Češi zahájili MS vítězně. Udolali houževnaté Lotyšsko

Aleš Vávra Aleš Vávra
30. 4. 2011 23:07
Těžký úvodní zápas rozhodl gól Havláta
Škoula bojuje s Cipulisem v úvodní zápasu českého týmu na šampionátu.
Škoula bojuje s Cipulisem v úvodní zápasu českého týmu na šampionátu. | Foto: Reuters

Bratislava - Čeští hokejoví reprezentanti vstoupili úspěšně do základní fáze světového šampionátu na Slovensku. V Bratislavě udolali nebezpečné Lotyše 4:2 i přesto, že v utkání dvakrát prohrávali.

Tým Aloise Hadamczika dokázal na branky Lotyšska odpovědět góly kapitána Tomáše Rolinka a Patrika Eliáše. Vítězný gól zaznamenal na začátku třetí třetiny po pěkné kombinaci s Eliášem parádní střelou "do šibenice" Martin Havlát.

Výsledek pak v závěru po samostatném úniku zpečetil Roman Červenka.

Kaňkou na úspěšném vstupu do 75. mistrovsví světa je zranění obránce Radka Martínka, kterého jeden ze soupeřů nešetrně narazil na hrazení. Pro Martínka turnaj skončil, po nárazu byl dvě minuty v bezvědomí a s podezřením na těžký otřes mozku byl převezen do nemocnice. Češi museli hrát prakticky celý zápas pouze s pěti obránci.

HOKEJ ŽIVĚ: Česko v prvním zápase MS porazilo Lotyšsko 4:2
Martínek ztratil vědomí. Z ledu ho odvezli na nosítkách
MS: Další padlý favorit, Norové zaskočili Švédsko
Finové zhasili dánský dynamit a vedou ´českou´ skupinu

Fanoušci v Orange aréně vytvořili obhájcům titulu domácí prostředí a od začátku hnali český národní tým do útoku. V 10. minutě je ale zmrazil Darzinš, který po rychlém protiútoku prostřelil Pavelce.

Hrál se útočný hokej plný šancí, Češi mohli brzy vyrovnat, Jágr s Eliášem však ztroskotali na Masalskisovi. Vyrovnat dokázal v 18. minutě Rolinek. Český kapitán těžil z individuální akce Voráčka a z úhlu s pomocí teče Cibulskise skóroval.

Další šok Lotyši favoritovi připravili hned na začátku druhé části. Po dalším protiútoku zakončoval do prázdné branky Bukarts.

Česko mohlo vyrovnat ve více než minutu a půl dlouhé přesilovce pět na tři, v šancích ale selhal jak Červenka, tak Jágr. I Lotyši měli dvojnásobnou výhodu, Pavelec v ní skvělým způsobem vychytal Vasiljevse.

Pak už přišlo vyrovnání.

Eliáš prakticky zopakoval gólovou střelu Rolinka, když si vybruslil zpoza branky a prostřelil Masalskise. Papíroví outsideři z Lotyšska stále hrozili, Redlihsovu šanci zmařil český brankář.

Čtěte více: Probuzená hvězda Havlát: třetím zářazem načal Lotyše

Český národní tým se dostal v zápase poprvé do vedení ve 42. minutě. Pěknou spoluprací se blýskli Eliáš s Havlátem a druhý jmenovaný krásnou střelou do horního růžku rozjásal neúnavně povzbuzující fanoušky.

Uklidnění v podobě zvýšení na 4:2 mohlo přijít v další dlouhé přesilovce pět proti třem, nakonec se ale Češi dočkali až v 59. minutě, kdy Červenka pohotově využil velkou chybu Redlihse a samostatný únik zakončil přesnou střelou.

Mistrovství světa v ledním hokeji - skupina D (Bratislava):

Česká republika - Lotyšsko 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 18. Rolinek (Voráček, Škoula), 33. Eliáš (Havlát, M. Michálek), 42. Havlát (Eliáš), 59. Červenka - 10. Darzinš (M. Redlihs, Sotnieks), 22. Bukarts (Berzinš, Meija). Rozhodčí: Lärking, Persson (oba Švéd.) - Carnathan (USA), Hollenstein (Rak.). Vyloučení: 7:10. Bez využití. Diváci: 9219.

Česká republika: Pavelec - K. Rachůnek, Škoula, Židlický, Čáslava, Martínek, Krajíček - Jágr, Červenka, Průcha - Havlát, Eliáš, M. Michálek - Voráček, Marek, Rolinek - Michael Frolík, Novotný, Hubáček. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Lotyšsko: Masalskis - Rekis, Pujacs, K. Redlihs, Kulda, Cibulskis, Sotnieks, J. Redlihs - Cipulis, Vasiljevs, Niživijs - M. Redlihs, Dzerinš, Darzinš - Meija, Bukarts, Berzinš - Pečura, Kennins, Saulietis - Ankipans. Trenér: Olegs Znaroks.