Finové na Hardy! Gólman vychytal senzaci: Jako hrdina se necítím, ale je to nádherné

Florian Hardy se stal hrdinou Francie, fantastyckými zákroky se podepsal pod senzačním vítězstvím 5:1 nad Finskem.
Francouzská hokejová reprezentace se proti Finům postarala o dosavadní největší překvapení mistrovství světa.
Historické vítězství Francie řídila elitní formace domácích. Dvě branky vstřelil Antoine Roussel. Tedy spoluhráč Radka Faksy a Aleše Hemského z Dallasu.
Hlavním hrdinou zápasu byl ale brankář Francie Florian Hardy, který si připsal 42 zákroků. A jeden opravdu senzační, když střelu do prázdné branky zastavil hokejkou.
Francouzi oproti úvodní prohře s Norskem nastoupili bez zkušeného brankáře Cristobala Hueta a střelce Stéphana Da Costy.
Foto: Reuters
Adam Sušovský Adam Sušovský
7. 5. 2017 20:09
Podobný zákrok vyjde jen jednou ze sta, ale Florian Hardy měl svůj den. Holí na brankové čáře vychytal Oskara Osalu a stal se novým sportovním hrdinou celé Francie. Ta i díky svému brankáři na domácím šampionátu šokovala hokejový svět, silné Finsko rozdrtila 5:1. Že Paříž neumí žít hokejem? Tak na to už zapomeňte, téměř dvanáct tisíc diváků vyprovodilo své hokejisty zborovým řevem státní hymny.

Paříž (od našeho zpravodaje) - Chytili se kolem ramen a s hrdostí sobě vlastní pozorovali, jak vlajka jejich země stoupá vzhůru, do toho od srdce a pořádně nahlas zpívali státní hymnu. Spolu s nimi i dvanáct tisíc fanoušků, jenž v Paříži naplno poznali krásu hokejového vítězství. 

Francoužští hokejisté dnes prožili možná nejlepší den v historii tamního hokeje, na domácím mistrovství světa se postarali o prvotřídní senzaci: silné Finsko vyhnali z ledu až hanebným způsobem, debaklem 5:1!

"Když jsme dokázali uhrát velké výhry na mistrovství světa, moc lidí o nich nevědělo. Tohle je šance ukázat Francouzům hokej," vykládal nadšením Florian Hardy, nový sportovní hrdina země. 

Francouzský brankář si připsal dvaačtyřicet zákroků, místy čelil drtivému tlaku a vytáhl i zákrok, který byl v této sezoně možná nejúžasnější. Kdyby býval hokej ve Francii o něco populárnější, prý by ho dnes fanoušci zvolili prezidentem.

Aréna Bercy na konci zápasu vyvolávala vaše jméno, to vy jste Francii vychytal tohle senzační vítězství. Cítíte se za hrdinu?

"Necítím se jako hrdina, těmi je celý tým. Po včerejšku jsme byli strašně zklamaní (Francie podlehla Norsku 2:3), o to důležitější tenhle zápas pro nás byl. Museli jsme vyhrát a ono fungovalo vše tak, jak mělo. Hráli jsme podle plánů, pomohli nám diváci. Byl to skvělý zážitek."

Tahle výhra v domácím prostředí před vlastními fanoušky musí předčit i největší francouzské vítězství v historii. Před čtyřmi lety, když jste v Helsinkách porazili Rusko 2:1, jste stál v brance taky vy. Nenosíte svému týmu štěstí?

"Ne, to ne. O rok později jsme v Minsku porazili Kanadu, a to chytal Cristobal Huet. Já to takhle nevnímá, že jsem zase vychytal silný tým. Snažím se podat v každém zápase co nejlepší výkon a na jeho konci se podívám na výsledek. Dneska to dopadlo dobře."

Je tohle vítězství tím největším pro francouzský hokej, když se událo na domácím mistrovství světa před zaplněnou arénou v Paříži?

"Že u toho bylo tolik lidí, je skvělé. Na minulých mistrovství světa jsme taky dokázali udělat velké výkony, ale moc lidí u nás o nich nevědělo. Smyslem tohoto mistrovství je ukázat Francouzům hokej a tyhle výhry tomu pomáhají. Na hokeji je nejkrásnější, jak jsou spolu hráči i fanoušci propojeni."

Fanoušci po zápase vyvolávali vaše jméno, oni vás za hrdinu mají. Pierre-Edouard Bellemare vám dokonce přenechal svou cenu pro nejlepšího hráče zápasu. Co na takové gesto říkáte?

"Nepřekvapuje mě to od něj. Známe se odmalička a jsme vedení k tomu, že je hokej o týmové práci, o týmovém výkonu. My jsme jedna velká rodina."

Jaký to byl pocit, když vaše jméno vyvolávala pařížská aréna?

"Nádherný, tohle si budu pamatovat strašně dlouho."

Fanoušci po celém světě zase možná jen tak nezapomenou na zákrok, kterým jste na konci první třetiny chytil téměř jistý finský gól. Jak jste to dokázal?

"Už jsem věděl, že se nemám šanci přesunout. Tak jsem tam jen strčil hokejku. Vždycky je šance, že vám zákrok vyjde. Jednou ze sta pokusů se to třeba podaří. A podařilo…"

 

Právě se děje

Další zprávy