Holeček: Hráči opustili svoji hru, proti Švýcarsku chodili. Chytat teď musí Francouz

Daniel Poláček Daniel Poláček
17. 5. 2017 20:19
Trenér české reprezentace Josef Jandač už ví, koho v klíčovém klání na mistrovství světa nasadí do brány. Veřejnosti však nic neprozradí, chce Rusům ztížit práci. Mnozí každopádně mají jasno. "Zápas proti Švýcarsku se Mrázkovi nevydařil, proto teď musí jít na řadu další brankář. Podle mě nastoupí Francouz," říká pro Aktuálně.cz bývalý vynikající gólman Jiří Holeček.
Podle brankářské legendy Jiřího Holečka by měla ve čtvrtfinále chytat Pavel Francouz.
Podle brankářské legendy Jiřího Holečka by měla ve čtvrtfinále chytat Pavel Francouz. | Foto: Michal Eger

Češi ve čtvrtfinále narazí na Rusko, jakou mají šanci?

Rusko si naši hráči vybrali sami, když nedokázali porazit Švýcary. Zbyl na nás nejtěžší možný soupeř. Favoritem jsou Rusové, to je úplně jasné.

Sledujete Rusy? Především Šipačovova řada připomíná sehranost sovětské sborné, nemyslíte?

Hrají výborně - v rychlém pohybu. Nikdo se nezastaví, všichni mění místa, přihrávají si na jeden dotek a dokážou na tři přihrávky z obrany dát gól. Podle mě je to nejlepší mužstvo na mistrovství.

A co Češi? Jaký dojem ve vás zanechali?

V přípravě se mi líbili, některé zápasy odehráli výborně. Byli podobně jako Rusové v pohybu a napadali soupeře skvělou rotací už v jeho obranné třetině. Když se protivník dostal dál, hned u něj byl další náš hráč. Tohle jsem čekal ve všech zápasech na mistrovství. Proti Švýcarsku to ale bylo podruhé, kdy naši nebruslili, hráli staticky, komplikovaně. Do útočné třetiny to tahali jednotlivci, na kterých hned viseli dva hráči. Nevím, proč tým opustil hru z přípravy.

Francouz má lepší statistiky, ale...

Z českých brankářů na mistrovství světa je na tom nejlépe Pavel Francouz, který ve třech kláních vytáhl procentuální úspěšnost zákroků na číslo 92,7. Petr Mrázek je na tom hůř (4 utkání, 88,1 %), ale nastoupil proti nejtěžším soupeřům ve skupině - Kanadě, Finsku a a Švýcarsku. Třetí gólman Dominik Furch nechytal.

Proti Švýcarsku zrovna nezářil ani brankář Petr Mrázek. Jak na vás působil?

Druhý gól si dal Mrázek sám a při třetím reagoval špatně. Byla to sice prudká rána, ale kdyby šel metr nebo ještě víc před brankoviště, tak gól nemohl padnout. Prohru ale nemůžeme svalovat jen na Mrázka. Hráči byli pasivní. O začátku, kdy chodili pěšky, ani nemluvím.

Mrázek zatím nemá působivé statistiky, překvapuje vás to?

Doteď ale chytal dobře. Naši brankáři byli vyrovnaní, sám jsem uvažoval, koho do čtvrtfinále postavit. Zápas proti Švýcarsku se ale Mrázkovi nevydařil. Proto teď musí jít na řadu další brankář. Podle mě nastoupí Francouz.

Jak byste zhodnotil jeho výkony na šampionátu?

V některých zápasech neměl moc práce, ale zároveň chytil dvě tři vyložené šance. Když stojíte v bráně pět deset minut a pak čelíte gólové šanci, není to sranda. On to zvládl.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy