Lendl s Murrayem inspirovali český hokej. Naučili ho vítězit

Adam Sušovský Adam Sušovský
18. 8. 2014 6:01
Ivane, prosím tě, jak jsi to udělal, že ten Murray začal vyhrávat? Takhle se ptali čeští sportovní trenéři a slavný tenista rád odpovídal. Na jeho rady dali i hokejisté na Memoriálu Ivana Hlinky.
Radost českých juniorů! Poslední dva ročníky reprezentace do osmnácti let vrátily český hokej mezi elitu. Hráči chtějí zápasy vyhrávat, ne je neprohrát. To je myšlení, které měla jen zlatá generace.
Radost českých juniorů! Poslední dva ročníky reprezentace do osmnácti let vrátily český hokej mezi elitu. Hráči chtějí zápasy vyhrávat, ne je neprohrát. To je myšlení, které měla jen zlatá generace. | Foto: Reuters

PrahaIvan Lendl a Andy Murray. To je učebnicový příklad, podle kterého se český sport po letech učí vítězit.

„Pozvali jsme si Ivana Lendla na velký seminář před měsícem, aby nám řekl, co s tím tenistou udělal, že najednou začal vyhrávat i grandslamy,“ říká Aktuálně.cz Slavomír Lener – šéftrenér Českého hokejového svazu.

Zrovna Lener to neříká náhodou. Čeští hokejisté do osmnácti let oslavili o víkendu historický úspěch. Na prestižním Memoriálu Ivana Hlinky v Břeclavi skončili druzí a poslali vzkaz světu, že se chtějí vrátit zpět mezi elitu.  

Však už i skauti z NHL kolem českých hráčů zase krouží jako supi.

Lendlovo povídání baví Růžičku i Vrbu

„Minimálně pět hráčů tohoto výběru má potenciál k tomu, aby se jednou dostali do NHL,“ hlásí hrdě Lener a jmenuje hned: "Oba brankáři Stezka i Vladař, obránce Zbořil či útočníci Chlapík a Kaše". Na vlně tohoto úspěchu se však mohou svézt i další.

Češi porazili v základní skupině USA i Finsko, Rusko na závěr zesměšnili drtivou výhrou 11:2 a v semifinále přešli přes silné Švédsko. Nestačili až na Kanadu. V bitvě o zlato sice prohráli 2:6, ale i tak to je senzace.

Turnaj v Břeclavi totiž skončil výsledkem, na jaký český hokej v posledních letech opravdu zvyklý nebyl. Podle Lenera totiž stejně jako Murray hokej v minulosti neuměl chtít zvítězit.

„Ivan Lendl byl na tom semináři úžasný, skvělý. Dvě stě trenérů nejen z hokeje, ale i z fotbalu, atletiky či basketbalu ho hltalo. Všichni chtěli vědět, co s tím Murraym udělal. Zajímalo to Vláďu Růžičku i Pavla Vrbu. Všechno je to o psychice,“ vypráví zaujatě Lener.

Za rok by na stejný seminář do Prahy měl přijet někdo z fotbalu: "Například Guardiola nebo Fergusson. A pak tady vezmeme někoho hokejového, třeba kouče Mika Babcocka," říká Lener.

Legendární český tenista jemu a dalším sportovním trenérům v Česku vyprávěl, že naučil Murrayho vyhrávat tak, že zapracoval na jeho psychice i přípravě.  Nejprve si s Murraym řekl, že do toho půjdou. „To máte jako v hokeji. Trenér musí věřit mužstvu, mužstvo trenérovi,“ říká Lener. Pak Lendl předložil strategii a podložil jí tvrdým drilem.

Hokejisté se naučili chtít vyhrávat

„On to uvedl na jasném příkladu: Oba dopředu věděli, že je v semifinále jednoho z turnajů čeká Rafael Nadal, a proto si řekli, že se na něj naučí hrát. Čtrnáct dnů trénovali strategii úderů. Měli ji podloženou tvrdým drilem a věřili, že to vyjde. Bylo jim jasné, že Nadal může přijít i s něčím jiným, ale tomuhle schématu prostě věřili,“ pokračuje Lener.

Murray nakonec pod Lendlem vyhrál olympiádu i Wimbledon.

Teď na podobnou filozofii přistoupil i český hokej. Už na jaře přivezl z mistrovství světa do osmnácti let stříbrné medaile, a že to nebyla úplně náhoda, potvrdil i tento víkend. Nová generace výběru osmnáctiletých zářila v Břeclavi.

„Víte, co se mi teď líbí? Naše týmy jdou do zápasu a hledají cestu, jak ho vyhrát. Už nechodí do zápasu neprohrát nebo prohrát o co nejméně jako v minulých letech. Tuhle filozofii měla jen zlatá generace na přelomu století, přitom je to strašně důležité,“ vypráví Lener a opět naráží na psychiku hráčů a trenérů. I tohle prý Lendl Murraymu tloukl do hlavy.

Máme si tedy začít zvykat, že český hokej po sérii úspěchů posledních dvou ročníků začne zase vítězit?

Návrat na medailové pozice

„Hlavně si začněme zvykat být rozumní,“ odpovídá Lener. "Naším cílem je usadit se v elitní světové šestce. Naše juniorka byla v minulých letech sedmá nebo osmá, to pak na medaili dosáhnete těžce. My musíme být připraveni, že určitý ročník může neuspět, ale další mají na to, si na medaili sáhnout."

„Dnes jsem přesvědčený, že je český hokej zpátky na pozicích, kdy jsou medaile reálné. Jsme opět schopní uhrát výsledek s kýmkoliv,“ míní šéf českých trenérů, který si před pěti lety při nástupu do funkce umínil, že hokej vrátí mezi elitu. A opět přitom narazí na příklad Ivana Lendla a Andyho Murrayho.

„Je to stejné. Musíte se na výsledky připravit a my připraveni jsme. Výběry dorostenců i žáků hrají každý rok několik zápasů proti Finům, Rusům či Švédům. Znají je, vědí, co od nich mohou čekat, a chodí do zápasu s tím, že ho i mohou vyhrát. Jasně že to může nevyjít, ale aspoň si věříte. Není to tak dávno, co naši mladí hokejisté takovou konfrontaci neměli, pak přijela Kanada a oni nevěděli, co od nich čekat. A tak šli do zápasu neprohrát a to je strašný rozdíl,“ zdůrazňuje Lener.

Stříbro na Memoriálu Ivana Hlinky v Břeclavi je pro český hokej velké vítězství, jenže další sezony to musí potvrdit.

"Já věřím, že se v elitě udržíme," hlásí přesvědčeně Lener.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

FBI prohledá v kauze utajovaných dokumentů soukromý dům bývalého viceprezidenta Pence

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v rámci šetření kauzy utajovaných dokumentů v příštích dnech prohledá soukromý dům bývalého viceprezidenta Mikea Pence v Indianě, napsal ve čtvrtek list The Wall Street Journal. U Pence, stejně jako u prezidenta Joea Bidena, našli jeho spolupracovníci dokumenty označené jako tajné. Kauza utajovaných dokumentů začala loni v srpnu, když agenti FBI našli v soukromém sídle exprezidenta Donalda Trumpa na Floridě několik krabic materiálů, které měl Trump odevzdat po odchodu z Bílého domu.

Jak bývalí prezidenti a viceprezidenti zacházeli s utajovanými dokumenty nyní vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti. Biden a Pence oba uznali, že malé množství citlivých materiálů neměli uchovávat ve svých soukromých nemovitostech a prohlásili, že s úřady budou "plně spolupracovat". V Bidenově washingtonské kanceláři a jeho dvou domech našli vyšetřovatelé "malé množství dokumentů" a k dalšímu přezkumu si odnesli materiály datované až desítky let do minulosti, kdy byl Biden americkým senátorem.

"Když ve funkci končí jeden prezident a nastupuje nový, v Bílém domě nejsou žádné dokumenty, žádné složky a počítače jsou naprosto prázdné," řekl WSJ David Marchik, autor knihy The Peaceful Transfer of Power (Nenásilné předání moci), která mapuje předávání moci mezi americkými prezidenty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy