Švédy na MS posílí velká hvězda. Přijede útočník Bäckström z Washingtonu

ČTK Sport ČTK, Sport
13. 5. 2017 9:09
Vedle brankáře Henrika Lundqvista zaplní poslední volné místo na soupisce také jeho spoluhráč z New York Rangers útočník Oscar Lindberg.
Nicklas Bäckström.
Nicklas Bäckström. | Foto: Reuters

Kolín nad Rýnem - Hokejisty Švédska definitivně posílí na mistrovství světa ofenzivní hvězda Washingtonu Nicklas Bäckström z Washingtonu. Z týmů vyřazených ve 2. kole play off získal kouč Rickard Grönborg hned tři další akvizice pro šampionát. Vedle brankáře Henrika Lundqvista zaplní poslední volné místo na soupisce také jeho spoluhráč z New York Rangers útočník Oscar Lindberg.

Čtvrtý nejproduktivnější hráč uplynulého ročníku NHL Bäckström čekal ještě na výstupní lékařskou prohlídku a v pátek večer potvrdil svou účast na světovém šampionátu. "Sezona skončila moc rychle, cítím se čerstvý a jsem rád, že můžu ještě hrát. Chci pomoci k úspěchu," řekl Bäckström deníku Aftonbladet. Do Německa by měl dorazit v neděli.

Bäckström má ve sbírce titul mistra světa z roku 2006 z Rigy a získal i stříbro na olympijských hrách v Soči. Účastník čtyř světových šampionátů a dvou olympiád nechyběl ani v září na Světovém poháru v Torontu. V uplynulé sezoně NHL si připsal 86 bodů za 23 branek a 63 asistencí z 82 utkání. V play off přidal 13 bodů za šest tref a sedm přihrávek ze 13 duelů.

Pětadvacetiletý Lindberg je mistrem světa z roku 2013 ze Stockholmu. Po tehdejším triumfu zamířil do NHL, kde podepsal smlouvu s Rangers. V uplynulém ročníku nasbíral v 65 duelech v základní části 20 bodů za osm tref a 12 přihrávek. Ve 12 utkáních play off zaznamenal tři góly a jednu asistenci.

"Je to trošku hektické. Balím se a za pár hodil odlétám s Henkem (Henrikem Lundqvistem) do Německa," řekl Lindberg v pátek Aftonbladetu. Grönborg bude mít v pětadvacetičlenném kádru 19 posil z NHL.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy