Talentovaný brankář Lotyšů zemřel. Zabila ho zábavní pyrotechnika

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 5. 7. 2021 20:07
V pondělí nečekaně skonal talentovaný hokejový brankář Matiss Kivlenieks, který na letošním šampionátu v Rize vychytal pozdější mistry světa z Kanady. Pitva ukázala, že ho smrtelně zranila zábavní pyrotechnika.
Matiss Kivlenieks
Matiss Kivlenieks | Foto: Reuters

O úmrtí 24letého hráče informovala lotyšská hokejová federace a vedení Columbusu, podle kterého si Kivlenieks při nešťastném pádu poranil hlavu. Život mu nezachránili ani přivolaní záchranáři. Jak ukázala pitva, příčina smrti byla jiná.

Podle policie slavil Kivlenieks v neděli Den nezávislosti ve městě Novi ve státě Michigan. Hokejista byl s přáteli ve vířivce, když selhal ohňostroj a všichni se dali na útěk. Kivlenieks při tom podle prvních informací upadl a udeřil se hlavou o beton. "V této chvíli nepochybujeme o tom, že to byla nešťastná náhoda," řekl agentuře AP policejní důstojník Jason Meier.

Nařízená pitva však podle agentury AP odhalila, že Kivleniekse zasáhla pyrotechnika do hrudníku a způsobila mu smrtelné zranění. Přivolaní záchranáři převezli gólmana do nemocnice, kde byl prohlášen za mrtvého.

"Život je tak drahocenný a může být tak křehký. Obejměte své blízké ještě dnes. RIP Matissi, budeš mi moc chybět," napsal na twitteru generální manažer Columbusu Jarmo Kekäläinen.

Kivlenieks působil od šestnácti let v nižších zámořských soutěžích, v posledních dvou sezonách už ale dostal osm příležitostí v prvním týmu Columbusu Blue Jackets. 

Dvakrát byl nominován do lotyšského kádru pro mistrovství světa, zachytal si ale jen na tom letošním. Ve čtyřech zápasech si udržel průměr 2,18 obdržené branky na zápas a úspěšnost zákroků 92,2 %. Při vítězství Lotyšska nad Kanadou v základní skupině se blýskl shutoutem. 

"Jsme šokováni a zarmouceni ztrátou Matisse Kivleniekse a v této zdrcující době vyjadřujeme nejhlubší sympatie jeho matce Astridě, rodině a přátelům," uvedl prezident Columbusu John Davidson. "Kivi byl vynikající mladík, který vítal každý den a každého s úsměvem. Na jeho čtyři roky v našem klubu nikdy nezapomeneme," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy