Rusko je nejhorší možný soupeř, praví čísla. Jsou nekompromisní, ale třeba to vyjde, doufá Jandač

Adam Sušovský Adam Sušovský
17. 5. 2017 15:16
Je to Rusko. Čeští hokejisté se až pozdě večer dozvěděli soupeře pro čtvrtfinále a těžko mohou jásat radostí vysoko do stropu. Se sbornou v této sezoně hráli šestkrát, ale jen jednou ji dokázali porazit. Ani v zítřejším zápasu sezony nebudou favority. "Věřím tomu, někdy to tak bývá, že ten důležitý zápas v sezoně třeba vyjde," řekl trenér Josef Jandač.
Také poslední vzájemný zápas skončil výhrou Rusů: V Českých Budějovicích týden před mistrovstvím světa sborná vyhrála v nájezdech.
Také poslední vzájemný zápas skončil výhrou Rusů: V Českých Budějovicích týden před mistrovstvím světa sborná vyhrála v nájezdech. | Foto: Milan Kammermayer

Paříž (od našeho zpravodaje) - Jediná výhra nad Ruskem přišla na samotném záčátku sezony. V přípravě na Světový pohár Češi sbornou v Praze přehráli 2:1 po nájezdech. Od té doby to bylo trápení a zmar. Pět zápasů, jen jeden získaný bod.

Z tohoto pohledu už to nemohlo dopadnout hůř. Čeští hokejisté narazí ve čtvrtfinále na svého nejméně oblíbeného soupeře.

Nejen v sezoně, ale také historicky.

"Mohli jsme hrát ještě s Američany, nebo Švédy. Ale je to úplně jedno, všechny tři týmy mají vysokou kvalitu. Rusové tady byli docela nekompromisní, vůbec nedostávají branky, mají velmi silné mužstvo," řekl trenér Josef Jandač

Vyjádřeno čísly budí sborná hrůzu: 

  • Na turnaji proměnila více než polovinu přesilových her (13/24), úspěšnost využití 54,17% nemá a snad ani nemůže mít konkurenci. 
  • Nastřílela nejvíce branek (35), taky jich nejméně inkasovala (10).
  • Její úspěšnost střelby je suverénně nejvyšší na turnaji (15,35%)
  • V tabulce bodování jsou první dva hráči Rusové - Artěmij Panarin (3+13) a Vadim Šipačov (2+10).

Jinými slovy: Rusové zatím na turnaji předváděli velkou dominanci, byť na začátku turnaje přišli o zraněnou hvězdu Sergeje Mozjakina. Ale také oni se porazit dají: ve včerejším zápase to dokázali Američané 5:3. 

"Zaměřili jsme se na ně, zápasy sledovali. Rusy známe. Hráli jsme s nimi všechny zápasy v Euro Hockey Tour, ani jednou jsme je neporazili a získali jsme pouze jeden bod ze vzájemných zápasů. Věřím tomu, někdy to tak bývá, že ten důležitý zápas v sezoně, když přijde, tak to třeba vyjde," doufá Jandač před další šancí, jak Rusy porazit. 

Čechům se to povedlo na mistrovství světa třeba loni. V Moskvě je v úvodním zápase turnaje porazili 3:0, tehdy to byl velký šok. 

Drobnou výhodou pro české hokejisty může být fakt, že se nemusí na čtvrtfinále stěhovat do Kolína. Hrát se bude v Paříži a cestování sebere síly soupeři. To ale Jandač vůbec nechtěl řešit. "Řešili jsme to daleko více loni z důvodu složitějšího cestování v Rusku. Tam by se jelo z Moskvy do Petrohradu a zase zpět. Kdežto teď, kdybychom postoupili přes čtvrtfinále, stejně bychom do Kolína museli jet," řekl Jandač.

Vzájemná bilance Čechů proti Rusku v této sezoně: 

Zápasy Výhry Remízy Prohry Skóre Úspěšnost
6 1 0 5 11:21 16,67%

Vzájemná bilance Čechů proti Rusku historicky:

Zápasy Výhry Remízy Prohry Skóre Úspěšnost
129 52 7 70 319:347 43%
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Počítačovou síť radnice Prahy 3 napadl virus, úřad bude uzavřený

Počítačovou síť radnice Prahy 3 napadl virus. Lidé se tak nemohli s úřadem elektronicky spojit. Technici městské části stále pracují na nápravě, radnice bude kvůli tomu bude ve středu uzavřena. Vyplývá to z informací na facebooku Prahy 3, na které upozornil server Computerworld. Radnice vyzvala občany, aby místo e-mailů zatím raději s úřadem komunikovali po telefonu.

před 7 hodinami

Hokejista Edmontonu je kvůli krvácení do mozku v kómatu

Hokejista Edmontonu Colby Cave skončil kvůli krvácení do mozku na jednotce intenzivní péče. Lékaři v nemocnici v Torontu museli pětadvacetiletého útočníka uvést do umělého spánku. Informovali o tom zástupci klubu na sociálních sítích.

Před přerušením sezony odehrál Cave v NHL jedenáct zápasů za Oilers, na farmě v AHL nastoupil ke 44 duelům. Celkem má v NHL v dresu Bostonu, který ho v roce 2015 angažoval jako nedraftovaného hráče, a Edmontonu na kontě 67 utkání. Do statistik si zapsal devět bodů za čtyři góly a pět asistencí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy