MS v hokeji 2018 • Skupina A • 16:15

Rakousko - Slovensko

Rakousko
2:4
1:1, 0:2, 1:1
Slovensko
2. Lebler (Hofer)
42. Schneider (Raffl)
5. Haščák (Hovorka, Ďaloga)
23. Jurčo (Nagy, Fehérvary)
30. Jaroš (Fehérvary)
60. Krištof

Vítejte u online reportáže z utkání MS v ledním hokeji 2018 mezi Rakouskem a Slovenskem. Utkání začne v úterý 8. května v 16:15.

Rakousko za sebou nemá vydařený vstup do šampionátu. Po dvou střetnutích mu totiž náleží až poslední 7. místo se ziskem 1 bodu. V prvním duelu proti Švýcarsku sice prohrávalo již o dvě branky, ale nakonec se do něj dokázalo vrátit a za stavu 2:2 putoval zápas do prodloužení. To ovšem zvládli lépe Švýcaři, kteří přeci jen vydolovali bod navíc pro své barvy. Ve druhém utkání narazili na protivníka nejvyššího kalibru. Od ruské mašiny totiž schytali debakl 7:0 a pokud nezvládnou dnešní souboj se Slovenskem, tak se budou muset nejspíš připravovat na boje o záchranu.

Stefan Haudum
Stefan Haudum | Foto: Luboš Vácha

Slovensko je po dvou zápasech v podobné situaci, jelikož mu aktuálně s 1 bodem patří 6. příčka. Přitom Slováci sahali dlouho po úspěchu v duelu proti českému výběru. V něm totiž dvakrát vedli, ale nakonec o výhru přišli deset vteřin před koncem normální hrací doby po brance Martina Nečase. Následné prodloužení rozhodl ve prospěch Čechů Dmitrij Jaškin a Slovensko se tak muselo spokojit s prohrou 3:2. Ani druhý pokus se našim východním sousedům nevyvedl. Po prohře 2:0 od Švýcarska se jim případné čtvrtfinále vzdaluje a rovněž by se měli spíš ohlížet za sebe. Na rozdíl od Rakušanů totiž mají ještě před sebou oba největší favority Švédsko a Rusko skupiny, kdežto Rakousko má již svůj duel se sbornou za sebou.

MS 2018 Česko-Slovensko: Michal Krištof slaví gól na 0:1
MS 2018 Česko-Slovensko: Michal Krištof slaví gól na 0:1 | Foto: Reuters

Poslední vzájemné utkání oba týmy sehrály v rámci přátelského zápasu v roce 2016. Tehdy se po gólech Bubely a Draveckého radovalo z vítězství 2:0 Slovensko.

Úvodní sestavy:

 

Rakousko: Starkbaum (Madlener) - Unterweger, Schumnig, Viveiros, Ulmer, Heinrich, Schlacher, Altmann, Peter - Ganahl (A), Hundertpfund (C), Schneider - Lebler (A), Raffl, Hofer - Zwerger, Komarek, Haudum - Spannring, Obrist, Rauchenwald

 

Slovensko: Rybár (Godla) - Čajkovský, Sekera (C), Graňák (A), Ďaloga, Jaroš, Fehervary, Grman, Jánošík - Nagy (A), Krištof, Jurčo - Haščák, Hovorka, Bakoš - Bondra, Buc, Svitana - Cingel, Marcinko, Kudrna

 

Rozhodčí: Iversson, Sjöqvist - Fluri, Malqvist

Slovensko potřebuje nutně vyhrát, aby si zachovalo naději na čtvrtfinále.

V rakouské sestavě se poprvé na šampionátu objevuje Michael Raffl z Philadelphie, který by měl pomoci oživit zatím poměrně spící ofenzívu Rakušanů.

Naopak Slovensko hlásí jednu vynucenou změnu v sestavě. Marka Čiliaka postihla viróza a do brankoviště se tak poprvé na mistrovství postaví Patrik Rybár.

Oba týmy jsou již nastoupeny na ledové ploše a utkání za malou chvíli započne úvodním vhazováním.

1.

Utkání právě začalo.

1.

Slováci se okamžitě pustili do útočení. Tečovaná rána od modré čáry však těsně minula rakouskou bránu a Rakušané posléze vyvážejí kotouč ze svého pásma.

1.

Avšak ani domácí nedokázali ohrozit Patrika Rybára. Budou ovšem mít další možnost, jelikož se po zakázaném uvolnění bude vhazovat před slovenským brankářem.

2.

Hned v úvodu duelu přichází nepříjemnost pro slovenský tým. Nahození BRIANA LEBLERA od modré čáry tečoval před svou bránou Andrej Sekera, od jehož hole a následně i kolena se kotouč odrazil za záda bezmocného Rybára. Asistence: Fabio Hofer.

3.

Na druhé straně si připisuje i první zákrok Bernard Starkbaum, po jehož zásahu se vhazuje v obranném pásmu Rakouska.

4.

Patrik Rybár také zaznamenává první úspěšný zákrok, i když musel kotouč ukrýt až na druhý pokus.

5.

Netrvalo dlouho a máme opět nerozhodný stav. Rakušané propadli ve středním pásmu a Slovensko se hnalo do přečíslení dvou proti jednomu. Situaci se rozhodl vzít na sebe MARCEL HAŠČÁK, jenž z prostoru pravého kruhu nachytal Starkbauma střelou na bližší tyč. Asistence: Marek Hovorka, Marek Ďaloga.

6.

Ladislav Nagy posléze našel zpoza brány přesnou přihrávkou v předbrankovém prostoru Krištofa, jenž ovšem Starkbauma v dobré šanci nepřekonal.

7.

Bakoš s Haščákem následně ztratili puk v souboji za svatyní Starkbauma, načež rakouští hokejisté vyvážejí kotouč do bezpečí.

8.

Slováky vstřelený gól očividně nakopl a opět se tlačí do útoku. Nagyovu tečovanou střelu Starkbaum však vynikajícím zákrokem vyrazil pravým betonem.

9.

A opět se musel činit rakouský brankář. Ten se musel vrhnout před své brankoviště, aby přikryl kotouč po teči Lukáše Cingela. Buly nařízeno v útočném pásmu Slováků.

9.

Heinrichovo nepříliš nebezpečné nahození vyráží Patrik Rybár do rohu kluziště, kde se kotouče ujímají domácí hokejisté.

10.

Ti posléze vyslali další ránu na Rybára, který však i tentokrát dokázal odolat. Slovensko se posléze osvobozuje jen za cenu zakázaného uvolnění.

10.

Slováci nakonec stihli vyklidit útočné pásmo, a tak mohli pokračovat v útočení. Jurčova rána však skončila na betonu Starkbauma.

11.

Rakouský gólman byl opět v permanenci. Tentokrát z vrcholu levého kruhu pálil v dobré šanci Marek Ďaloga, jenž ovšem nechal opět vyniknout Bernarda Starkbauma.

11.

Hned z protiútoku zahrozili také Rakušané. Schneider měl před sebou dostatek prostoru, ale svou ránu nakonec namířil jen do výstroje Patrika Rybára.

12.

Slovákům se následně nepovedl přechod přes střední pásmo a útočit tak mohli znovu domácí. Jenže jejich kombinaci také chyběla přesnost a ani Lebler nedokázal útočné pozice udržet.

13.

Nyní je hra znovu přerušena díky zakázanému uvolnění rakouského výběru. Buly je tedy nařízeno po pravici Starkbauma.

13.

Andrej Sekera se dobrou kličkou vylepšil střeleckou pozici a z levého kruhu pálil na Starkbauma. Pokus slovenského kapitána ovšem byl na poslední chvíli zablokován domácí obranou.

14.

Slovensko i nadále svírá svého soupeře. Před bránou se k zakončení dostal Ladislav Nagy, jenže si rovněž vylámal zuby na Bernardu Starkbaumovi.

15.

Až nyní se může Rakousko osvobodit alespoň do neutrální zóny a posílá do hry čerstvé síly.

15.

Marcinkovo nahození z levé strany byla sraženo do rohu kluziště, kde se kotouče okamžitě ujali hokejisté Rakouska.

16.

Jenže nyní se hostům nepodařilo přejít přes útočnou modrou čáru a sudí tak pískají ofsajd Slováků, po kterém se vhazuje v neutrální zóně.

17.

Čajkovský sice ztratil kotouč v obranném pásmu, kterého se ujal Komarek. Ten jej posléze předal Zwergerovi, jenž ovšem svou nepřesnou přihrávkou připravil Rakušany o útočnou třetinu.

17.

Poté to byli opět Slováci, kdo se vrhl do útoku. Jenže ti byli až příliš důrazní v brankovišti a atakovaný Starkbaum nakonec posunul svou bránu. Hra je tak vykázána do středního pásma.

18.

Buc posléze dobrým manévrem posílal nahození na Starkbauma, před nímž se ještě snažili tečovat Bondra s Svitanou. Kotouč však zasáhnout nedokázali.

19.

Jenže hosté i nadále okupují třetinu soupeře. Graňák pálil z druhé vlny na levém kruhu, ale Starkbaum jeho pokus poslal vyrážečkou do rohu ledové plochy.

19.

Haščák s Bakošem nedokázali sebrat kotouč Viveirosovi, jenž tedy může zpoza své brány rozehrát další útočnou akci Rakouska.

19.

Jenže přihrávka se mu hrubě nevyvedla a touš letí přes všechny čáry až na zakázané uvolnění, které hru stěhuje opět před Starkbauma.

20.

Probíhá poslední minuta první třetiny.

20.

Pět vtetin před koncem úvodní části je tady první vyloučení. Lukas Haudum vyfasoval menší trest za podražení.

20.

První třetina skončila.

20.

Po závěrečné siréně ještě Tomáš Jurčo oplácel po zákroku svého soupeře a velmi zbytečně se tak nechal vyloučit na dvě minuty za sekání.

První perioda je minulostí. Do ní vstoupili lépe Rakušané, kteří ihned z první střely překonali Rybára. Velkou zásluhu na tom však měl Andrej Sekera, který tečoval nahození Briana Leblera do vlastní sítě. V 5. minutě však již bylo srovnáno. Přečíslení dva na jednoho vyřešil povedenou střelou Marcel Haščák. Následně již Slováci přejali aktivitu v zápase, avšak své další šance proměnit nedokázali. Po dvaceti minutách tak máme stav nerozhodný 1:1.

V souběžně hrajícím utkání zatím Lotyši plní roli favorita. Jižní Korea, která je v tomto duelu outsiderem, prohrává po první siréně 2:0. 

21.

Začala druhá třetina.

21.

Ganahl si musel počkat až kotouč přejde útočnou modrou čáru. Poté ale svou prudkou ranou příklepem minul klec Patrika Rybára.

22.

Hovorka v souboji s Ulmerem sice kotouč nezískal, avšak domácí se posléze dopustili icingu, což přináší vhazování před Starkbauma.

22.

Leblerův průnik rovněž neslavil úspěch. Ďaloga byl totiž pozorný a dobrou defenzivní prací odzbrojil rakouského soupeře.

22.

Na druhé straně Starkbaum raději lapil ze vzduchu odražený puk a znovu tak sudí přerušují hru.

22.

Rakousko hraje v plném počtu a začíná jeho pětivteřinová přesilovka.

23.

Slovensko je také kompletní a vrhá se ihned do útočné fáze.

23.

Tak to je návrat z trestné lavice jako hrom. Z vlastního obranného pásma dostal Ladislav Nagy krásnou přihrávku, načež puk zatáhl po pravé straně do útočné třetiny, kde puk přenechal TOMÁŠI JURČOVI, který z prostoru kruhu vymetl vzdálenější horní růžek. Asistence: Ladislav Nagy, Martin Fehérvary.

24.

Rakousko se následně snažilo o bleskovou odpověď. Střela Michaela Raffla se ovšem neujala, a tak hosté stále vedou o jednu branku.

25.

Slováci nyní trochu vypadli z tempa, což soupeř zatím nepotrestal. Slabé nahození od modré čáry v pohodě zlikvidoval Patrik Rybár.

26.

Alexander Rauchenwald je druhým hráčem Rakouska, který usedá na trestnou lavici. Odsedí si dvě minuty za vysokou hůl.

26.

Rakušané se ale ihned v úvodu oslabení osvobozují a dostávají kotouč až za bránu Patrik Rybára.

27.

Založení útok se Slovensku povedlo. Tomáš Jurčo z druhé vlny přebral kotouč, protáhl se až do mezikruží, odkud posléze trefil jen chrániče Starkbauma.

27.

Po další střele Slováků a zákroku Starkbauma vyhazují Rakušané kotouč přes všechny čáry až do útočného pásma.

28.

Andrej Sekera pálil velmi tvrdě od modré čáry. Jeho dělovka sice minula bránu Starkbauma, avšak hosté pokračují v přesilovkové kombinaci.

28.

Až nyní je hra přerušena. Slováci neudrželi kotouč v útočném pásmu a poté jim je odpískáno postavení mimo hru.

28.

Rakousko přežilo své oslabení a hraje se opět v pěti proti pěti.

28.

A vzápětí mohlo být srovnáno. Ganahl se z pravé strany po chybě Sekery natlačil až před Rybára, kterého ovšem ranou z bezprostřední blízkosti překonat nedokázal.

30.

Tak tohle si rakouský gólman určitě za rámeček nedá. Slabé nahození CHRISTIANA JAROŠ od modré čáry se překulilo před Starkbaumovu vyrážečku a kotouč se nakonec, i přes snahu brankáře Rakouska, došoural za brankovou čáru. Asistence: Martin Fehérvary.

31.

Schlacher se poté dostal hned ke dvěma střelám od modré čáry, avšak ani jedna z nich nemohla Rybára nijak výrazněji ohrozit.

32.

Raffl se nyní vyhnul ofsajdovému postavení a může tak se svými spoluhráči pokračovat v útočné aktivitě.

33.

Navíc si Rakousko zahraje přesilovou hru. Michal Krištof fauloval přrávě Michaela Raffla a slovenský hráč dostává dvě minuty za držení.

33.

Slováci však začínají svou početní nevýhodu výborně a posílají kotouč až za bránu Bernarda Starkbauma.

33.

Ani teď se domácím nepodařilo usadit trvaleji v útočné třetině. Slováci napodruhé dokázali vyhodit a mohou poslat na led čerstvé síly.

34.

Rakousku se zatím přesilová hra nedaří. Slovensko tentokrát zamezilo na modré čáře v přechod soupeře a opět je tak kotouč za Starkbaumovou svatyní.

34.

Ani teď Rakousko pořádně neohrozilo Patrik Rybára, jehož spoluhráči navíc vyhazují puk z vlastní třetiny a jejich oslabení je pomalu u konce.

35.

Michal Krištof si svůj trest odseděl bez větších nervů a Slovensko je tak opět kompletní.

35.

Hofer si po dobré Rafflově práci již ke střele neprotlačil přes výbornou defenzivní práci Slováků, kteří mohou nyní opět zaútočit.

35.

Konstantin Komarek se snažil šikovně natlačit z pravé strany před svého obránce, který ho na poslední chvíli za svá záda nepustil.

36.

Hovorka nyní zakopl za bránou Rakouska, které po chvíli kotouč vybojovalo již s ním míří vstříc slovenské svatyni.

36.

Tak to byla tutovka Rakušanů. Po chybě Slovenska na červené čáře uháněli do přečíslení domácí. Alexander Rachuenwald následně dostal výbornou přihrávku od levého hrazení a na zakončení před Rybárem měl moře času. Rozhodl se však pro ránu příklepem bez přípravy, kterou Rybár senzačně vyrazil do ochranné sítě.

37.

Dobrá práce Lukáše Cingela v útočném pásmu. Slovenský forvard se nakonec dostal ke střel z otočky, kterou však Starkbaum bez problémů lapil.

37.

S trochou štěstí se nakonec dostala přihrávka přes celou šíří útočného pásma až na levý kruh k Leblerovi, jenž ovšem ani tentokrát nedokázal Patrika Rybára v bráně Slovenska překonat.

38.

Slováci ovšem v posledních okamžicích působí až příliš pasivně. Nyní je navíc Marcinko bez hole v obranném pásmu a brání se tak prakticky ve čtyřech.

39.

Rakušané se poté velmi dobře natlačili až před Rybára, ale jejich dorážky úspěch nepřinesly a Slovensko se osvobozuje.

40.

Probíhá poslední minuta druhé části.

40.

Slováci zavezli kotouč výborně za Starkbaumovu bránu, kde jej také zašlápli u mantinelu. Tím nejspíš také toto dějství skončí.

40.

Druhá třetina skončila.

I druhá dvacetiminutovka je minulostí. V něm si Slováci počínali již lépe a po přečkaném kratičkém oslabení ihned udeřili. Postaral se o to Tomáš Jurčo, jenž parádní ranou z pravého kruhu odčinil své předchozí vyloučení. Naši východní sousedé poté navíc svůj náskok ještě navýšili zásluhou Christiana Jaroše, jehož slabí nahození propadlo za Starkbauma po jeho veliké chybě. Poté však Slováci trochu vypadli z tempa, čehož mohl využít Rauchenwald, jenž ovšem zahodil stoprocentní tutovku. I díky tomu Slovensko vede po čtyřiceti minutách 3:1 a je na nejlepší cestě za vítězstvím.

Ve druhém utkání, které se hraje od 16:15, navýšilo Lotyšsko svůj náskok a po dvou třetinách tak vede nad Jižní Koreou již 3:0.

41.

Začala třetí třetina.

41.

Slováci pouze nahodili kotouč za bránu Starkbauma a odjíždějí na střídačku. Útok tak budou moci založit hokejisté Rakouska.

42.

Ďaloga s Graňákem nyní měli velké starosti s Rafflem, avšak situaci nakonec za pomoci Rybára zvládli.

42.

Rakouské akcie na úspěch v zápase zase o něco narůstají. PETER SCHNEIDER se v útočném pásmu po přihrávce Raffla skvěle prosadil přes Fehérvaryho, kterému navíc v souboji v mezikruží vypadla hůl, načež se Schneid trefuje přesně nad vyrážečku Rybára. Asistence: Michael Raffl.

43.

Prudký pokus Čajkovského od modré čáry viděl Starkbaum až na poslední chvíli a kotouč nakonec dokázal vyrazit do rohu kluziště.

44.

Následuje další početní výhoda Slováků. Dvě minuta za sekání si odsedí Clemens Unterweger.

44.

Starkbaum musel hned po pár vteřinách oslabení zasahovat proti ráně Slováků. Situaci ovšem zvládl a vhazovat se tak bude po krátké chvíli opět v pásmu Rakušanů.

45.

Rakousko se následně výborně osvobozuje a po vyhození přes všechny čáry může poslat do hry čerstvé síly.

45.

Ladislav Nagy nyní mířil velmi dobře z mezikruží pod horní tyč. Proti jeho ráně ovšem skvěle zasáhl Starkbaum, který vytlačil puk ramenem do ochranné sítě.

46.

Slovákům se početní výhoda vůbec nedaří a po dalším vyhození soupeře musí pro puk až za vlastní bránu. 

46.

Unterwegerův trest právě vypršel a rakouský hráč se tak mohl vrátit zpátky na led. Domácí jsou tedy znovu kompletní.

47.

Následně je hra opět přerušena a pokračujeme první reklamní pauzou třetí periody. Po ní se bude vhazovat po levici Bernarda Starkbauma.

47.

Slováci se pěknou kombinací dostali až do útočného pásma, odkud po přiťuknutí Kudrny mohl pálit Ďaloga. Střela se mu však vůbec nepovedla a kotouč se velmi pomalu došoural za Starkbaumovu klec.

48.

Martin Bakoš měl nyní jedinečnou příležitost k navýšení vedení. Ranou z levého kruhu však minul vzdálenější tyčku nedodal tak větší klid na hole svých spoluhráčů.

49.

Posléze si počínal velmi dobře Ganahl, jenž se protlačil až před Rybára z pravé strany. Zakončit se mu však nepovedlo a Slováci jen posunuli touš z pásma ven.

49.

Slovensko působí velmi pasivně a vypadá to, že se rozhodlo jen bránit svůj náskok, což by se jim nemuselo vyplatit.

50.

Nyní však budou mít možnost navýšit své vedení, jelikož si zahrají přesilovou hru. Zatím však pokračují ve hře při signalizované výhodě.

51.

Až nyní končí dlouhá výhoda Slováků. Na lavici trestů již míří Dominic Zwerger, který si odsedí menší trest pro rakouskou lavičku za příliš mnoho hráčů.

51.

Rakušané nakonec dokázali kotouč u modré čáry vytlačit do neutrální zóny a Slovensko tak musí vyklidit útočné pozice.

51.

Andrej Sekera nyní neměl moc možností na přihrávku, a tak se rozhodl vystřelit. Ta byla ovšem sražená do ochranné sítě, což zapříčinilo další buly před Starkbaumem.

52.

Rakušané navíc poté znovu vyhazují a hosté se musí vracet pro touš až za svou bránu. Zatím se jim tak přesilová hra vůbec nedaří.

52.

Poté zkoušel své štěstí po přechodu středního pásma Christian Jaroš, jehož střelu Starkbaum vyrazil a jeho spoluhráči posléze opět vyhazují.

53.

Velmi slibná akce Slováků. Graňák si ovšem musel na pravé straně kotouč přikopávat bruslí, čehož Starkbaum využil k včasnému vyjetí a ránu slovenského obránce schoval bravurně ve své rukavici.

53.

Rakousko bez větších obtíží své oslabení přečkalo a může se tak opět pokoušet o vyrovnání.

54.

Slovensko se po přesilovce znovu uchyluje k předešlé hře a vyhazují jen puky ven z pásma, aby mohli poslat do hry čerstvé hráče ze střídačky.

54.

Martin Bakoš skrytou ranou přes obránce vyzkoušel Starkbauma, jenž jeho pokus vyrazil a Hovorka se k následné dorážce z pravé strany již nedostal.

55.

Ve středním pásmu se nyní srazil Krištof s Hundertpfundem. Po incidentu oba hráči zůstali ležet na ledové ploše, ale následně se zvedli a trochu otřesení odjeli na střídačky.

56.

Rakušané si nyní nerozuměli při rozehrávce a prakticky jen odevzdali kotouč do moci Slováků.

56.

Ani další pokus Rakušanů založit útočnou akci nebyl úspěšný a Slováci nahazují kotouč do útočného pásma, kde o něj svádějí tvrdý boj.

57.

Nyní se Rakušané již dostali ke kombinaci v útočné třetině. Nabito na vrcholu levého kruhu dostal Brian Lebler, jehož ránu mezi betony si Rybár pohlídal.

57.

Jurčo opět jen vyhodil tak šikovně, že se zakázané uvolnění pískat nebude a Rakušané se musí vracet velmi rychle pro puk za svou bránu.

58.

Rakušané dál okupují bránu Slováků. Viveirosovu ránu Rybár likviduje, ale Rakousko i nyní pokračuje v tlaku.

59.

To byla velmi slibná možnost pro domácí. Kotouč se s trochou štěstí odrazil ke Schlacherovi do mezikruží, který mohl pálit do poloodkyrté brány. Na poslední chvíli mu ovšem střelu srazila do ochranné sítě obrana Slováků.

59.

Bernard Starkbaum míří na střídačku a Rakousko to zkouší v šesti mužích v poli.

59.

Po ráně domácích má kotouč ve své moci Patrik Rybár a hra je tedy přerušena. Sudí v souboji před bránou ještě odpustili Slovákům faul, který zapříčinil vysokou holí Marek Ďaloga.

59.

Následuje oddechový čas Rakouska, po kterém zůstává Starkbaum na střídačce.

60.

Probíhá poslední minuta třetí třetiny.

60.

Zwergerovi nyní kotouč odskočil, ale Bondra z červené čáry míjí prázdnou bránu Rakouska.

60.

Na druhý pokus se již však puk třepetá v prázdné bráně Rakouska. Zpoza brány nahazoval touš do brankoviště MICHAL KRIŠTOF, jehož nabídku usměrnil do vlastní sítě obránce Rakušanů Heinrich. Bez asistence.

60.

Utkání právě skončilo.

Je dobojováno. Poté, co si Slováci vybudovali náskok o dvě branky, tak trochu vypadli z role, což se jim nakonec mohlo vymstít. Se slibným vedením 3:1 vstupovali do poslední periody, ve kterém ovšem Rakušané ještě průběh zdramatizovali. Peter Schneider ve 42. minutě překonal Rybára a Slováci se museli o výsledek ještě strachovat, tím spíš poté, co se rozhodli svůj hubený náskok bránit. To se jim nakonec povedlo a jejich výhru v poslední minutě pečetil za pomoci obránce Heinricha Michal Krištof. Slovensko tedy získává tři body za vítězství 4:2 a dál živí naděje na čtvrtfinále.

Statistiky utkání:

 

Střely na bránu: 13 - 23

Zásahy brankářů: 20 - 12

Vyloučení v minutách: 4 - 4

Nejlepší hráči utkání:

 

Patrick Spannrig

Christian Jaroš

Pro tuto chvíli je to z mé strany všechno. Přeji hezký večer a u dalších online přenosů na počtenou.

Právě se děje

před 1 hodinou

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy