Rusové smetli Itálii, soupeř dostal potupnou desítku. Američané rozstříleli Dánsko

Aktualizováno 7. 5. 2017 22:51
Kolín nad Rýnem byl svědkem zatím nejvýznačnější vítězství na tomto šampionátu, Rusko zdolalo tým Itálie výrazně 10:1, jeho hráči si výrazně vylepšili své statistiky. Američané zase rozstříleli Dánsko 7:2 a napravili tak zaváhání proti domácímu Německu. Švýcaři porazili Norsko 3:0 a zvítězili i ve druhém zápase ve skupině.
Italský brankář Frederic Cloutier se musel pořádně ohánět.
Italský brankář Frederic Cloutier se musel pořádně ohánět. | Foto: Reuters

Kolín nad Rýnem - Hokejisté Ruska deklasovali na mistrovství světa Itálii 10:1 a vyhráli i svůj druhý zápas ve skupině A. Po dvou gólech dali Vladislav Namestnikov, Artěmij Panarin a Sergej Andronov. Čtyři kanadské body vedle Panarina s Namestnikovem zaznamenali také Nikita Kučerov (1+3) a Vadim Šipačov (0+4). Sborná využila všech šest přesilovek v zápase.

Američtí hokejisté poprvé bodovali díky jasné výhře 7:2 nad Dánskem. Odčinili tak úvodní porážku s Německem, zatímco Dánové vyšli i ve druhém utkání naprázdno. Hattrick v dresu vítězů zaznamenal osmnáctiletý útočník Clayton Keller, jenž skóroval v každé třetině, dvě branky dal Anders Lee.

Švýcaři porazili ve svém druhém vystoupení na mistrovství Norsko 3:0 a posunuli se s pěti body na druhé místo ve skupině B o bod za vedoucí Kanadu. Třemi body za gól a dvě asistence k tomu přispěl útočník Cody Almond. Švýcarský brankář Leonardo Genoni jako druhý na turnaji po Elvisi Merzlikinsovi z Lotyšska udržel čisté konto.

Rusové vyhráli bez nejmenšího problému

Rusové nepřipustili na cestě za třemi body sebemenší komplikace. Zahřívací desetiminutovku před takřka 11 tisíci diváky završil povedenou tečí tísněný Andronov. Následovala série velkých šancí, kterou utnul faul Namestnikova. Pak ale poprvé faulovali Italové a Dadonov snadno zblízka zvýšil na 2:0.

Italové alespoň symbolicky zazlobili v úvodu druhého dějství, kdy byl blízko gólu tečující Insam, po něm využil při hře ve čtyřech na obou stranách místa na ledě Traversa a postaral se o čestný zásah poražených. Pro Italy šlo teprve o druhý gól v pátém vzájemném utkání na MS od přelomu století. "V tu chvíli to pro nás byl úžasný gól, celkově to však od nás nebyl nejvydařenější zápas," přiznal útočník Anton Bernard.

Pak Kučerov brzy využil přesilovku, ve 36. minutě zvýšil Namestnikov a 77 vteřin po něm využil další hru v početní výhodě Panarin. "Možná, že jsme na začátku druhé třetiny trošku ubrali, ale pak jsme se do toho zase naplno obuli a získali kontrolu nad zápasem," uvedl Namestnikov.

Rusové si prostřídali i brankáře

Do třetí třetiny vystřídal Vasilevského v ruském brankovišti Sorokin, zatímco jeho protějšek Cloutier si vypil kalich hořkosti až do dna. Rusové se bavili hokejem a bylo jen otázkou, na jakém výsledku se jejich očekávané vítězství zastaví.

Účet závěrečné dvacetiminutovky otevřel v přesilovce na brankovišti důrazný Plotnikov. Za necelé dvě minuty ho následoval - opět v početní výhodě - Mozjakin. Uběhlo jen 19 vteřin a Namestnikov zvýšil už na 8:1. Panarin pak potvrdil stoprocentní úspěšnost při přesilovkách a na konci 59. minuty dovršil "desítku" Andronov.

"Myslím, že tím výsledkem se nenecháme nikdo uspokojit. Nejdůležitější ze všeho je, že jsme vyhráli dva zápasy, nyní se musíme připravit na Německo. Porazili USA a mají dobrý tým, musíme být stoprocentně připravení," zdůraznil Namestnikov s vyhlídkou dalšího utkání.

"Padalo nám to tam dnes, ale největším plusem je, že jsme se mohli zase o něco více sehrát v našich útočných formacích. Dali jsme i nějaké góly, které se rozložily mezi více hráčů, to vše týmu pomáhá," řekl útočník Sergej Plotnikov.

Američané napravili klopýtnutí s Německem

V brance Američanů dostal tentokrát před zkušeným Howardem přednost Hellebuyck a zpočátku se nudil. Jeho tým manévroval v útoku a poté, co nevyužil první velkou šanci Eichel, dočkal se zámořský favorit v úvodní přesilovce, kdy se prosadil dorážející Lee.

Druhý gól USA přišel v 15. minutě. Při hře čtyři na čtyři se hodilo více volného prostoru Kellerovi, vybruslil si z rohu kluziště až do pozice pro zakončení a prostřelil Dahma. I Dánové ale ukázali svou sílu v početní výhodě, když takřka z brankové čáry dorážel Madsen.

V 18. minutě mohl i vyrovnat, tváří v tvář Hellebuyckovi ale zamířil jen do jeho lapačky. Američany uklidnil Gaudreau, jenž 61 vteřin před koncem první třetiny jen nastavil mezi kruhy hůl na střílenou Larkinovu přihrávku a Dahm neměl šanci.

Jenže Dánům se skvěle povedl nástup do druhé části a přišla nová zápletka. Minutu po návratu z kabin ztratil Gaudreau puk v obranném pásmu, Jakobsen parádně našel Hardta a ten snížil na 2:3. Podobně lehkovážně si jen chvilku poté počínal McAvoy a nechybělo mnoho, aby bylo vyrovnáno. Christensen však z otočky trefil jen hruď brankáře.

Mezi 35. a 38. minutou Američané definitivně rozhodli. Jejich povedenou pasáž načal svým druhým gólem Keller, jenž se až trochu drze natlačil do zakončení. Na 5:2 zvýšil přesilovkovou trefou Lee a jen 28 sekund po něm připojil svůj příspěvek také Nelson.

Třetí dějství se dohrávalo z povinnosti. Schmaltz rozezvučel tyč, Hanifin neuspěl v ohromné příležitosti, ale pak s velkou porcí štěstí završil hattrick Keller, když se jeho přihrávka najíždějícímu spoluhráči odrazila od Russellovy brusle do branky.

Mistrovství světa v hokeji v Německu a Francii:

Skupina A - Kolín nad Rýnem:

Itálie - Rusko 1:10 (0:2, 1:3, 0:5)

Branky a nahrávky: 24. Traversa (Anton Bernard, Helfer) - 10. Andronov (Barabanov, Gavrikov), 19. Dadonov (Panarin, Šipačov), 25. Kučerov (Namestnikov, Gusev), 36. Namestnikov (Kučerov), 37. Panarin (Mozjakin, Šipačov), 44. Plotnikov (Kučerov, Namestnikov), 46. Mozjakin (Šipačov, Panarin), 46. Namestnikov (Kučerov, Gusev), 51. Panarin (Mozjakin, Šipačov), 59. Andronov (Barabanov, Provorov). Rozhodčí: Kubuš (SR), Öhlund (Švéd.) - Oliver (USA), Sormunen (Fin.). Vyloučení: 6:3. Využití: 0:6. Diváci: 10.893.

Itálie: Cloutier - Hofer, Helfer, T. Larkin, Zanatta, Egger, Marchetti, Miglioranzi, Glira - Insam, Anton Bernard, Traversa - Scandella, Morini, Frigo - D. Kostner, Andergassen, S. Kostner - Gander, Goi, Frank. Trenér: Stephan Mair.

Rusko: Vasilevskij (41. Sorokin) - Gavrikov, Kiselevič, Antipin, Bělov, Provorov, Mironov, Zub - Tělegin, Andronov, Barabanov - Panarin, Šipačov, Dadonov - Kučerov, Namestnikov, Gusev - Mozjakin, Tkačov, Plotnikov. Trenér: Oleg Znarok.

USA - Dánsko 7:2 (3:1, 3:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 6. Lee (Gaudreau, D. Larkin), 14. Keller (McAvoy, Schmaltz), 19. Gaudreau (D. Larkin), 35. Keller (Bjugstad), 38. Lee (Hanifin, Eichel), 38. Nelson (Schmaltz), 53. Keller - 17. Madsen (Ehlers, J. B. Jensen), 22. Hardt (Jakobsen). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Odinš (Lot.) - Dědulja (Běl.), Leermakers (Niz.). Vyloučení: 6:7, navíc Ehlers (Dánsko) 10 min. Využití: 3:1. Diváci: 8764.

USA: Hellebuyck - DeKeyser, C. Murphy, Hanifin, Trouba, T. van Riemsdyk, McAvoy, Brickley - Lee, Eichel, Gaudreau - Nelson, D. Larkin, Schmaltz - Bjork, Copp, Compher - Keller, Dvorak, Bjugstad - Greenway. Trenér: Jeff Blashill.

Dánsko: Dahm - N. B. Jensen, J. B. Jensen, M. Lauridsen, Kristensen, Lassen, O. Lauridsen, od 41. navíc Bruggisser - Ehlers, Regin, Madsen - Storm, Jakobsen, Hardt - Russell, Green, Christensen - Bau Hansen, Aagaard, Poulsen - Meyer. Trenér: Jan Karlsson.

Norsko - Švýcarsko 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 33. Schäppi (Loeffel, Almond), 34. Almond (Rüfenacht, Untersander), 50. Suter (Almond, Ambühl). Rozhodčí: Fonselius (Fin.), Reneau (USA) - Lhotský (ČR), Suominen (Fin.). Vyloučení: 6:4. Využití: 0:1. Diváci: 7782.

Norsko: Haukeland - Lesund, Holös, Nörstebö, Ödegaard, Johannesen, Bonsaksen, Sveum - K. A. Olimb, Patrick Thoresen, Reichenberg - Bastiansen, Martinsen, M. Olimb - Röymark, K. Forsberg, Rosseli Olsen - Olden, Roest, Valkvae Olsen - Trettenes. Trenér: Petter Thoresen.

Švýcarsko: Genoni - Diaz, Furrer, Kukan, Untersander, Loeffel, Genazzi, Marti - Praplan, Hollenstein, Haas - Rüfenacht, Schäppi, Almond - Bodenmann, Richard, Brunner - Suter, Herzog, Malgin - Ambühl. Trenér: Patrick Fischer.