Junioři odpálili kritiky. Střílejí góly a rozhodují zápasy

Adam Sušovský Adam Sušovský
1. 10. 2013 14:19
Nové pravidlo o povinném nasazování juniorů slaví po prvních sedmi kolech v extralize úspěch. Mladíci jdou proti kritikům: Hrají dobře, dávají góly a rozhodují zápasy.
Pavel Zacha z Liberce je nejmladším hokejistou v extralize. Gól vstřelil v premiérovém startu proti Třinci. Ve svém prvním střídání, v čase 0:44.
Pavel Zacha z Liberce je nejmladším hokejistou v extralize. Gól vstřelil v premiérovém startu proti Třinci. Ve svém prvním střídání, v čase 0:44. | Foto: ČTK

Praha - V létě kolem toho bylo v extralize docela dusno. Řada trenérů a klubů protestovala proti novému pravidlu o povinném nasazování juniorů. Talentovaní hokejisté z Čech na nejvyšší soutěž podle nich neměli. Ale jak si vedou ve skutečnosti? Výborně! Řada z nich dokonce na začátku sezony rozhoduje důležité zápasy.

Není přitom třeba dlouho hledat. Stačí se podívat na zápasy posledního kola. Osmnáctiletý Ondřej Kaše vystřelil gólem tři body Chomutovu ve Vítkovicích, stejně starý Marek Růžička zase trefou zajistil vítězství třineckým Ocelářům. Kdo ví, jestli by nebýt nového pravidla oba vůbec byli na ledě.

Kaše a Růžička nejsou jediní. Daří se i dalším

"Tady je vidět, že některé reakce klubů byly hysterické. Ještě jsme nevyhráli, na hodnocení je brzo, ale první zápasy ukázaly, že i takoví kluci se mohou prosadit," říká nadšeně trenér juniorské reprezentace Miroslav Přerost, když počínání mladíku v nejlepší české soutěži sleduje.

Tihle dva, Kaše s Růžičkou, z talentovaných hráčů v Česku momentálně vyčnívají nejvíce. Oběma je teprve 18 let, loni hráli ještě v dorostu a teď září ve svých klubech za muže. Oba už vstřelili dvě branky a na jednu nahráli.

Nejsou to ale jediní junioři, kterým se díky novému pravidlu otevřela cesta do extraligy a teď se jim daří.

Je to prolomení ledu. Výmluvy nejsou na místě

Ještě o rok mladší Pavel Jenyš vstřelil už dva góly za Brno, o šestnáctiletém supertalentu Pavlovi Zachovi z Liberce se toho psalo taky hodně. Jakub Štencel sice kanadský bod nemá žádný, v děravé obraně Vítkovic se ale v jeho statistikách blýskají dva kladné body v hodnocení účasti na ledě - i tohle něco znamená. Prostor dostává i Dominik Simon v nabitém kádru Sparty, který svým gólem v neděli nastartoval obrat proti Kladnu.

"Doufám, že tohle stačí k prolomení ledů a těch výmluv ze strany trenérů a klubů, že na to junioři nemají a nejsou kvalitně trénování. Teď tyhle výmluvy nejsou na místě," těší Přerosta.

Po úvodních sedmi kolech si extraligu vyzkoušelo už dvacet hráčů juniorského věku. To je něco, z čeho trenéři mládežnických výběrů nikdy předtím vycházet nemohli.

"Každý rok se potkáváme s reprezentacemi Švédska, Finska i Ruska. Všechny tyhle týmy hráče ze svých nejvyšších soutěží mají, jen my až do letošní sezony ne. Podívejte třeba na Rusko. Přijeli sem s jedenácti kluky, kteří stabilně nastupují v KHL. Ta je přece kvalitou ještě mnohem výš než extraliga a my je dvakrát porazili. Tak mi opravdu nejde do hlavy, proč tihle naši junioři nejvyšší soutěž ještě loni hrát nemohli," nabízí Přerost srovnání.

Extraligu hraje šest talentů na úrovni Hertla

"Když se na to podíváme teď v souvislosti s minulou sezonou, hrál extraligu stabilně z juniorů jen Tomáš Hertl. Dnes máme díky pravidlu v soutěži pět až šest takových hráčů na jeho úrovni, kteří mají v týmu dobrou pozici, sbírají body a jejich ice time se blíží deseti minutám na zápas. To je slušná porce, já jsem spokojený."

A že je srovnání s Tomášem Hertlem, který uspěl na kempu San Jose a zahraje si už tento týden NHL přehnané? Podle Přerosta vůbec ne.

"Tomáše jsem trénoval od jeho šestnácti let. On nebyl nikdy větším talentem než tihle hráči, ale byl pracovitý a dostal příležitost. Tihle kluci teď mají stejné předpoklady jako on. Musí na sobě ale pracovat, nesmí přijít zranění a musí to ustát psychicky. Za dva roky z nich nového Hertla klidně můžeme mít," míní trenér Přerost.

Sám ale upozorňuje, že ani tenhle pokrok výsledky juniorů nezlepší hned. "Teď v lednu na mistrovství světa to vliv nebude mít ještě určitě. Za prvé ročník 1994 není moc silný, za druhé proto, že je šampionát už za dva měsíce a kluci do té doby stihnou odehrát možná dvacet zápasů. To žádný extrémní nárůst výkonnosti nepřinese," říká.

"Tohle pravidlo je nyní hlavně o hráčích do osmnácti let. Jestli budou tihle kluci hrát extraligu stabilně, za takové dva tři roky to bude znát hodně. Budou to zkušení hokejisté s velkým sebevědomím."

Junioři, kterým se v extralize daří:

Jméno Ročník Tým Z G A +/- Čas na ledě P
Ondřej Kaše 1995 Chomutov 7 2 1 0 8:33 Ú
Marek Růžička 1995 Třinec  7 2 1 4 6:33 Ú
Pavel Jenyš 1996 Kometa 7 2 0 -1 7:01 Ú
Pavel Zacha 1997 Liberec 7 1 1 -1 8:13 Ú
Dominik Simon 1994 Sparta 7 1 0 0 9:43 Ú
Karel Plášil 1994 Hradec 7 1 0 0 4:01 O
Libor Šulák 1994 Chomutov 7 0 1 0 13:55 O
David Kämpf 1995 Chomutov 7 0 1 -2 10:35 Ú
Jan Štencel 1995 Vítkovice 6 0 0 2 12:51 O
 

Právě se děje

před 35 minutami

Drahoš kvůli koronaviru odložil svou cestu na Tchaj-wan na jaro

Cesta senátora a někdejšího kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše na Tchaj-wan se vzhledem k horší epidemiologické situaci uskuteční až na jaře. Ve středeční tiskové zprávě to uvedl bývalý senátor Martin Mejstřík. Původně měl Drahoš zemi navštívit 21. až 29. října. Na Tchaj-wan s ním měli odletět vědci, epidemiologové a experti na kybernetickou bezpečnost.

"Odložit cestu mé delegace na Tchaj-wan je za současných podmínek jediné logické rozhodnutí," uvedl Drahoš. "Na straně Tchaj-wanu vidím velký zájem na prohloubení stávající spolupráce a pevně věřím, že i když se moje cesta uskuteční o několik měsíců později, přispěje k dalšímu posílení vztahů s našimi tchajwanskými přáteli," dodal. V zemi ze měl Drahoš mimo jiné zúčastnit otevření česko-tchajwanských technologických dnů v Tchaj-peji.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

"Král je nahý." V Bělorusku lidé protestují proti inauguraci Lukašenka, zasahuje policie

Běloruská policie použila vodní děla k rozehnání demonstrantů, kteří v hlavním městě protestovali proti středeční neohlášené inauguraci Alexandra Lukašenka běloruským prezidentem po zpochybňovaném vítězství v srpnových volbách. Ruská agentura Interfax odhadla počet demonstrantů v Minsku na 1500 až 2000, nezávislý server Onliner.by na několik tisíc. "Naši reportéři se stali svědky několika brutálních zatčení," napsal server.

Na nečekanou inauguraci zareagovali lidé podle serveru Tut.by spontánními protesty i v Mogilevu, Bobrujsku, Lidě a dalších městech.

"Když máš 80 procent, proč se tolik bojíš?", "Nikdy pro nás nebudeš prezidentem", "Nastal čas vypadnout!" a "Odejdi!" stálo na plakátech demonstrantů před minským nákupním centrem Gallery, kam dorazily policejní mikrobusy a vozy na přepravu vězňů. Podle nevládní organizace Vjasna bylo i u prezidentského paláce zadrženo několik demonstrantů s transparenty "Král je nahý" a "Vítězství bude patřit lidu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy