"Nejhorší sudí v hokejové historii." Finskou pohádku na MS kalí zářez Kanady

jzp jzp
30. 5. 2022 19:03
Finsko slaví historicky první zlato z domácího mistrovství světa v hokeji, poražená Kanada cítí křivdu. A právem. Na výkon švédských sudích v dramatickém finále se valí kritika.
Cole Sillinger protestuje proti vyloučení, které vedlo ke dvěma finským gólům.
Cole Sillinger protestuje proti vyloučení, které vedlo ke dvěma finským gólům. | Foto: ČTK

Ještě ve třetí třetině měli Kanaďané navrch - drželi těsné vedení 1:0. Pak ale krátce po sobě dostali tři menší tresty. V prvních dvou případech nemohli nic namítat, ovšem v tom třetím už ano.

Cole Sillinger vyfasoval dvě minuty za vysokou hůl v obličeji Mira Heiskanena. Jenže to nebyla jeho hůl. Hvězdný Fin se trefil vlastní hokejkou, byť mu do ní soupeř klepl.

Ačkoliv Sillinger protestoval, jak mohl, na trestnou lavici usedl. Finové z následné přesilovky pět na tři vyrovnali a v pokračující výhodě pět na čtyři skóre otočili. Kanadě se navíc zranil gólman Chris Driedger, kterého musel vystřídat Matt Tomkins, jenž do té doby na šampionátu vůbec nechytal.

Když později Joel Armia zvýšil na 3:1, zdálo se, že je hotovo.

Kanaďané však zase jednou dokázali, že zázraky na ledě umějí. Brankami v 58. a 59. minutě při hře bez gólmana vyrovnali.

V následném prodloužení přišel další kontroverzní moment. Kanadský kapitán Thomas Chabot hákoval Hannese Björninena a šel na trestnou lavici. Opakované záběry nicméně ukázaly, že finský útočník pád nafilmoval.

Finové nabídnutou přesilovku využili a spustili domácí euforii. Nezaujatí fanoušci však cítili jistou pachuť. Jinak grandiózní finále zakalil špatný výkon rozhodčích Mikaela Norda a Linuse Öhlunda.

"Nevím, jestli by Kanada jinak vyhrála, ale sudí pískali v zápase o zlato až komicky špatně. Nejvíc mě dostalo, jak Kanada dostala menší trest za to, že se Fin trefil vlastní hokejkou," prohlásil komentátor kanadské televize TSN Dean Brown.

Jiní vytáhli ještě tvrdší hodnocení.

"Nejhorší rozhodčí v hokejové historii, na téhle úrovni je to ostuda," uvedl Butch Goring, čtyřnásobný vítěz Stanley Cupu s newyorskými Islanders.

Další bývalý hráč NHL Marc Methot sarkasticky poznamenal: "Doufám, že zlaté medaile dostanou i sudí."

I sami kanadští reprezentanti byli těsně po prohraném klání značně rozhození. "Závěr úplně nanic," spustil útočník Pierre-Luc Dubois. "Tvrdě makáte, a pak se to rozhodne takhle. Víme, že se na těchto turnajích píská jinak, ale je to prostě frustrující. Pomalu už ani nevíte, jaká jsou pravidla."

Chabot litoval svého vyloučení v závěru, ale neodpustil si poznámku směrem k Björninenovi: "Myslím, že je vcelku jasné, že spadl záměrně. Je fakt, že moje hokejka byla mezi jeho nohama, takže si za to můžu sám, ale asi každý souhlasí s tím, že to trochu nafilmoval."

Muži v pruhovaném nicméně poslali na trestnou lavici jen Chabota.

Švéd Nord už u jedné kontroverze byl. Spolu s kolegou Tobiasem Björkem ve skupinové fázi světového šampionátu 2015 chybně vyloučili do konce zápasu Fina Lea Komarova za střet s ruskou superhvězdou Jevgenijem Malkinem. Finsko, mimochodem pod vedením trenéra Kariho Jalonena, tehdy zuřilo. To teď se jistě nezlobí.