Praha - Bolesti z minulosti, osudoví protivníci, možná další díl nájezdového dramatu.
Čtvrtfinále mistrovství světa mezi Českem a Spojenými státy přináší řadu třaskavých témat. V tuzemsku rezonují několikátým dnem, ale za oceánem ani omylem.
Pokud jde o hokej, proslulý list New York Times řešil poslední dobou třeba možný vznik jedné velké profesionální ligy žen. Jiné významné deníky se věnují vrcholícímu play off NHL, kde probíhá finále konferencí. Světový šampionát v Dánsku nemá pro Američany velký význam, čemuž nahrává i časový posun. Až Patrick Kane a spol. rozjedou klíčovou bitvu, spořádaní Newyorčané budou na začátku pracovního dne.
Přestože nejde o novinku, nezájem zamrzí, zvlášť letos. USA přivezly na mistrovství svůj zřejmě nejnabitější tým za posledních deset let.
Před rokem v Německu ukázaly postaršenou juniorku. Věkový průměr mužstva nesahal ani na 22 let. Předloni nominovali Američané hned sedm univerzitních mladíků.
Letos tým kouče Jeffa Blashilla disponuje takřka výhradně hráči NHL. A někteří z nich budí respekt, kamkoliv přijdou. Kane a Johnny Gaudreau patří k nejšikovnějším hokejistům planety, Anders Lee má za sebou 40gólovou sezonu.
"Nesmíme z nich být vystrašení," upozorňuje teenager Martin Nečas. "Jsou to normální lidi jako my. A není to o jednotlivcích, ale o celém týmu."
Naposledy měly Spojené státy takovouhle papírovou sílu na šampionátu 2008. Do kanadského Halifaxu tehdy dorazili Kane, Zach Parise, Dustin Brown či Tim Thomas. Bylo z toho ale jenom šesté místo.
Od té doby cinkly dva bronzy, zlato žádné. Čekání na něj trvá 58. rokem.
Parta kolem kapitána Kanea by mohla neskutečně dlouhé čekání prolomit. Do čtvrtfinále půjde v roli favorita. Podle kurzů má zhruba stejnou šanci na výhru (1,8 ku 1) jako Kanada proti Rusku.
Zápas v Herningu startuje v 16:15.
Sám kapitán, jinak lídr Chicaga, zdvihá prst: "Češi jsou nevyzpytatelní a hodně nebezpeční. Hrají jak technický, tak fyzicky náročný hokej. Abych byl upřímný, nikdy to s nimi nebylo a nebude snadné." O tom svědčí historické skóre nepatrně ve prospěch evropského státu - 64:63.
Zajímavé je, že české mužstvo zápasí se zámořským gigantem ojediněle. Dosud s ním odehrálo jen 21 duelů, mnohem méně než proti komukoliv z elitní pětky.
Když ale přijde na řadu play off, pár Česko - USA nikoho nepřekvapí.
V deseti posledních čtvrtfinálových kláních na velkých turnajích nastoupili Češi jednou proti Rusku, Švédsku, Finsku i Švýcarsku. A šestkrát (!) proti Američanům. Úsměvnou náhodu dost podporuje žebříček IIHF, v němž se osudoví soupeři často přetahují o páté místo, a tak na sebe vzhledem k pravidlům rozlosování málokdy narazí ve skupině.
Víc ale fanoušky zajímá, kdo je "na řadě" s výhrou. Češi ovládli poslední měření sil na olympiádě (2:1 po nájezdech) a Světovém poháru (4:3). Ve čtvrtfinále mistrovství světa jsou však na tahu Američané, kteří sice slavili před dvěma roky (2:1 po nájezdech), ale Česku musejí oplatit dvě vyřazení (2011, 2014).
Čtvrtfinále MS proti USA
2004, Praha: 2:3 po nájezdech
2005, Vídeň: 3:2 po nájezdech
2011, Bratislava: 4:0
2014, Minsk: 4:3
2016, Moskva, 1:2 po nájezdech
Nicméně v hokeji algoritmy neplatí. Rozhodnou detaily při hře.
"Určitě máme vysoké šance. Zaměřili jsme se na soupeřovy chyby a doufám, že je zužitkujeme," prohlásil útočník Cam Atkinson. Zároveň upozornil na sílu českého útoku.
Češi a Američané vlastně sestavili podobné týmy - výkonné směrem dopředu, slabší v obraně a solidní na brankářském postu. Spojeným státům může vyčarovat postup dvojka Kane - Gaudreau, na druhé straně dokážou kouzlit Davidové Krejčí a Pastrňák.
"Vůbec to není o mně," říká Pastrňák. "Jsme tu jako tým. Jeden hráč vám žádný zápas nevyhraje, takže se musíme semknout."