Král: Růžičkova kauza je problém jednoho klubu a pár lidí

Adam Sušovský Adam Sušovský
10. 6. 2015 13:22
Výkonný výbor hokejového svazu jednal téměř dvě hodiny. Odstoupení Růžičky potvrdil a odvolal celý realizační tým.
Tomáš Král
Tomáš Král | Foto: Zlata Vostrá

Praha - Český svaz ledního hokeje (ČSLH) na dnešním mimořádném zasedání výkonného výboru potvrdil konec Vladimíra Růžičky v reprezentaci a současně odvolal i celý realizační tým.

Nový trenér, kterého bude muset vedení svazu přes léto vybrat, si tak bude moci k národnímu týmu přivést své lidi. O jménu Růžičkova nástupce dnes svaz nejednal, výkonný výbor se tím bude zabývat na dalším jednání 18. června.

"Já osobně jsem odstoupení viděl jako jediné možné řešení ve prospěch českého hokeje. Pokud jde o závěr a eventuální vině, to si netroufám predikovat a nechám to na policii," prohlásil Král.

Král ani svaz zodpovědnost necítí

Král současně uvedl, že kauza, která způsobila Růžičkův konec v reprezentaci, není symptomem špatných poměrů v českém hokeji jako celku, ale týká se pouze jednoho klubu a v něm několika osob.

"Já chci zdůraznit, že majitelé klubů a kluby odmítají některé názory, že tohle je problém českého hokeje plošně. Zdůrazňuji, že tady došlo k situaci v jednom zcela konkrétním klubu a tyká se to jednoho zcela konkrétního trenéra. To, že se to prezentuje jako nějaká běžná věc, nebo co by mělo fungovat v českém hokeji, tak výkonný výbor zcela striktně odmítá a vnímá to jako nebezpečný směr, který je některými médii nastaven," prohlásil Král.

Na otázku, zda by Král a vedení českého hokeje neměli nést za vzniklou situaci zodpovědnost, Král řekl: "Ani já, ani vedení českého hokeje nemůže nést za konání jednoho trenéra v jednom konkrétním klubu zodpovědnost."

Růžička odstoupil sám

Šéf českého hokeje zároveň řekl, že za sedm let ve funkci prezidenta ČSLH je tento případ Palaščák - Růžička první, se kterým se setkal. A že ani jemu nikdy nikdo v hokejovém prostředí úplatek nenabídl. Zároveň řekl, že korupce je záležitost samotných klubů, které si ji musí vyřešit samy.

Vladimír Růžička, který s národním týmem na posledních dvou světových šampionátech získal dvě čtvrtá místa, rezignoval už včera večer poté, co Radiožurnál zveřejnil svědectví rodičů, kterým měl za finanční úplatu pomoci s rozvojem kariéry jejich potomků.

"Řekl mi, že už toho má dost, že to nechápe, že je proti němu vedená velká síla, kterou cítí tak, že začíná poškozovat celý hokej i vedení svazu, a že se rozhodl skončit jako trenér národního týmu, aby také získal prostor pro to, aby se mohl zcela očistit od nařčení, že tomu bude věnovat veškerou energii, protože to zcela odmítl," uvedl Král. 

Nový trenér asi povede i klub

Král zároveň vyloučil, že by se Vladimír Růžička mohl na střídačku reprezentace vrátit, i kdyby vyšetřování ukázalo jako nevinu. Zároveň Král řekl, že nový trenér reprezentace, Růžičkův nástupce, může být zaměstnán i v klubu a mít třeba extraligové angažmá. 

"V tuto chvíli v probíhající sezoně už asi ani nemáme jinou možnost," řekl Král a vyloučil variantu, že by české hokejisty vedl zahraniční kouč. 

"Určitě se chci ale s českým trenérem bavit o spolupráci na dva tři roky. Určitě nemáme v plánu udělat krátkodobou smlouvu, chtěli bychom to dostat do roviny standardní spolupráce," řekl šéf svazu.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy