Vladimír Růžička rezignoval na pozici trenéra reprezentace

Foto: Lukáš Caha
Adam Sušovský Adam Sušovský
9. 6. 2015 18:48
Vladimír Růžička se dnes rozhodl rezignovat z pozice trenéra hokejové reprezentace. Učinil tak poté, co se v médiích objevila další svědectví rodičů, po kterých prý žádal úplatek.

Praha - Hokejový trenér Vladimír Růžička rezignoval na funkci trenéra hokejové reprezentace, učinil tak po sérii dnešních svědectví rodičů hokejových dětí, kterou odvysílal Český rozhlas Radiožurnál (více zde).

Podle informací Aktuálně.cz se měl jeho odvoláním z funkce reprezentačního trenéra zabývat zítra na mimořádném zasedání Výkonný výbor ČSLH, Růžička ale na základě několika obvinění rodičů malých hokejistů, že přijímal během svého působení ve Slavii úplatky, složil svou funkci už dnes a dobrovolně.

"S ohledem na pokračování mediální kampaně, která je proti mé osobě již od doby před domácím hokejovým šampionátem soustavně a účelově vedena, jsem se rozhodl odstoupit z funkce trenéra českého hokejového národního mužstva. Prezidenta Českého svazu ledního hokeje jsem o svém rozhodnutí již informoval," uvedl Růžička ve svém prohlášení.

"Zdůrazňuji, že jsem se nikdy nedopustil ničeho nezákonného nebo dokonce trestného. Veškerá obvinění odmítám a budu se jim bránit tak, abych dosáhl úplného očištění svého jména," dodal.

Vše odstartovalo Palaščákovo video

Růžička měl u reprezentace platnou smlouvu ještě na příští sezonu. S hokejovým svazem kontrakt prodloužil jen těsně před začátkem domácího šampionátu v Praze.

Hned poté ovšem vyplul na povrch skandál, který rozpoutalo video natočené skrytou kamerou, jež pořídil Miroslav Palaščák. Otec jednoho z hokejistů se pomocí tajného záznamu snaží Růžičku z přijímání úplatků usvědčit, trenérovi Slavie přes jeho prostředníka Jiřího Moučku zaplatil dvakrát 250 tisíc korun.

Případem se už zabývá policie v Praze 10, dosud nikoho z aktérů z trestného činu neobvinila, ale vyslýchá další svědky a celé vyšetřování se netočí pouze kolem osob Palaščáka a Růžičky.

Vyslýcháni budou i rodiče

Podle informací Aktuálně.cz by měli být vyslýchání i rodiče,  kteří praktiky Růžičky ve Slavii popsali veřejně až v dnešním dopoledním vysílání Radiožurnálu. "Tyto informace nám jsou známé a věnujeme se jim v rámci prošetřování tohoto případu," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan, že policie o jiných rodičích, kteří byli Růžičkou také vyzýváni k zaplacení statisícových částek, ví.

Jedním z nich byl například Josef Ptáčník, který dnes v Radiožurnálu uvedl, že byl prostřednictvím Moučky, Růžičkova prostředníka, vyzván k tomu, aby zaplatil 150 tisíc korun za to, že jeho syn bude moct hrát v Mostě.

"Můžu říct, že v Mostě na něj opravdu čekali, měl to zařízené, věděli o něm. Vyfasoval výstroj, odehrál přátelák, dal gól, dařilo se mu,“ líčil otec mladého hokejisty. Tolik peněz údajně nakonec sehnat ale nedokázal, a tak musel jeho syn s hokejem skončit, protože o něj Slavia i Most ze dne na den ztratily zájem.

Sám Růžička jakékoliv obvinění od začátku odmítal, ale do svých výpovědí se postupně zamotával. Peníze od Palaščáka nejprve označil za sponzorský dar klubu, a poté za půjčku. Celou částku pak Palaščák, pravděpodobně díky videu, které pořídil, od Růžičky poté dostal zpět. Peníze mu na účet přišly z účtu Růžičkovy manželky.

Svaz: Tohle poškozuje český hokej

Hokejový svaz mu těsně před šampionátem v Praze vyjádřil podporu. Tomáš Král tehdy na mimořádné tiskové konferenci řekl, že ani jako právník nemá dostatek informací k tomu, aby Růžičku okamžitě odvolal, a nechá celou záležitost prošetřit policií.

Po sérii výpovědí dalších rodičů, které se dostaly na veřejnost dnes, ale pravděpodobně obrátil. Hokejový svaz měl o Růžičkově odvolání jednat na zítřejším jednání Výkonného výboru.

"Dosud byl, jak všichni víme, znám jeden podivný případ, s nímž oznamovatel přišel na veřejnost až po roce. Ale tohle už výrazně poškozuje jméno českého hokeje. Zatím mám takové informace, že se vše týká věcí, které se děly výlučně v jednom klubu, ale má to velmi negativní dopad na celý hokej,“ řekl dnes Král Blesku.

Růžička poté v odpoledních hodinách oznámil svou rezignaci z funkce.

Růžička má trénovat Chomutov

Růžička hokejovou reprezentaci převzal těsně před mistrovstvím světa 2014 v Minsku, na pozici hlavního trenéra vystřídal kritizovaného Aloise Hadamczika, který odstoupil po neúspěchu na olympiádě v Soči a následné tvrdé kritice médií kvůli jeho nominaci na turnaj. Růžička po něm obsadil s českým týmem dvakrát čtvrté místo na šampionátech v Minsku a Praze.

V příští sezoně bude Růžička působit jako hlavní trenér v extraligovém Chomutově, se kterým před touto sezonou podepsal smlouvu na deset let a dostal také svolení hokejového svazu, že může v Chomutově trénovat zároveň se svým působením u reprezentace.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Devět lidí přišlo v Guineji o život při protestech proti prezidentovi

Nejméně devět lidí nepřežilo v Guineji třídenní protesty proti prezidentově snaze získat právo na další mandát. Oznámila to ve středu agentura AP, podle níž jsou nemocnice přeplněné zraněnými. Stav některých svědčí o tom, že lidé byli zasaženi střelbou z malé vzdálenosti. Protestů se zúčastnily tisíce lidí.

Jednaosmdesátiletý prezident Alpha Condé byl zvolen prezidentem v letech 2010 a 2015. Mandát mu končí příští rok v prosinci, ale letos oznámil, že chce vypsat referendum ve snaze získat možnost usilovat o zvolení znovu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy