5. W. Nylander (Bäckström, J. Klingberg)
9. Ekman-Larsson (Everberg, W. Karlsson)
26. Everberg (W. Karlsson)
60. W. Karlsson

Dobrý den, vítejte u online přenosu z mistrovství světa v hokeji. V jednom z posledních duelů skupinové fáze se střetne Slovensko se Švédskem.

20:15 Kanada - Finsko

Slovenský národní tým už nemůže sestoupit a i další rok si zahraje v elitní skupině mistrovství světa. Definitivně o tom rozhodl včerejší zápas Itálie s Dánskem, Seveřané porazili reprezentaci z Apeninského poloostrova 2:0 a pomohli tak Slovákům. Itálie totiž získala na šampionátu pouze jeden bod a skončí ve skupině B na poslední sestupové pozici.

MS 2017, USA-Slovensko: Július Hudáček
MS 2017, USA-Slovensko: Július Hudáček | Foto: Reuters

Je jisté, že i v případě jakéhokoliv dnešního výsledku Slovensko skončí ve skupině B na sedmé pozici, Slováci se ale budou chtít rozloučit se šampionátem se ctí a proti favoritovi ze Švédska nedovolit další ostudu. Slováci na mistrovství porazili pouze v prodloužení Itálii (s níž 64 vteřin před třetí sirénou prohrávali) a těžkým vahám absolutně nestačili. Od Rusů schytali debakl 0:6, od USA 1:6.

"Nemáme žádnou šanci vyhrát," překvapil upřímností brankář Július Hudáček. "Chápu, že fanoušci věří, ale chybí nám kvalita. Čeká nás druhý nejsilnější soupeř na turnaji, zase to bude hra kočky s myší. Půjdeme do toho zápasu bojovat, ale kvalita tu není. Trenér Cíger neměl na výběr a povolal tento tým. Chlapci z extraligy nemají šanci tento hokej stíhat, vždyť je to vyšší stupeň i pro mě, co jsem si odchytal své v kvalitních ligách."

Julius Hudáček na MS 2017
Julius Hudáček na MS 2017 | Foto: Reuters

"Neumíme dát gól, neumíme bránit, potom šílíme a propadneme i ve čtyřech. Každý kvalitní tým nás za to potrestá. Musíme být realističtí, Na kvalitní soupeře prostě nemáme. Je to jiný level. Snažím se s tím vypořádat. Stát na střídačce za takových okolností nepřeju nikomu," dodal trenér slovenského mužstva Zdeno Cíger.

Sestava Slovenska

J. Hudáček (Janus) - Sersen, Čajkovský, Jánošík, Čerešňák, Mikuš (A), Gernát, Šedivý - Miklík, Dravecký (C), L. Hudáček - Bližňák, A. Šťastný, Haščák - Cingel, Kudrna, Hrnka - Matoušek, Suja, Zigo - Skalický

Sestava Švédska

Lundqvist (Fasth) - Strålman, Hedman (A), Ekman-Larsson, Brodin, J. Klingberg, Edler, Holm - E. Lindholm, V. Rask, Landeskog (A) - Lindberg, Bäckström, W. Nylander - Everberg, Söderberg, W. Karlsson - J. Lundqvist (C), Eriksson Ek, Nordström

Švédsko už má postup do čtvrtfinále zajištěno a půjde do něj z druhého nebo třetího místa. V dnešním utkání se tak reprezentace Tre Kronor bude chtít především kvalitně připravit na čtvrteční klíčový souboj a získat potřebné sebevědomí. Švédové patří k favoritům na titul a mají neskutečně nabitý tým. Až na pár výjimek ho tvoří hvězdy zámořské NHL. Po vyřazení v play off navíc kádr posílili hvězdy zámořské soutěže brankář Henrik Lundqvist a útočník Nicklas Bäckström.

Zápas právě začal!

1.

Landeskog ihned nahazoval na Hudáčka, slovenský brankář má první zákrok.

1.

Slovákům se první útok nezdařil, po nepřesnosti v rozehrávce se Švédové usadili v útočném pásmu.

2.

Hudáček opět musel zasahovat po střele od modré čáry.

2.

Zmatky v rozehrávce předvedli i Švédové, Cingelovi se ale Henrika Lundqvista překonat nepodařilo!

3.

Dlouhý pas Hedmana pouze protečoval Nordström do útočného pásma, Švédové střídají.

4.

Slovákům se podařilo zastavit kombinaci Švédska, která by jinak mohla končit zakončením do odkryté branky.

4.

Střelu Nylandera z mezikruží vyrazil Hudáček ramenem nad.

4.

Na druhé straně jel sám na Lundqvista Marcel Haščák, švédského brankáře ale nepřekonal!

5.

Švédsko vede 1:0! Nedáš - dostaneš. Švédové se prosazují ihned z protiútoku po velké šanci Slovenska. Bäckström předložil kotouč Nylanderovi, který před Hudáčkem zamíchal s pukem a zakončil přesně pod břevno.

6.

Švédové se usadili v útočném pásmu a Dravecký raději vyhodil kotouč přeš všechny čáry, zakázané uvolnění se ale nepíská.

7.

Haščák vystřelil ze středního pásma na branku Švédska, Lundqvist situaci bez problémů kontroloval.

8.

Po tlaku Švédska unikli Slováci do přečíslení 2 na 1. Kudrna zkusil zakončit sám, vystřelil ale jen doprostřed branky, kde byl připravený Lundqvist.

9.

Švédsko vede 2:0! Je tady další branka ve slovenské síti. Everberg zpoza branky našel Ekman-Larssona, ten nejdříve přestřelil, odražený kotouč od zadního mantinelu ale napodruhé dopravil za záda Hudáčka.

9.

Švédové vyhráli vhazování ve vlastním pásmu a rozjíždí další akci.

10.

Švédové hrají v útočném pásmu s velkou lehkostí, další branku ale prozatím nepřidali. Na druhé straně obral Šťasného o kotouč Ekman-Larsson.

10.

Švédové hráli v šesti a jsou potrestáni menším trestem za příliš mnoho hráčů na ledě. Slovensko má šanci vydechnout v přesilové hře.

11.

Slovensko se usadilo v útočném pásmu, s kotoučem míchá na pravé straně Dravecký.

11.

Švédové ale zachytili slovenskou kombinaci a vyhazují přes všechny čáry.

11.

Miklík nezvládl založení útoku a Everberg po jeho chybě jel málem sám na branku, kotouč mu ale utekl.

12.

Slováci v přesilovce ještě nevystřelili na branku.

12.

Nyní to napravil od modré Čajkovský, Lundqvist jeho střelu vyrazil betonem do rohu kluziště.

13.

Švédové jsou kompletní a už se ženou zpět do pásma Slovenska.

13.

Landeskog vybruslil od mantinelu, zakončení mu však překazil Mikuš. Po chvíli Slováci zablokovali střelu Lindholma.

14.

Švédové pod vlivem dvoubrankového vedení nyní trochu polevili a dávají možnost Slovákům pro kombinaci.

15.

Rychlou akci Švédska zakončoval z první Landeskog, Hudáček svůj tým podržel.

15.

Slováci zablokovali dlouhý pas mířící do jejich třetiny, puk se odrazil za mantinel. Bude se vhazovat ve středním pásmu.

16.

Slováci drží kotouč na holích, ale nedaří se jim prokombinovat do útočné třetiny. Švédové dobře brání.

17.

Až nyní se to Slovákům povedlo a dokonce i zakončili, z nadějné pozice před brankovištěm pálil Miklík, ale Lundqvista nepřekonal. Švédové nyní trochu zaspali.

18.

Švédové tak dlouho kombinovali v pásmu Slovenska, až se sami vyhnali do střední třetiny.

19.

Švédové podruhé v dnešním utkání špatně vystřídali. Na ledě jich bylo opět příliš mnoho. Slovensko první třetinu dohraje v přesile.

19.

Slovensko prohrálo souboj u mantinelu, Hedman vyhazuje až k Hudáčkovi. Slovensko musí začít od své branky.

19.

Hedman znovu zapracoval dobře u mantinelu a po něm vyhazuje Karlsson.

20.

Slováci pronikli do pásma po levé straně. Sersen vypálil od modré čáry, Lundqvist předvedl dobrý zákrok betonem.

20.

Edler vyvezl kotouč do středního pásma a vyhazuje na zadní mantinel.

První třetina právě skončila.

Slováci dokázali udržet s favoritem bezbrankový stav pouhých pět minut, poté skóre po hezké akci otevřel Nylander. Nutno ale napsat, že před první brankou Švédska předcházela obrovská šance Slovenska, Haščák ujížděl sám na branku, ale v zakončení selhal.

Po další brance z hole Ekman-Larssona Švédové polevili a další branku do přestávky už nepřidali. Velkou šanci na snížení Slovenska spálil Miklík.

Střely na branku v první třetině: 6 - 7

Právě začala druhá třetina.

21.

Švédové dorazili na ledovou plochu pozdě po vypršení času pro přestávku, a tak od rozhodčích vyfasovali dvě minuty za zdržování hry.

21.

Potrestaný Nylander z první třetiny je zpět na ledě, Slováci pokračují v klasické přesilovce 5 na 4.

21.

Cingel hledal z rohu kluziště Hudáčka, ten ale puk v dobré pozici nezachytil.

22.

Střelu Cingela od modré čáry vykopl betonem Lundqvist.

22.

Švédové málem potrestali zmatky ve slovenské rozehrávce, zakončit se jim ale nepodařilo.

23.

Další vyloučení Švédska. Lindholm potrestán za vysokou hůl.

23.

Slovensko hraje opět přesilovku 5 na 4. Po vyhození Švédska ale musí začít od své branky.

24.

Landeskog proti přesile pošetřil čas v útočném pásmu. Slovákům se nedaří rozjet přesilovkovou kombinaci.

24.

Haščák chtěl překvapit Lundqvista ukrytou střelou, možná by mu to i vyšlo, kdyby jeho střela nemířila vedle.

25.

Slovensko snižuje na 1:2! Slováci nakonec přeci jen využívají dlouhou přesilovku! Odražený kotouč po střele Skalického našel Matoušek, který z první propálil Lundqvista!

26.

Ekman-Larsson to vzal na sebe, individuální akci ale nezakončil.

26.

Švédy inkasovaná branka opět trochu nakopla, Hudáček musel předvést pohotový zásah a přeřušil hru.

26.

Švédsko vede 3:1! Tre Kronor rychle získávají zpět dvougólový náskok. Po vyhraném buly pohotově vypálil Everberg a trefil se nad lapačku Hudáčka.

26.

Juliuse Hudáčka střídá v brance Slovenska Janus.

27.

Janus okamžitě řešil složitou situaci a kryl střelu Landeskoga.

28.

Švédové přidali na obrátkách a Slováci mají ve vlastním pásmu problémy.

29.

Po šikovné kombinaci Švédů zakončoval těsně vedle Bäckström. Odražený kotouč získal poté ještě Nylander, toho ale skvěle vychytal Janus.

29.

Po vyhraném vhazování vypálil tvrdě z pravého kruhu Lindholm, ale přestřelil.

30.

Slováci byli nyní bezradní a pouze vyhodili na zakázané uvolnění.

31.

Slovensko zachybovalo v rozehrávce. Už to vypadalo, že Švédové přečíslení překombinovali, u tyče se ale zjevil volný Bäckström, který nastřelil tyč!

31.

Slovensko po švédském náporu znovu vyhazuje na zakázané uvolnění.

32.

Švédové kontrolují hru a v útočném pásmu si hledají prostor k zakončení z dobré pozice.

33.

Eriksson Ek mířil z úhlu pod břevno, Janus se překvapit nenechal. Slováci jsou pod obrovským tlakem.

33.

Ukryté nahození Lindberga dokázal Janus v chumlu hráčů najít a opět podržel svůj tým.

34.

Švédsko opět pevně usazeno v útočném pásmu, bekhendem zakončoval před brankovištěm Nylander, Slováci jeho střelu dokázali zablokovat.

35.

Janus po střele Everberga schoval puk do lapačky a přerušil hru. Vyčerpaná slovenská pětice, která byla nyní na ledě, má možnost vystřídat.

36.

Ekman-Larsson vypálil od modré čáry, Janus si připsal další úspěšný zákrok.

36.

Po dlouhé pauze dokázali zakončit i Slováci, střelu Cingela ale v poklidu kontroloval Lundqvist.

37.

Cingel tentokrát zakončoval z otočky po přihrávce Kudrny, Lundqvist drží kotouč v rozkleku.

37.

Skalický před vlastním brankovištěm ztratil kotouč a Junus po jeho chybě musel opět zasahovat!

38.

Slovensko dokázalo vytlačit hru do středního pásma, Hedman ale rychle vjel zpět do třetiny a švihem vypálil na Januse. Slovenský brankář kryje.

39.

Dravecký v ojedinělém útočném výpadu Slovenska mířil z mezikruží nepřesně.

40.

CIngelovi se podařilo natlačit před brankoviště, situace ale skončila bez zakončení.

40.

Gernát podrazil Klingberga a dostává dvě minuty. Zbývá 27 sekund do konce druhé třetiny, Švédsko rozehrává přesilovou hru.

40.

Švédové už stihli zakončit jen z brankové čáry, Janus si prostor u bližší tyče pohlídal.

Právě skončila druhá třetina.

Švédy vedení 2:0 ukolébalo, na začátku nové dvacetiminutovky se dvakrát po sobě nechali zbytečně vyloučit, což Slovensko dokázalo potrestat a přesilovou hru využil Matoušek.

Po inkasované brance ale hokejisté Tre Kronor vyslechli důrazný proslov na střídačce od svých trenérů a začali opět hrát aktivně, z čehož vyústil gól Everberga. Švédové zbytek třetiny dohráli v útočném pásmu, z velkého tlaku ale prozatím žádnou další branku nepřidali.

Střely na branku ve druhé třetině: 5 - 13

Střely na branku celkem: 11 - 20

Právě začala třetí třetina.

41.

Švédové pokračují v přesilové hře, která bude trvat ještě minutu a půl.

41.

Střela Ekman-Larssona sražena na zadní mantinel.

42.

Švédové dlouho kombinovali v útočném pásmu, výraznější šanci si ale nevypracovali. Slováci se osvobozují.

42.

Slovensko snižujě na 2:3! S vypršením švédské přesilovky ujel obraně Andrej Kudrna a proti Lundqvistovi zakončil svůj únik přesnou střelou pod horní tyč!

43.

Švédská mašina se nyní přibrzdila, Tre Kronor špatně rozehráli, píská se zakázané uvolnění.

43.

Suja v dobré pozici našel jen vyrážečku Lundqvista.

44.

Joel Lundqvist hledal z levé strany najetého spoluhráče, slovenská obrana včas odvrátila nebezpečí.

45.

Sersen nebezpečně nahazoval od mantinelu na švédskou branku, dobře před brankou ještě clonil Cingel, Lundqvist vyráží.

45.

Šanci na vyrovnání měl Zigo, Lundqvista ale nepřekonal! Švédský brankář ho rozhodil vytasenou holí.

46.

Slovensko si začalo věřit, nyní ho ale přibrzdil icing.

46.

Karlsson od mantinelu prověřil Januse, ten ale střelu dobře viděl a vyráží.

46.

Klingberg z dobré pozice přestřelil slovenskou branku!

47.

Velkou šanci měli Švédové, Janus ale dobře pokryl dolní polovinu své branky a zasáhl včas betonem po teči je Raska.

48.

Slovensko ztratilo v rozehrávce kotouč, do šance se řítil Landeskog a byl zastaven jen za cenu faulu. Dvě minuty dostává za hákování Mikuš.

49.

Švédové rozehráli svou druhou přesilovku v utkání, po střele Nylandera se Tre Kronor vyhnali z pásma.

49.

Střela Bäckströma sražena do ochranné sítě. Vhazovat se bude před Janusem.

50.

Nastal rozruch ve slovenském brankovišti, Slováci ale Švédy k dorážce nepustili a poté se osvobodili.

50.

Další nebezpečná situace před slovenskou brankou, puk vyjel z chumlu hráčů jen těsně vedle tyčky!

51.

Slováci jsou kompletní, jejich snahu o útok ale zhatil icing.

51.

Everberg se obtočil kolem slovenské branky, dobře svou holí ale zapracoval Janus a znemožnil Everbergovi zakončit.

52.

Nahození Stralmana od modré vytěsnil Janus mimo tři tyče. Slovenský brankář, který nahradil po třetí brance Švédska Hudáčka, chytá skvěle.

53.

Janus tentokrát raději schoval do lapačky oblouček od Landeskoga a přerušil hru.

54.

Slovenská pětice už neměla síly na útok a jen nahodila kotouč do útočného pásma.

54.

Miklík naslepo posílal z otočky kotouč před branku, tam se ale nenacházel nikdo z jeho spoluhráčů.

55.

Hedman vypálil ihned po buly tvrdě od modré čáry, slovenskou branku ale minul. Švédové pokračují v náporu.

55.

Janus předvedl další zákrok po prukém nahození od modré čáry. Po písknutí si ještě sjednal pořádek před brankovištěm Čajkovský.

56.

Janus vyjel ze své branky dopředu proti kotouči a zabránil šanci Švédska.

57.

Proběhl souboj u mantinelu za brankou Švédska, který Slováci prohráli a musí se rychle vracet.

58.

Hedmanovu střelu od modré čáry zneškodnil Janus. Švédové nyní kontrolují hru ve středním pásmu.

58.

Hrnka se snažil vypálit z mezikruží, přes švédského obránce to ale nedokázal.

59.

Švédové zachybovali v rozehrávce a po jejich icingu se bude vhazovat před Lundqvistem.

59.

Necelé dvě minuty před koncem si berou Slováci oddechový čas.

59.

Janus zůstává na střídačce, Slovensko to zkusí v šesti!

59.

Slovensko vyhrálo buly, střelu Sersena ale dokázali Švédové zablokovat.

59.

Slováci mají kotouč na holi, ale nyní jen ve svém pásmu. Zbývá minuta do konce.

60.

Slovensko se usadilo v útočném pásmu, střelu Sersena vykopl betonem Lundqvist.

60.

Švédsko vede 4:2. Karlsson vyvezl kotouč za půlící čáru a od mantinelu ho poslal do prázdné branky.

60.

Zbývá 20 sekund do konce zápasu, pravděpodobně se už nic nestane.

Zápas právě skončil.

Slovensko v úvodu třetí třetiny dokázalo dotáhnout skóre na rozdíl jediné branky, když svůj samostatný únik proměnil Kudrna. Tento stav trval až do závěru zápasu, v němž to ještě Slováci zkoušeli v powerplay. Výhru Švédska ale pojistil trefou do prázdné branky Karlsson.

Slovensko tak ukončilo své působení na letošním šampionátu další prohrou, tentokrát to ale bylo proti favoritovi se ctí. Nutno ale poznamenat, že Švédové k utkání nepřistoupili nejlépe a určitě hráli pod své možnosti.

Střely na branku v třetí třetině: 4 - 18

Střely na branku celkem: 15 - 38