Král: Růžičkova kauza je problém jednoho klubu a pár lidí

Adam Sušovský Adam Sušovský
10. 6. 2015 13:22
Výkonný výbor hokejového svazu jednal téměř dvě hodiny. Odstoupení Růžičky potvrdil a odvolal celý realizační tým.
Tomáš Král
Tomáš Král | Foto: Zlata Vostrá

Praha - Český svaz ledního hokeje (ČSLH) na dnešním mimořádném zasedání výkonného výboru potvrdil konec Vladimíra Růžičky v reprezentaci a současně odvolal i celý realizační tým.

Nový trenér, kterého bude muset vedení svazu přes léto vybrat, si tak bude moci k národnímu týmu přivést své lidi. O jménu Růžičkova nástupce dnes svaz nejednal, výkonný výbor se tím bude zabývat na dalším jednání 18. června.

"Já osobně jsem odstoupení viděl jako jediné možné řešení ve prospěch českého hokeje. Pokud jde o závěr a eventuální vině, to si netroufám predikovat a nechám to na policii," prohlásil Král.

Král ani svaz zodpovědnost necítí

Král současně uvedl, že kauza, která způsobila Růžičkův konec v reprezentaci, není symptomem špatných poměrů v českém hokeji jako celku, ale týká se pouze jednoho klubu a v něm několika osob.

"Já chci zdůraznit, že majitelé klubů a kluby odmítají některé názory, že tohle je problém českého hokeje plošně. Zdůrazňuji, že tady došlo k situaci v jednom zcela konkrétním klubu a tyká se to jednoho zcela konkrétního trenéra. To, že se to prezentuje jako nějaká běžná věc, nebo co by mělo fungovat v českém hokeji, tak výkonný výbor zcela striktně odmítá a vnímá to jako nebezpečný směr, který je některými médii nastaven," prohlásil Král.

Na otázku, zda by Král a vedení českého hokeje neměli nést za vzniklou situaci zodpovědnost, Král řekl: "Ani já, ani vedení českého hokeje nemůže nést za konání jednoho trenéra v jednom konkrétním klubu zodpovědnost."

Růžička odstoupil sám

Šéf českého hokeje zároveň řekl, že za sedm let ve funkci prezidenta ČSLH je tento případ Palaščák - Růžička první, se kterým se setkal. A že ani jemu nikdy nikdo v hokejovém prostředí úplatek nenabídl. Zároveň řekl, že korupce je záležitost samotných klubů, které si ji musí vyřešit samy.

Vladimír Růžička, který s národním týmem na posledních dvou světových šampionátech získal dvě čtvrtá místa, rezignoval už včera večer poté, co Radiožurnál zveřejnil svědectví rodičů, kterým měl za finanční úplatu pomoci s rozvojem kariéry jejich potomků.

"Řekl mi, že už toho má dost, že to nechápe, že je proti němu vedená velká síla, kterou cítí tak, že začíná poškozovat celý hokej i vedení svazu, a že se rozhodl skončit jako trenér národního týmu, aby také získal prostor pro to, aby se mohl zcela očistit od nařčení, že tomu bude věnovat veškerou energii, protože to zcela odmítl," uvedl Král. 

Nový trenér asi povede i klub

Král zároveň vyloučil, že by se Vladimír Růžička mohl na střídačku reprezentace vrátit, i kdyby vyšetřování ukázalo jako nevinu. Zároveň Král řekl, že nový trenér reprezentace, Růžičkův nástupce, může být zaměstnán i v klubu a mít třeba extraligové angažmá. 

"V tuto chvíli v probíhající sezoně už asi ani nemáme jinou možnost," řekl Král a vyloučil variantu, že by české hokejisty vedl zahraniční kouč. 

"Určitě se chci ale s českým trenérem bavit o spolupráci na dva tři roky. Určitě nemáme v plánu udělat krátkodobou smlouvu, chtěli bychom to dostat do roviny standardní spolupráce," řekl šéf svazu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D11 zablokoval na dvě hodiny kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 byl ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. Na 64. kilometru u Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stálo napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová. Situaci navíc komplikovala cisterna, která zůstala stát na krajnici a bránila kamionu v manévrování. Provoz byl obnoven krátce před 22:30.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Svět je podle apokalyptických hodin stále 100 vteřin před zničením

Vědci dnes ponechali ručičky na ciferníku symbolických hodin posledního soudu na pozici 100 vteřin před půlnocí. Na stejném místě byly i minulé dva roky. Podle dnešního sdělení expertů svět z hlediska ohrožení jadernou válkou a klimatickou změnou není o nic bezpečnější, než byl loni.

"Toto rozhodnutí v žádném případě neznamená, že se bezpečnostní situace stabilizovala. Naopak, údaj hodin je stále nejblíže apokalypse, jaká může civilizaci zničit," uvádí se v prohlášení vědců, kteří byli přizváni jako poradci ke stanovení polohy ručiček. Pomyslný odpočet posledního soudu, který vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). Symbolické apokalyptické hodiny jsou na Chicagské univerzitě.

Hodiny mají být ukazatelem toho, jak daleko je zničení světa nebezpečnými technologiemi, přičemž půlnoc znamená globální katastrofu, například jadernou válku nebo nezvratnou klimatickou krizi.

Časopis BAS založil v roce 1945 Albert Einstein a vědci z Chicagské univerzity, kteří byli při vývoji první atomové bomby v projektu Manhattan. Hodiny posledního soudu vznikly o dva roky později.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v Ghaně srovnala se zemí stovky domů, z místa jsou hlášeni mrtví

Exploze ve venkovské oblasti na západě Ghany srovnala se zemí stovky domů a připravila o život zatím neupřesněný počet obyvatel. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž výbuch zapříčinila srážka motocyklu s nákladním autem, které převáželo výbušniny do zlatého dolu.

Na videích, která zveřejnila místní média, je vidět doutnající místo výbuchu a trosky domů, popsal Reuters, jenž zároveň poznamenal, že pravost videí zatím není ověřena. Na jednom záznamu jsou podle něj vidět také dvě bezvládná těla pokrytá prachem.

Zástupce šéfa úřadu pro řešení katastrof Seji Saji Amedonu uvedl, že exploze zničila na 500 domů. Místní pracovník úřadu pro mimořádné události médiím sdělil, že viděl deset mrtvých lidí. Oficiálně však úřady počet obětí neoznámily.

"Veřejnosti bylo doporučeno, aby se v zájmu své bezpečnosti přesunula z oblasti do okolních měst," uvedla policie a dodala, že nedaleká města úřady požádaly, aby přeživším zpřístupnili veřejná místa včetně školních tříd a kostelů.

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo mezitím potvrdil, že neštěstí, které se stalo mezi městy Bogoso a Bawdie, si vyžádalo lidské životy. "Je to skutečně tragická událost a jménem vlády vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám zesnulých," uvedla hlava státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy