Mazanec ve Slovanu sní o olympiádě. Nebude to tak jednoduché, říká Říha

ČTK ČTK
1. 9. 2017 15:42
Marek Mazanec má za sebou první zápasy v dresu Slovanu Bratislava. Od svého angažmá v KHL si slibuje, že se podívá na únorovou olympiádu.
Marek Mazanec
Marek Mazanec | Foto: ČTK

Bratislava - Hokejový brankář Marek Mazanec zaujal po překvapivém odchodu ze zámoří pozici prvního gólmana ve Slovanu Bratislava v Kontinentální lize. Ze čtyř dosavadních duelů odchytal tři, v posledním z nich se poprvé radoval z výhry. Při domácí premiéře Slovanu pomohl k vítězství nad Minskem.

"Nebylo jednoduché nastupovat do takového zápasu, zvlášť po té hrůze, co jsme předvedli venku," řekl Mazanec spolupracovníkovi ČTK a poukázal na tři porážky na kluzištích soupeřů na úvod sezony. Slovenský klub utrpěl debakl v Petrohradu (1:7) a v Jaroslavli (1:5) a nestačil ani na Dynamo Moskva (2:4).

Šestadvacetiletý gólman se do Evropy vrátil po čtyřech letech, nejprve to přitom vypadalo, že bude pokračovat v Nashvillu nebo v jiném klubu NHL. Nyní už se ale naplno soustředí na KHL.

"Bylo to skvělé a přesně to, na co jsem se sem těšil. Evropský hokej v porovnání se zámořským to publikum má. V tom dobrém smyslu slova fanoušci nezavřou pusu. Navíc tady na Slovanu, kde jsou fakt skvělí, ženou nás dopředu celý zápas, i když se zrovna prohrává," pochvaloval si Mazanec nové angažmá.

Slovan dokázal proti Minsku otočit skóre utkání, ve kterém dvakrát prohrával. "Za výkon proti Dinamu jsem rád. Naše hra už vypadala tak, jak vypadat má. Přestože tam občas ještě byly výpadky, ale to se stane každému. Zvládli jsme to jako tým a podali jsme výborný výkon," uvedl brankář, který před čtyřmi lety vychytal Plzni extraligový titul.

Přestože je Mazanec v Bratislavě krátce, aklimatizace a přizpůsobení se evropským rozměrům kluziště podle něj probíhá dobře. "Malinko si ještě zvykám. Evropský hokej je přece jen pomalejší než zámořský, takže čekám, odkud kam přihrávka půjde. Tady je více času, což znamená také více času na přemýšlení. A to je pro gólmana kolikrát špatně," pousmál se.

Mazanec se netají, že jedním z důvodů, proč se vrátil do Evropy, je možnost startu na olympijských hrách 2018 v Koreji. "Koho by olympiáda nezajímala? Jenže v KHL je momentálně šest českých brankářů, takže dostat se do konečné nominace bude nesmírně těžké. Ale samozřejmě se budu snažit a uvidíme, jak to dopadne," uvedl realisticky.

Soustředí se tak hlavně na své výkony. "Co by mi mohlo pomoct? Odchytat co nejvíce zápasů, podávat co nejlepší výkony a ukázat, že umím podržet tým v situaci, kdy mě nejvíc potřebuje. Mít výsledky, mít čísla," řekl Mazanec, jenž dres seniorské reprezentace ještě neoblékl.

Trenér Slovanu Miloš Říha o Mazancově olympijském snu ví a podporuje ho v něm. "My mu v cestě na olympiádu bránit nebudeme. Dáme mu prostor a záleží jen na něm, jak si ho využije a jaká bude jeho výkonnost. Vždyť KHL je druhou nejlepší soutěží po NHL. Zachytá si tady ohromně. A zjistil to velmi rychle. A také rychle zjistil, že to nebude tak jednoduché," uvedl Říha.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zadina z Detroitu bude hrát do poloviny listopadu v Třinci

Hokejový útočník Filip Zadina z Detroitu zahájí sezonu v Třinci. Oceláři se dohodli s vedením Red Wings na zapůjčení šestky draftu z roku 2018 před novým ročníkem NHL. Dvacetiletý odchovanec Pardubic bude v Třinci působit do poloviny listopadu, pak by se měly v zámoří rozběhnout přípravné kempy. V Třinci se Zadina setká s otcem Markem, který je asistentem trenéra Václava Varadi.

K Zadinově angažmá v Třinci výrazně pomohlo, že se sám hráč bude finančně spolupodílet na uhrazení vysoké pojistky. "I když děláme vše proto, aby se sezona rozjela v řádném termínu, nacházíme se v nejisté době. Bylo by velmi riskantní platit velké množství peněz za pojistku pro hráče NHL, když se může stát, že odehraje třeba jen tři utkání," řekl klubovému webu sportovní manažer Jan Peterek.

"Filip se nabídl, že se na té finanční zátěži bude sám podílet. Je to ohromné gesto, kterého si vážíme a ukazuje to, jak moc stojí o to si v Třinci zahrát," doplnil Peterek na adresu talentovaného střelce, který v NHL odehrál 37 zápasů a nasbíral 18 bodů za devět branek i přihrávek.

S Třincem už Zadina trénoval a nyní je jasné, že dres Ocelářů oblékne stejně jako v minulosti jeho otec, který má v jejich barvách na kontě 338 zápasů. "Pro mě to bylo jednoduché rozhodování. Třinec patří v Česku ke špičce. Myslím, že právě tady jsou ty nejlepší podmínky pro hokej v Česku," prohlásil Zadina.

Další zprávy