Kanaďané porazili Švédy a střídají je na prvním místě

18. 5. 2014 18:05
Hokejisté Kanady se díky výhře v prodloužení dostali o skóre na první místo před Švédy. Nemusí je tak mrzet neproměněné trestné střílení Jonathana Huberdeaua. | Foto: Reuters

Minsk - Hokejisté Kanady vyhráli v odpoledním nedělním duelu MS v Minsku nad Švédskem 3:2 v prodloužení, a díky lepšímu skóre tak vystřídali svého soupeře na prvním místě tabulky skupiny A.

O vítězný gól se postaral útočník Kanaďanů Ryan Ellis.

V úvodu si velké šance vyměnily oba týmy. Backlund a MacKinnon ovšem ztroskotali na gólmanech. Skóre nakonec otevřeli Švédové ve 14 minutě, když si Lindström najel před branku a bekhendem prostřelil Scrivense.

Kanada mohla brzy vyrovnat. Huberdeau byl při úniku faulován a sudí nařídil trestné střílení. Jeho Forsbergovu kličku ovšem Nilsson přečetl.

Po přestávce tým Tre Kronor zvýšil už na 2:0. Volný Klasen poslal po Nyquistově přihrávce puk přesně do růžku.

Dvougólová ztráta zámořské hráče nabudila a převzali aktivitu. Ve 24. minutě snížil důrazný Schenn a kapitán Bieksa střelou od modré v přesilové hře vyrovnal. Kanaďané mohli přidat i třetí gól, Nilsson ale předvedl několik solidních zákroků.

Švédům se povedlo nápor soupeře zastavit a opět srovnali hru. Na začátku třetí třetiny hráli Kanaďané 51 sekund v pěti proti třem, třetí gól ale nepřidali. Když se poté neujaly šance Axelssona a Franssona, muselo se prodlužovat. V nastavení měl velkou šanci Backlund, ale nakonec po přečíslení dva na jednoho rozhodl o výhře Kanady Ellis.

Kanada se dostala do čela skupiny A a v závěrečném duelu proti Norsku bude hájit nejlepší výchozí pozici pro čtvrtfinále. Sedmým soupeřem Švédska bude Itálie.

Aktualizujeme

Mistrovství světa v hokeji v Minsku:

Skupina A:

Kanada - Švédsko 3:2 v prodl. (0:1, 2:1, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 24. B. Schenn (Huberdeau), 28. Bieksa (Rielly, Hodgson), 63. Ellis (Scheifele, Brouwer) - 14. Lindström (Möller), 22. Klasen (Nyquist, Ekholm). Rozhodčí: Olenin (Rus.), Rantala - Suominen (oba Fin.), Raming (Rus.). Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. Diváci: 8453.

Kanada: Scrivens - Bieksa, Garrison, Myers, Coburn, Ellis, Gudbranson, Rielly - Read, Turris, Chimera - MacKinnon, B. Schenn, Huberdeau - Kadri, Brouwer, Hodgson - Monahan, Ward, Scheifele. Trenéři: Dave Tippett.

Švédsko: Nilsson - Fransson, Ekholm, Andersén, Burström, Erixon, Gustafsson, Nygren - Lindström, Backlund, Möller - Klasen, Järnkrok, Nyquist - Jimmie Ericsson, Sjögren, S. Hjalmarsson - Axelsson, J. Lundqvist, Rasmussen - Danielsson. Trenér: Pär Marts.

1. Kanada 6 4 1 1 0 25:11 15
2. Švédsko 6 4 1 1 0 16:9 15
3. Francie 5 1 2 0 2 15:13 7
4. ČR 5 1 1 2 1 14:14 7
5. Norsko 5 2 0 1 2 14:15 7
6. Slovensko 6 2 0 1 3 16:18 7