MS: Norové po 61 letech porazili Švédsko

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
30. 4. 2011 23:02
Američané si s Rakušany problémy nedělali

Košice - Další senzační výsledek nabídlo v sobotu mistrovství světa v ledním hokeji, které hostí Slovensko.

Švédové totiž ve svém úvodním zápase na šampionátu podlehli Norsku 5:4 na samostatné nájezdy, byť v průběhu utkání třikrát vedli. Norové tak dokazují, že jejich výhry nad Českem a Švýcarskem na loňském mistrovství světa v Německu nebyly náhodné.

Po včerejší nečekané výhře Němců nad Rusy jde již o druhé vítězství outsidera na úkor favorita. Ostatně se svými podceňovanými soupeři měli problémy včera Slováci a dnes i Češi.

Už jsme tady! Lotyši se bojí Jágra: Je to koráb na ledě
Francouzi trápili Švýcary. Kanaďané přehráli Bělorusy
Finové zhasili dánský dynamit a vedou ´českou´ skupinu

Švédsko přitom do utkání se svým severským sokem vstoupilo dobře a v zápase mělo drtivou převahu. Na střely "Tři korunky" vyhrály 46:19.

Jenže za stavu 3:1 pro Švédy se Norsko zvedlo a dokázalo v druhé třetině srovnat. A i když pak na začátku třetí části poslal Švédy znovu do vedení Loui Eriksson, pět minut před koncem srovnal šťastně Anders Bastiansen a poslal zápas do prodloužení

V následných nájezdech pak dva Norové svá trestná střílení proměnili, a protože Švédové neuspěli ani jednou, odnesli si ze zápasu jen bod. Norové zároveň slaví historické vítězství: Švédy porazili poprvé od šampionátu v roce 1950.

USA nezaváhaly s Rakouskem

Svoji roli favorita potvrdilo v sobotním odpoledním utkání mistrovství světa v hokeji mužstvo Spojených států, které deklasovalo Rakousko 5:1.

Stastny a Wilson, Američané ve rvačce během zápasu s Rakouskem v základní skupině MS v hokeji v Košicích | Foto: Reuters

Minimálně do večerního utkání Švédska s Norskem se tak Američané dostali do vedení skupiny C.

USA v zápase po první třetině vedly 2:0 a i když poté dovolilY Rakušanům gól naděje, otěže zápasu z rukou nepustily. Těsně po brance Marka Pewala totiž na 3:1 zvýšil Yan Stastny.

Ve třetí třetině pak Shattenkirk a Smith přidali další dva přesné zásahy, a zaručili tak zámořskému týmu první tři body do tabulky základní skupiny.

Mistrovství světa v ledním hokeji:

Skupina C (Košice):

USA - Rakousko 5:1 (2:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 15. Kreider (Fayne, Stepan), 18. Wheeler (Stepan), 39. Y. Stastny (Wilson, Fowler), 43. Shattenkirk (Palmieri, Shannon), 57. Smith (Johnson) - 34. Pewal (T. Raffl, M. Raffl). Rozhodčí: Odinš (Lot.), Bulanov - Šeljanin (oba Rus.), Gebauer (ČR). Vyloučení: 5:3. Využití: 1:0. Diváci: 4495.

Sestavy:

USA: Montoya - Stuart, Fowler, Johnson, Fayne, McDonagh, Komisarek, Wilson, Shattenkirk - Stepan, Smith, Wheeler - Skille, Stapleton, Porter - Kreider, Palmieri, Shannon - Brown, Y. Stastny. Trenér: Scott Gordon.

Rakousko: Penker - Werenka, Trattnig, Unterluggauer, Schumnig, P. Lakos, R. Lakos, Reichel, Altmann - Latusa, Koch, Welser - T. Raffl, Kaspitz, M. Raffl - Rotter, Lukas, Setzinger - Harand, Pewal, Hundertpfund. Trenér: Bill Gilligan.

Norsko - Švédsko 5:4 po sam. nájezdech (1:3, 2:0, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 9. Röymark (Hansen, Ask), 21. Ask (Olimb M.), 34. Holtet (Bastiansen, Skröder), 56. Bastiansen (M. Olimb, Spets), rozhodující nájezd Skröder - 7. Eriksson (Nilsson), 12. Berglund (Thornberg), 16. Berglund (Petrasek, Pääjärvi-Svensson), 50. Eriksson (Nilsson). Rozhodčí: Ország (SR), Piechaczek - Schrader, Schulz (všichni Něm.). Vyloučení: 9:6. Využití: 3:2. Diváci: 5147.

Sestavy:

Norsko: Haugen - Bonsaksen, Tollefsen, E. Koivu, Östli, Csiszar, Holos - Skröder, Röymark, Fredriksen - Spets, Bastiansen, M. Olimb - Hansen, Holtet, Ask - Lorentzen, K. Forsberg, Laumann Ylven - K. A. Olimb, Martinsen. Trenér: Roy Johansen.

Švédsko: Ersberg - Gunnarsson, Petrasek, Ekman-Larsson, Kronwall, Grossman, Erixon, Fernholm - Thörnberg, Berglund, Pääjärvi-Svensson - Eriksson, Persson, Nilsson - Tedenby, Silfverberg, Backlund - Sjörgen, Ericsson, Wallin - Kruger. Trenér: Pär Marts.