastněné strany a řádně s nimi jednala, aniž by představovala hrozbu pro jakoukoli zemi," dodala mluvčí.

Podle Washingtonu byl balón, který se vznášel minulý týden nad USA, vybavený špionážní technikou. USA v sobotu přistoupily k jeho sestřelení nad Atlantským oceánem.

Čína obvinění ze špionáže popírá a o obou balónech tvrdí, že se jednalo o civilní objekty používané k účelům meteorologického výzkumu. Incident vedl k diplomatické roztržce mezi Spojenými státy a Čínou a americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli němu odložil plánovanou návštěvu Pekingu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy