Němci dostanou na hokej 76 000 lidí. Ale klima zapláče

Martin Novák Martin Novák
6. 5. 2010 22:15
Historický zápas Německo-USA uvidí Veltins Arena v Gelsenkirchenu
Fotbalová aréna už s ledem namísto trávníku.
Fotbalová aréna už s ledem namísto trávníku. | Foto: Reuters

Gelsenkirchen - Mistrovství světa v ledním hokeji se koná každý rok a každý rok se také vrací otázka, jestli to není příliš často a atraktivita šampionátu tím netrpí.

Pro hokejisty, diváky i sponzory.

Obzvláště v olympijském roce, jako je ten letošní, kdy hokejisté nastupují na světový šampionát ani ne tři měsíce po skončení turnaje na zimní olympiádě.

Němci se rozhodli připoutat pozornost radikálním způsobem. S nudou počátečních zápasů v základních skupinách, kdy většinou o nic nejde a favorité porážejí slabší soupeře, se vypořádají světovým rekordem.

V počtu diváků na hokejovém zápase.

Střetnutí domácích s týmem USA se odehraje v pátek na jednom z nejmodernějších fotbalových stadionů světa, který je navíc považován za architektonický skvost.

Foto: Reuters

Ve Veltins Areně v Gelsenkirchenu, kde hrají své zápasy místní Schalke 04 a kam se vejde do hlediště přes 70 tisíc diváků.

Organizátoři se rozhodli, že na ploše vybudují ledovou plochu a přistaví za branky z lešení další provizorní tribuny. Takže cesta ke světovému rekordu je otevřena a zápas má sledovat více než 76 tisíc diváků.

Tím bude překonán zápas dvou univerzitních týmů ve státě Michigan v USA, který sledovalo před devíti lety na stadionu pro americký fotbal 74 544 lidí.

Zápasy s takovou diváckou masou byly kdysi - do začátku šedesátých let - obvyklé ;v Sovětském svazu, například na stadión Dynama Moskva chodívalo až 40 tisíc lidí. Pak ale i na východ dorazila vlna zastřešených stadionů.

Veltins Aréna má skleněnou střechu, která bude ledovou plochu zakrývat, protože podle regulí Mezinárodní hokejové federace se soutěžní zápasy nesmí hrát pod širým nebem.

Foto: Reuters

Rozpočet šampionátu v Německu činí v přepočtu 17 milionů eur, jen na zahajovací zápas z toho připadá 1,2 milionu.

Akci rozhodně nelze označit za příliš ekologickou. Výroba ledu podle německých médií spotřebuje tolik elektrického proudu jako dvě čtyřčlenné domácnosti za rok. Na led o tloušťce šest až sedm centimetrů "padne" 130 kubických metrů vody.

Pořadatelům ale přeje počasí, protože se ochladilo, takže nebude obávané horko, které by z prostoru pod skleněnou střechou dělalo tropy.

"Nemohu říci, že bych něčemu takovému byl nakloněn, protože podle mě i sport by měl v současnosti být takzvaně zelený. Ale na druhé straně se domnívám, že pokud jde o jednorázovou záležitost, tak ty ekologické dopady nebudou tak strašné. Něco jiného by bylo, kdyby se v drobných podmínkách mělo hrát často. Řekl bych, že mnoho motoristických závodů zatěžuje prostředí hůře," řekl Aktuálně.cz senátor a ekolog Bedřich Moldan.

Foto: Reuters

Gelsenkirchen býval výrazně průmyslovým městem, ale dnes už je většina dolů zavřená a v devadesátých letech poslední místní velkou ocelárnu koupili Číňané, rozebrali ji a po částech odvezli domů.

Dnes je město v Porúří spojováno hlavně s mimořádně vysokým počtem přistěhovalců a také s klubem Schalke 04, potažmo futuristickou Veltins Arenou. V roce 2004 se tady hrálo finále Ligy mistrů, čeští fotbalisté tady odehráli na Mistrovství světa v roce 2006 svůj úvodní zápas paradoxně se Spojenými státy.

Nyní se tedy Gelsenkirchen může zapsat do Guinessovy knihy rekordů.

 

Právě se děje

Další zprávy