Faksa navzdory potížím půjde už na Dány. Má enormní zájem hrát, říká Kalous

Daniel Poláček Daniel Poláček
14. 5. 2016 15:53
Přestože útočník Dallasu Radek Faksa přistane v Moskvě až zítra brzy ráno, odpoledne proti Dánsku pravděpodobně nastoupí. Po dnešním tréninku české reprezentace to řekl asistent trenéra Jiří Kalous.
Ve 13 zápasech play off NHL nasbíral Radek Faksa z Dallasu 5 bodů (3+2).
Ve 13 zápasech play off NHL nasbíral Radek Faksa z Dallasu 5 bodů (3+2). | Foto: Reuters

Moskva (od našeho zpravodaje) - Přestože útočník Dallasu Radek Faksa přistane v Moskvě až zítra brzy ráno, odpoledne proti Dánsku pravděpodobně nastoupí. Trenéři české reprezentace ho dopíšou na soupisku spolu s třetím brankářem Matějem Machovským, ale ohledně posledního obránce stále váhají.

Když se Češi rozhodli, že 22letého Faksu na mistrovství světa chtějí, vše mělo zpočátku rychlý spád. "Kontaktovali jsme generálního manažera (Jim Nill, pozn. red.), který dal během minuty povolení k odletu. Radek měl teprve o víkendu absolvovat lékařské prohlídky, ale to se uspíšilo," prozrazuje reprezentační manažer Slavomír Lener.

Odpočine si v Londýně

Na letišti v Dallasu ovšem nastaly komplikace. Faksu nepustili do letadla ani nadvakrát, byť ukázal všechny potřebné dokumenty. Vízum měl dostat až na letišti v Moskvě, což je v těchto případech běžný postup. Společnost British Airways však tuto informaci nedostala.

Kdo za to může, Lener neřeší: "Nechceme vinit organizátory ani letecké společnosti."

Faksa nakonec odletěl s American Airlines, momentálně vyčkává v Londýně, kde má zařízený hotelový pokoj. Původně měl český hokejista dorazit dnes večer, místo toho přistane v cílové stanici zítra ve čtyři hodiny ráno.

Má enormní zájem hrát

Před odpoledním duelem proti Dánsku bude mít na aklimatizaci jen půl dne, ale minimálně jako třináctý útočník nastoupí. Trenéři s ním jinak počítají do čtvrté lajny. Kolik dostane prostoru? "Má enormní zájem hrát, ale záleží, jak se bude cítit," vykládá asistent kouče Jiří Kalous. "Časový posun a dlouhé hodiny v dopravních prostředcích, to nepřidá na fyzické pohodě. Radek je ale mladý hráč, takže věříme, že to zvládne."

Spolu s Faksou by trenéři měli brzy dopsat na soupisku také třetího brankáře Matěje Machovského. Poslední místo obsadí obránce, ale až po zápase s Dánskem. Dočká se buď Adam Polášek, nebo Petr Zámorský.

A kdo bude v neděli chytat? Jiří Kalous jako vždy nechtěl nic prozrazovat, ale naznačil, že příležitost dostane Dominik Furch: "Asi jste pochopili, že chceme oba gólmany udržet ve hře. Předpokládáme tedy, že se opět protočí."

MS v hokeji 2016

Obrázky - vizuální box ms v hokeji 2016
Foto: Aktuálně.cz

Podívejte se na program mistrovství světa v hokeji 2016

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy