• 1. Dubois (Horvat)
  • 13. O´Reilly (Bailey)
  • 38. Beauvillier (Ekblad, Barzal)
  • 51. Parayko (McDavid)

Dobré odpoledne, vítejte při sledování online reportáže z úvodního utkání základní skupiny mistrovství světa mezi USA a Kanadou. Souboj gigantů začne v pátek 4. května v 16:15.

USA bude na světovém šampionátu obhajovat loňské čtvrtfinále, ve kterém vypadlo na hokejkách Finů. Od olympijských her, kde Američané rovněž skončili ve čtvrtfinále, se představili jen v jednom utkání, a sice proti pořadatelům mistrovství, Dánsku. Z duelu nakonec vyšly lépe Spojené státy, které si připsaly výhry 3:2.

Ve své skupině B patří k favoritům na postup do play off a této role pomohou dostát i hvězdní hráči v americkém kádru. Pozvánku do reprezentace přijali například Patrick Kane ze Chicaga, jenž je zároveň kapitánem výběru. V nominaci následně nechybí ani Dylan Larkin z Detroitu, Anders Lee z New Yorku Islanders, Cam Atkinson z Columbusu nebo Johny Gaudreau z Calgary.

Kanada loni dokráčela až do finále, kde však podlehla po samostatných nájezdech reprezentaci Švédska, které se radovalo ze zisku zlatých medailí. Po hrách v Korei  letos rovněž odehrála pouze jeden duel v rámci přípravy. V něm si ovšem počínala suverénně, byť s Lotyšskem hrála po dvaceti minutách nerozhodně. Následně ovšem přidala pět branek a zápas dotáhla k výhře 6:1.

Také v Dánsku pasovali bookmakeři Javorové listy do role hlavního favorita na zisk titulu. Vzhledem k nominaci se ani není čemu divit. Roli kapitána bude zastávat největší hvězda Connor McDavid. Sekundovat mu jistě budou například obránci Ekblad s Paraykem nebo útočníci Schenn se Schwartzem se St. Louis či spoluhráč McDavida z Edmontonu Ryan Nuggent-Hopkins. A v neposlední řadě nesmíme zapomenout na Mathew Barzala z New Yorku Islanders, jenž letos nasbíral úctyhodných 85 bodů.

Vzájemná utkání

Oba týmy se naposledy potkali v rámci Světového poháru v roce 2016. Tehdy se v vítězství  4:2 radoval výběr Kanady.

Úvodní sestavy:

USA: Kinkaid (Darling) - Martinez, Jensen, Butcher, Murphy (A), Oesterle, Pionk, Hughes - Gaudreau, White, Kane (C) - Kreider, Larkin (A), Atkinson - Lee, Ryan, Debrincat - Milano, Gibbons, Coleman - Thompson

Kanada: Kuemper (McElhinney) - Murray, Ekblad, Nurse, Parayko, Chabot, Pulock - Nugent-Hopkins, McDavid (C), Schwartz - Bailey, Schenn (A), O´Reilly (A) - Beauvillier, Barzal, Eberle - Dubois, Horvat,

Rozhodčí: Jeřábek, Öhlund - Kohlmüller, Otmachov

Oba týmy jsou již přítomny na hrací ploše, kde byla uctěna památka Jima Johnsona minutou ticha a za malou chvíli již začne samotný duel.

1.

Utkání právě začalo.

1.

Tak hned od prvních minut se Kanada představila v útočném duchu. Po nahození Ekblada se kotouč povaloval v brankovišti, ale nikdo z hostů jej nedokázal dotlačit do sítě.

1.

Tak to je úvod jako hrom v podání Kanaďanů! Po střele Parayka z vrcholu levého kruhu se kotouč odrazil přímo na hůl PIERRE-LUCA DUBOISE, který kotouč neomylně zametl do poloodkryté brána Spojených států. Asistence: Bo Horvat.

2.

Také Američané se nyní snažili ohrozit soupeřova gólmana, avšak to se jim nakonec vůbec nepovedlo.

3.

Vzápětí však budou mít další možnost. Hosté totiž hráli v šesti a následuje trest pro hráčkou lavici Kanady za příliš mnoho hráčů, který odsedí Matweh Barzal.

3.

Kanada se dobrým napadáním dostala ke kotouči v útočném pásku, kde nastřádala několik cenných vteřin.

4.

Dylan Larkin velmi rychle přešel přes střední pásmo a poté vyslal jedovatou střelu z mezikruží. Svým projektilem ovšem netrefil bránu Kuempera.

4.

Domácí si nyní nerozuměli za svou bránou a Kinkaid nakonec musel rychle přikrýt kotouč směřující do brankoviště. Sudí však budou vylučovat a posílají na trestnou lavici Quinna Hughese na dvě minuty za podražení.

5.

Kanada hraje navíc v plném počtu a začíná její zkrácená přesilová hra.

5.

Nugent-Hopkins vyslal na bránu Ameriky nepříjemnou střelu, kterou se ještě snažil tečovat Schenn. Domácí brankář však dobře zasáhl a jeho spoluhráči touš vyhazují.

6.

Také USA své oslabení přežilo a hraje se opět v pěti proti pěti.

7.

A rázem to mohlo být 2:0 pro Kanadu! Po nepříjemné střele Braydena Schenna vytáhl výborný zákrok Kinkaid. Puk poskakující v brankovišti nakonec odpálila domácí obrana do bezpečí.

7.

Kinkaid musel znovu zasahovat proti nahození od levého hrazení. Poté však sudí pískají postavení útočícího Nugenta-Hopkinse v brankovišti a vykazují hru do neutrální zóny.

autor: Radomír Fukala | 4. 5. 2018