Zázrak na ledě. Švýcaři šokovali i kanadské hvězdy. O zlato si to rozdají se Švédskem

19. 5. 2018 21:33
Zámořské týmy v semifinále hokejového Mistrovství světa selhaly. Američané schytali debakl od Švédů, Kanada překvapivě padla s bojovnými Švýcary.
Švýcarská euforie.
Švýcarská euforie. | Foto: Luboš Vácha

Kodaň - Kodaň spatřila hokejový zázrak. Finálovým soupeřem Švédů na  mistrovství světa v Dánsku budou Švýcaři, kteří ve druhém semifinále v Kodani překvapivě zdolali Kanadu 3:2.

Kanaďané si zahrají s Američany, kteří podlehli Švédům vysoko 0:6, pouze o bronz.

Švýcarsko, které už ve čtvrtfinále zaskočilo jiného favorita Finsko (3:2), bude v nedělním finále usilovat o historicky první zlato. O titul si Švýcaři zahrají po pěti letech. I tehdy byli na šampionátu ve Stockholmu a Helsinkách jejich soupeřem Švédové, kteří vyhráli jasně 5:1. Stříbro mají Švýcaři rovněž z MS v roce 1935.

Svěřence kouče Patricka Fischera nasměroval za jistotou medaile na konci první třetiny Tristan Scherwey. Pak sice vyrovnal Bo Horvat, ale Švýcarům se podařilo odskočit góly Gregoryho Hofmanna a Gaetana Haase do vedení 3:1. Colton Parayko už stihl v power play pouze snížit.

Švýcaři se favorita, který usiloval o čtvrtou finálovou účast za sebou, nezalekli. Už ve třetí minutě byl ve velké šanci Haas, z dorážky ale neuspěl. Poté se Meier po nahrávce od Vermina protáhl mezi dvěma Kanaďany, jenže při zakončení nemířil přesně.

Ve 12. minuty měl svou první možnost Scherwey, pálil však jen do náruče gólmana Kuempera. Na druhé straně dal o sobě poprvé vědět kanadský kapitán McDavid, který procedil puk za záda Genoniho, ale Švýcaři ho stihli uklidit do bezpečí.

Meier po jedinečné nabídce od Josiho sice ještě nepochopitelně selhal, přesto to byli Švýcaři, kdo gólově udeřil jako první - 79 vteřin před přestávkou se zdálo, že Nurse má pod kontrolou Scherweyho, ale ten přes kanadského beka vypálil tak, že Kuemper neměl šanci.

Ve 28. minutě se favorit dočkal vyrovnání, když Horvat vypálil stejně dokonale z podobné parkety na zadní tyč jako Scherwey.

Jenže uběhly jen dvě minuty a 20 vteřin a Švýcaři měli vedení zpět. Fiala našel při početní výhodě skvělou nahrávkou Hofmanna a ten usměrnil kotouč do prázdné branky. Rychlou odpověď měl na holi znovu Schenn, jenže nedal. Pak se vytáhl skvělým zákrokem Genoni proti Beauvillierovi, který pálil do odkryté branky, ale gólman se stihl bleskově přesunout.

V úvodu třetí části byl blízko druhé trefě Kanady O'Reilly, jenže Genoniho zachránila tyčka. Pak se hákováním provinil proti pravidlům Nugent-Hopkins, Haas dokonale tečoval Andrighettovo nahození a Švýcaři zvýšili už na 3:1. Teprve poté začal výkon Kanaďanů nabírat na obrátkách.

Ve velkých příležitostech byli Beauvillier a O'Reilly, Švýcaři však dlouho odolávali. Necelé tři minuty před koncem zamířil Kuemper na střídačku a Parayko ranou od modré čáry vykřesal vcelku brzy naději. V posledních vteřinách mohl Kanadu spasit kapitán McDavid, ale neuspěl.

Kanada vyhrála na střely mezi tyče 45:17, třetí dějství opanovala dokonce 18:1.

Mistrovství světa v hokeji v Dánsku:

Semifinále (Kodaň):

Kanada - Švýcarsko 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 28. Horvat (Dubois, Pageau), 58. Parayko (McDavid, Schenn) - 19. Scherwey (Untersander, Kukan), 30. Hofmann (Fiala, Andrighetto), 45. Haas (Andrighetto, Diaz). Rozhodčí: Kaukokari (Fin.), Kubuš (SR) - Lhotský (ČR), Oliver (USA). Vyloučení: 3:1. Využití: 0:2. Diváci: 12.166.

Kanada: Kuemper - Vlasic, Parayko, Ekblad, Edmundson, Murray, Nurse, Pulock - Turris, O'Reilly, Jost - Nugent-Hopkins, McDavid, Schenn - Pageau, Dubois, Horvat - Bailey, Barzal, Beauvillier - od 21. navíc Eberle. Trenér: Bill Peters.

Švýcarsko: Genoni - Diaz, Josi, Untersander, Kukan, Fora, Müller, Frick - Niederreiter, Corvi, Fiala - Andrighetto, Vermin, Meier - Moser, Haas, Hofmann - Rod, Schäppi, Scherwey. Trenér: Patrick Fischer.