Čeští hokejisté to na Kanadu jako outsideři umějí

I když to nebyla první výhra československého týmu nad Kanadou, na domácím šampionátu roku 1959 se úspěch nečekal. Už proto, že v prvním měření sil v základní skupině v Bratislavě vyhrál zámořský celek 7:2.
Ve finálové skupině se ale štěstí otočilo ke Kanaďanům zády a tým Československa v Praze vyhrál 5:3 slavným gólem Miroslava Vlacha (na snímku vpravo) v 59. minutě. Vítězství znamenalo také zisk světového bronzu.
V roce 1976 došlo k tehdy nevídané konfrontaci evropského hokeje se zámořskými profíky. První souboj s domácím týmem na Kanadském poháru přinesl "Javorovým listům" nečekané pokoření. Brankář Vladimír Dzurilla vychytal všechny hvězdy NHL....
... a Milan Nový necelých pět minut před koncem rozhodl drama jediným gólem zápasu. Duchovním otcem akce byl Vladimír Martinec, který puk poslal po ose Josef Augusta - Nový.
16. 5. 2015 7:00
České hokejisty dnes v semifinále mistrovství světa v Praze vyzvou favorizovaní hráči Kanady. Ale historie ukazuje, že role outsiderům Čechům proti zámořskému týmu vyhovovala.