Rinne: Těším se na české fanoušky, z té energie můžeme těžit

ČTK ČTK
14. 5. 2015 9:48
Nabitá O2 arena k lepšímu výkonu podle názoru dvaatřicetiletého gólmana Nashvillu v NHL pomůže nejen domácím, ale i Seveřanům.
Peka Rinne
Peka Rinne | Foto: Reuters

Praha - Finský gólman Pekka Rinne vyhlíží čtvrteční čtvrtfinálový duel mistrovství světa proti českým hokejistům s velkým očekáváním. Zároveň se však těší na české fanoušky a bouřlivou atmosféru, kterou umějí v pražské O2 areně vytvořit. K lepšímu výkonu však podle názoru dvaatřicetiletého gólmana Nashvillu v NHL pomůže nejen domácím, ale i Seveřanům.

"Teď teprve šampionát doopravdy začne. Je třeba se zcela soustředit na čtvrtfinále a nepřemýšlet nad tím, co může přijít potom," řekl Rinne novinářům. "Věřím, že to bude zábava a ten zápas si užijeme. Doopravdy se těším na české fanoušky. Na to, jak hlasitě fandí a jakou umějí vytvořit atmosféru, ta bude určitě fantastická," prohlásil Rinne.

V libeňské O2 areně si zachytá poprvé. "Fanoušci budou určitě blázniví a hodně hlasití. Ale já se na to vážně těším, až tu bude ten obrovský hluk a uvidíme lidi v hledišti skákat," řekl. Nemyslí si, že by díky tomu měl být soupeř ve výhodě. "Oba týmy z toho mohou vytěžit. I my, protože z té obrovské energie můžete čerpat i jako tým, který se postaví domácím," vysvětlil Rinne.

Moc gólů prý nepadne

I proto podle jeho názoru nemá zápas favorita. "Můžeme se tady o tom bavit a různě o tom přemítat, ale zápas samotný se pak hraje na ledě. A podle mého názoru na sebe narazí dva velmi dobré a vyrovnané týmy, které hrály na turnaji dobře. Bude to zajímavé," uvedl Rinne a zároveň přiznal, že tak úplně neví, jaký průběh může zápas mít. "Těžko říci. Očekávám ale rychlý zápas, dobrý hokej a věřím, že nepadne moc gólů."

Moc gólů nepadlo ani v loňském semifinále v Minsku, kde Rinne vychytal všechny české střelce a po výhře 3:0 slavil postup do boje o zlato tým Suomi. "Minulý rok jsme si prožili skvělý turnaj a na ten zápas s Čechy mám dobré vzpomínky. Bylo to hodně vyrovnané utkání. Ale teď jsme v jiném roce, v jiné sezoně a čeká nás nejspíš i jiný zápas," uvedl Rinne.

Rekord nabíjí sebevědomím

Jiné to bude i v tom, že do čtvrtečního duelu bude oproti loňsku vstupovat jakožto rekordman světových šampionátů. Kandidát na Vezinovu trofej pro nejlepšího brankáře NHL udržel ve skupině B v Ostravě třikrát po sobě čisté konto a neinkasoval 237 minut a pět vteřin. Ví však, že proti Čechům nebude tento mimořádný počin nijak směrodatný.

"Jsem za ten rekord šťastný, potěšilo mě to. Určitě mi to dodalo trochu sebevědomí navíc, ale soustředit se musím pořád stejně. Nelze přemýšlet nad rekordem, minulými zápasy a čistými konty, co jsem si připsal," zdůraznil Rinne.

Před kterými českými hráči se bude držet nejvíce na pozoru? "Voráček měl skvělou sezonu v NHL, ten je opravdu hodně nebezpečný. Stejně tak Jágr, který je pořád úžasným hráčem; on je legendou a vždy je fajn si proti němu zahrát. Také Martin Erat, můj bývalý spoluhráč, je pořád dobrým hráčem. Češi mají v týmu celkově dost silných individualit, na které je třeba dávat si pozor," uvedl Rinne.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy