Malý Jágr utíká z Česka. Extraliga prý pro něj není dobrá

Adam Sušovský Adam Sušovský
24. 7. 2014 6:00
Sedmnáctiletý supertalent českého hokeje Pavel Zacha ztratil trpělivost čekat na více prostoru v Liberci. Odchází hrát juniorskou soutěž v Kanadě. Tak prý bude mít k NHL blíž.
Pavel Zacha vlétl do extraligy jako velká hvězda. V sedmnácti letech dal první gól v první střídání. V Třinci udeřil už ve 44 vteřinách. Teď už v Česku dál hrát nechce.
Pavel Zacha vlétl do extraligy jako velká hvězda. V sedmnácti letech dal první gól v první střídání. V Třinci udeřil už ve 44 vteřinách. Teď už v Česku dál hrát nechce. | Foto: ČTK

Praha - Hokejová extraliga přijde o svůj mládežnický klenot. Juniorský supertalent Pavel Zacha se v sedmnácti letech rozhodl utéct do zámoří: Než aby balancoval na hraně sestavy Liberce, bude hrát raději juniorskou soutěž v Kanadě.

Je to dobře? "To je individuální," řekl Aktuálně.cz smířeně Slavomír Lener - šéftrenér Českého svazu ledního hokeje, který se dlouhá léta snaží dělat maximum pro to, aby talentovaní Češi z domácí soutěže neodcházeli.

Jenže teď utíká ten největší z obav, že by v Liberci nedostal adekvátní čas na ledě.

Ukázalo se, že extraliga není nejlepší řešení

Zacha je označován za nástupce Jaromíra Jágra a už první odhady příštího draftu NHL mluví o tom, že jeho jméno padne v první desítce. V nejlepší soutěži na světě ho podle všeho čeká velká kariéra, však už Zacha pravidelně nastupuje i za reprezentaci do dvaceti let a byl i oporou stříbrné osmnáctky na letošním šampionátu.

"Je v úzké spolupráci se svým otcem, který se o jeho kariéru stará, a oba jsou přesvědčení, že odejít do zámoří je v cestě do NHL v tuto chvíli nejlepší volba. My to musíme respektovat," říká Lener.

"Loni v tuto dobu jsem si spíše myslel, že bude lepší, aby Pavel zůstal v extralize a hrál za chlapy. Jenže postupně se ukázalo, že z hlediska všech aspektů, nejenom času na ledě, ale i třeba tréninkových možností, to není to nejlepší řešení. Proto jsme začali koukat po zámořské cestě," cituje jeho otce, který kvůli kariéře talentovaného syna odešel z práce, aby se mu mohl jako osobní trenér věnovat 24 hodin denně, server iSport.cz.

Smlouva s týmem Sarnia Sting v Ontario Hockey League už je údajně krátce před podpisem.

Prostor tam dostane. Jenže extraliga je kvalitnější

Zacha už nastoupil za Bílé Tygry poprvé už v šestnácti letech v zápase European Trophy, loni jako sedmnáctiletý hned ve svém premiérovém extraligovém střídání vstřelil gól Třinci. Jenže postupem času sestavou Liberce propadal.

Nakonec Zacha za Bílé Tygry loni odehrál 38 zápasů, ve kterých vstřelil 4 góly a na další 4 přihrál, na ledě však nestrávil v průměru dohromady ani devět minut na zápas. Hrát teď Zacha nechce ani za prvoligové Benátky (farmu Liberce), kde by prostoru dostával mnohem víc.

"V Kanadě ten prostor dostane, jenže tamní soutěže nejsou tak kvalitní jako extraliga," říká Lener, proč by měl "malý Jágr" v Česku zůstat. "I z extraligy vede do NHL rovnocenná cesta, což v posledních letech názorně ukázal třeba Tomáš Hertl, nebo letos Tomáš Nosek či Petr Zámorský."

Právě ve stopách Tomáše Hertla původně chtěl Zacha kráčet. Ještě loni tvrdil, že v Česku zůstane minimálně do draftu NHL. "Jenže i skauti už nám říkají, že v zámoří bude víc pod drobnohledem. Zvykne si na prostředí, otrká se a hlavně trénink je tam na lepší úrovni," má však jasno jeho otec.

Jeho tým to s talenty umí. Vychoval i Stamkose

"Začínal tady jako sedmnáctiletý hráč. V kombinaci se zápasy juniorky je těch devět minut na zápas podle mého adekvátní čas. Navíc se hráč nerozvíjí jen zápasem, ale i tréninkem. Trénoval celý rok s prvním mužstvem Liberce, chodil na led s Petrem Nedvědem. Tím ti hráči neskutečně rostou, protože už nejsou na tréninku jen do počtu jako v minulosti. Zapojují se plnohodnotně do všech cvičení," připomíná Lener.

Podle něj by teď Zacha v extralize dostal prostoru více. Dvanáct minut na zápas a občas utkání za juniorky, by jeho rozvoji napomáhaly.

"Bude hodně záležet na tom, jestli přijde do špičkového týmu. V kanadských juniorkách záleží hodně na tom, jak dobře tamní organizace funguje a jak jsou umístěny na mapě. Je důležité, aby nebyl většinu času na cestách a vedle zápasů mohl i trénovat. Pak by mu takové angažmá pomohlo víc než naše juniorka," uzavírá Lener.

Sarnia Sting, kam má Zacha nakročeno, velké hráče vychovávat umí. Steven Stamkos (2008) i Nail Jakupov (2012) se v jejím drese stali jedničkami draftu.

 

Právě se děje

Další zprávy